FLESZ - 4 mln dawek szczepionki Pfizera wkrótce trafi do Polski
- Wchodzimy w finał fazy przygotowawczej do wielkiego remontu w Klasztorku, trzeciej nieruchomości, która łączy pięknie odrestaurowany Pałac Czartoryskich i Arsenał. Mamy nadzieję, jeżeli nie będzie żadnych przeszkód typu formalno-prawnego czy wykonawczego, że zgodnie z naszymi szacunkami będzie gotowy wiosną 2023 roku – zapowiedział w niedzielę w Krakowie minister kultury Piotr Gliński.
Remont ponad tysiąca metrów powierzchni ekspozycyjnej Klasztorka ma się zakończyć w 2022 roku, wiosną kolejnego roku, pojawią się nim już zwiedzający.
Podczas niedzielnej wizyty w oddziałach MNK, minister Gliński szczególną uwagę zwrócił na ekspozycję sztuki starożytnej, która tuż po zakończeniu obostrzeń sanitarnych zostanie otwarta w Galerii Sztuki Starożytnej w Arsenale. Zaprezentowane zostaną na niej zabytki pochodzące z kolekcji Czartoryskich i kolekcji Potockich.
- To rzeczy unikalne, robią wrażenie, chciałoby się zaraz wpuścić publiczność - mówił w niedzielę w Krakowie Gliński.
Najważniejsze prace związane z powstaniem galerii zostały już ukończone, obecnie trwają prace porządkowe i montaż podpisów. Pierwotnie jej otwarcie zaplanowane było na 22 kwietnia 2021, jednak ze względu na sytuację pandemiczną zostanie ustalony nowy termin, kiedy znana będzie data otwarcia muzeów dla publiczności.
Główną część wystawy stanowią zbiory pozyskane przez księcia Władysława Czartoryskiego w 2. połowie XIX wieku, a ich uzupełnieniem jest zespół obiektów z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie oraz depozyt Rodziny Potockich z Krzeszowic obejmujący głównie rzeźby i płaskorzeźby rzymskie. Te ostatnie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zakupiło w grudniu 2020 roku od spadkobierców kolekcji dzieł sztuki Artura Potockiego.
- Zabytki rzeźby i rzemiosła artystycznego, którego najcenniejszą częścią są marmurowe posągi i fragmenty sarkofagów rzymskich pozyskane w 1830 roku w Rzymie, przechowywane były w pałacu w Krzeszowicach pod Krakowem do czasu II wojny światowej. W 1940 roku, zanim Hans Frank przejął pałac, Pelagia Potocka, wówczas kustosz Muzeum Książąt Czartoryskich, aby uchronić kolekcję sprowadziła ją do Krakowa. Wówczas część tego zbioru obejmującego 230 zabytków - w tym 147 dzieł sztuki antycznej oraz malarstwo i rzemiosło - znalazła schronienie w Muzeum Książąt Czartoryskich i jako depozyt przeszła w 1950 roku pod opiekę Muzeum Narodowego w Krakowie – wyjaśnia kuratorka wystawy dr Dorota Gorzelany.
Od tamtego czasu rozpoczęło się naukowe opracowywanie obiektów. Równocześnie Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Wydziałem Konserwatorskim Akademii Sztuk Pięknych prowadziło intensywne działania konserwatorskie w ramach długoletnich przygotowań do otwarcia stałej Galerii Sztuki Starożytnej.
Wystawa, obejmująca zbiory Muzeum Książąt Czartoryskich i Muzeum Narodowego w Krakowie, uzupełniona została przez zabytki należące do kolekcji rodziny Potockich z Krzeszowic, które pozwalają pokazać przekrój tematyczny i stylistyczny reliefów sarkofagowych oraz rzymskie odwołania do znanych posągów greckich, ilustrujące rozwój sztuki antycznej.
Dopełnieniem głównej ekspozycji są wystawy monet greckich i rzymskich oraz zespół obiektów z terenu Polski pochodzący z kolekcji prahistorycznej księcia Władysława Czartoryskiego.
Podczas wizyty w Krakowie, minister Gliński omówił także najważniejsze inwestycje i plany Muzeum Narodowego w Krakowie, po raz kolejny podkreślając priorytetowe znaczenie powstającego w dawnym hotelu Cracovia Muzeum Architektury i Designu.
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- Te znaki nigdy nie wybaczają. Są pamiętliwe i mogą myśleć o zemście bardzo długo
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Najbardziej niebezpieczne przejścia dla pieszych w Krakowie
- Kraków. Tu budują piramidy ze śmieci. A co z recyklingiem w mieście?
