Zdaniem Jarosława Królewskiego, który jest większościowym akcjonariuszem piłkarskiej spółki Wisły Kraków, nadszedł czas, by stawiać na szkoleniowców młodego pokolenia, potrafiących stosować w pracy treningowej metody naukowe. Wypowiedział się na ten temat na platformie X.
- Wierzę w nową generację trenerów, którzy dedykują swoje życie temu zawodowi (w Polsce mamy wielu, nawet w ESA, którzy wspaniale realizują swoje pasje mimo wieku i cold startu, jeśli chodzi o doświadczenie). Albert zdecydowanie ma przed sobą wielką przyszłość i jestem przekonany, że pomoże Wiśle Kraków z najważniejszym celem, jakim jest awans w tym sezonie do ESA. Z każdym dniem czytając więcej o jego pracy, poznając go na konferencjach, będziecie rozumieć moje podejście i być może zaskakujący wybór coraz lepiej. Nigdy wcześniej Wisła tak bardzo nie oparła się na danych, pracy departamentu sportowego oraz wywiadu środowiskowego. Czy wypali? Kontekst polskiej piłki jest bardzo niedeterministyczny, przeprowadziliśmy natomiast wybór trenera tak, jak robią to najlepsze kluby na świecie, jestem więc przekonany, że to najlepsza decyzja, którą mogłem podjąć. Czy najskuteczniejsza? Zobaczymy. Życzę sobie oraz Wam tego – stwierdził Jarosław Królewski.
Na szczegółowe pytanie jednego z internautów, jak należy rozumieć sformułowanie: „przeprowadziliśmy wybór trenera tak, jak robią to najlepsze klubu na świecie”, Jarosław Królewski odparł: Proces, modele, input do nich, analiza stylu, zgodność z profilem piłkarzy, których mamy i wielu innych :).
Prezes Wisły dodał, że Albert Rude dysponuje licencją UEFA Pro i płynnie mówi po angielsku. Hiszpan zdobył dyplom nauk o sporcie, broniąc doktoratu w zakresie Sport Science na Universitat Central de Catalunya. Utowrzył własną szkołę trenerów MBP, która prowadzi doradztwo w kilkunastu ligach i federacjach. Rude jest też autorem książek i publikacji o procesach budowania nowoczesnych drużyn piłkarskich.
To niejedyny nowy Katalończyk przy Reymonta, drugim asystentem Rude, obok Mariusza Jopa, został bowiem Eric Lira Fernandez. On także wybrał ścieżkę naukową, jest absolwentem School of Sports Sciences na Uniwersytecie w Vic i pełnił funkcję dyrektora ds. edukacji w szkole trenerskiej założonej przez Rude. Fernandez zajmuje się rozwojem młodych zawodników, pracował w Kolumbii, a w ubiegłym roku był zatrudniony na Cyprze w charakterze szefa działu metodologii akademii Pafos FC.
Na poniższym filmie Albert Rude prezentuje swoją School of Coaches MBP w Katalonii.
