Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wisława Szymborska, w stulecie urodzin, patronką 2023 roku

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Rok 2023 będzie Rokiem Wisławy Szymborskiej
Rok 2023 będzie Rokiem Wisławy Szymborskiej Jan Hubrich / Polskapresse
„Rok 2023 będzie nie tylko doskonałą okazją do pełniejszego uobecnienia postaci Wisławy Szymborskiej oraz jej twórczości, ale także do debaty na temat miejsca poetyckiego słowa we współczesnym świecie. W uznaniu zasług, w setną rocznicę urodzin poetki Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2023 rokiem Wisławy Szymborskiej” – czytamy w projekt uchwały o ustanowieniu roku 2023 Rokiem Wisławy Szymborskiej.

Czy opłaca się jeździć elektrykiem?

od 16 lat

2 lipca 2023 roku minie sto lat od kiedy przyszła na świat Wisława Szymborska. Urodziła się w Bninie pod Poznaniem, to według metryki, bo rodzinne przekazy mówią o Kórniku, ale całe życie związana była z Krakowem. Przez ponad 80 lat Wisława Szymborska mieszkała w naszym mieście. Tu studiowała filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, tu debiutowała na łamach „Dziennika Polskiego”, tu też przez lata prowadziła rubrykę „Lektury nadobowiązkowe” w „Życiu Literackim”. W Krakowie powstała większość jej wierszy. W 1997 roku otrzymała honorowe obywatelstwo Miasta Krakowa.

Poetka jest autorką trzynastu tomów wierszy, laureatką literackiej Nagrody Nobla, została uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego. Jej poezje przetłumaczono na ponad czterdzieści języków.

- Wisława Szymborska, przy całej jej skromności, unikaniu publicznych sytuacji, intymnym charakterze twórczości poetyckiej, była filarem krakowskiego życia literackiego. W jej mieszkaniu spotykali się poeci i tłumacze. Wraz z Czesławem Miłoszem patronowała wydarzeniom Roku Milenijnego Kraków 2000, wspierała starania o tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie literatury. Niosła pomoc ludziom w potrzebie, fundowała stypendia, finansowała konserwację manuskryptów Biblioteki Jagiellońskiej. Szymborska obok Miłosza, Lema, Kantora, Zagajewskiego należy do najbardziej rozpoznawalnych na świecie postaci polskiej literatury XX wieku. 2023 – Rok Szymborskiej to szansa na wspólne oddanie jej hołdu – podkreślał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, zabiegając o ustanowienie przyszłego roku rokiem Szymborskiej.

Jubileusz setnych urodzin będzie szczególnie świętowany w Krakowie, mieście gdzie Wisława Szymborska spędziła większość swojego życia i gdzie działa Fundacja powołana na podstawie zapis testamentowego poetki opiekująca się jej spuścizną.

Kulminacyjnym momentem krakowskich obchodów setnych urodzin ma być otwarcie parku Szymborskiej przy ul. Karmelickiej. W planach jest także wydanie tomu „Wierszy zebranych”, którym znajdą się niepublikowane dotąd teksty poetki oraz wystawa prezentująca przedmioty należące do poetki, rękopisy oraz maszynopisy jej wierszy. Wiersze poetki trafią też na ubrania jednej z marek modowych, gadżeciarzy z kolei ucieszą choćby pióra, z pewnością na rynku księgarskim pojawi się też wiele publikacji związanych z krakowską poetką.

Fundacja Wisławy Szymborskiej zaprasza instytucje w całym kraju i poza jego granicami do włączenia się w obchody Roku Szymborskiej, organizację wydarzeń związanych z twórczością Noblistki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska