Spis treści
Krakowska Wielkanoc sprzed lat
Na targowiskach na placu Szczepańskim i pod Sukiennicami można było kupić palmę wielkanocną i zrobić zakupy spożywcze, to tu stały krakowskie przekupki oferując warzywa, suszone owoce i grzyby, towary z podkrakowskich wsi.
Wielkanocne święcenie pokarmów przedwojenny fotograf uwiecznił w Niepołomicach i Tomaszowicach - odświętne stroje wiejskich kobiet i dzieci, wypełnione przysmakami koszyki.
Tak świętowano Wielkanoc w Małopolsce sto lat temu. Dzięki fotografiom Narodowego Archiwum Cyfrowego można przenieść się w czasie:
Wielkanocne zwyczaje w Krakowie i okolicy: Emaus i Siuda Baba
Emaus w Krakowie to odpust odbywający się w Poniedziałek Wielkanocny. Drugiego dnia świąt w stolicy Małopolski warto wybrać się w okolice klasztoru Norbertanek na Zwierzyńcu. Emaus to odpust podobny do wielu, ale wyróżniają go:
- drewniane figurki tzw. "żydków" - studiujących Torę Żydów i żydowskich grajków, choć to tradycja już znikająca.
- wieńce z nawlekanych na nić małych precelków,
- tradycyjna odpustowa suma odprawiana przez arcybiskupa Krakowa.
Siuda Baba to zwyczaj, który do dziś przetrwał w podkrakowskich wsiach. W Poniedziałek Wielkanocny od domu do domu chodzi Siuda Baba - mężczyzna przebrany za usmoloną kobietę - której towarzyszą Krakowiacy i Cygan. Ci, którzy spotkają tę zgraję na swojej drodze, mogą zostać wysmarowani sadzą.
- Krakowskie odpusty. Tak Emaus wyglądał przed niespełna stu laty
- Porcelana, obrusy, srebrne zastawy, cuda-wianki. Oto świąteczne stoły sprzed 100 lat!
- Tak kiedyś wyglądał śmigus-dyngus w Krakowie. Dziś za coś takiego grożą kary!
- Wielkanoc: Woda żywa, pogrzeb żuru, boże rany. Poznaj zwyczaje i symbole wielkanocne
