Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woda zalewa Małopolskę. Podtopione domy i ulice

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Fot. Andrzej Banaś
W czwartek Małopolskę nadal nawiedzały intensywne opady deszczu. Ich skutki również Kraków, gdzie woda zalała m.in. bulwary wiślane. Strażacy byli w pełnej gotowości i wzmocnionej obsadzie.

W związku z sytuacją pogodową w urzędzie wojewódzkim w czwartek rano odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Morawieckiego oraz ministrów: Beaty Szydło i Piotr Adamczyk. - Będziemy z mieszkańcami Małopolski. Będziemy odwiedzać zalane tereny. Poprosiłem ministra Brudzińskiego, by osobiście nadzorował akcję na Podbeskidziu - mówił premier.

Prezydent Krakowa ogłosił wczoraj najpierw pogotowie przeciwpowodziowe, a wieczorem alarm przeciwpowodziowy na obszarze miasta. W czwartek wieczorem poziom wody w Wiśle na wodowskazie na Bielanach przekroczył 5,2 m. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w sobotę, 25 maja, poziom wody może osiągnąć 7 m.

Oprócz bulwarów wiślanych pod wodą w Krakowie znalazły się też niektóre ulice. W stolicy Małopolski tworzyły się od rana ogromne korki na drogach. Z powodu deszczu osunęła się skarpa przy pomniku Ofiar Faszyzmu przy ul. Kamieńskiego. Podtopione zostały domy, posesje, rozlewiska wody pojawiły się na jezdniach i torowiskach.

W regionie tarnowskim wczoraj rano najcięższa sytuacja panowała w Ciężkowicach. Biała przekroczyła stany alarmowe i zalała drogę wojewódzką 981 oraz lokalne trasy prowadzące do Kąśnej Dolnej i Bruśnika. Zalana została ulica Nadbrzeżna, a z ul. Jastrzębskiej ewakuowano jedną rodzinę. W centrum Ciężkowic zalany został stadion lokalnej drużyny piłkarskiej. Wczesnym popołudniem sytuacja zaczęła się stabilizować. Sytuacja poprawiała się też w powiecie dąbrowskim. Jednak nieprzejezdne były drogi powiatowe nr 1318K na trasie Szczucin - Radwan i nr 1319 na trasie Szczucin - Radgoszcz, gdzie zalany jest most w miejscowości Zabrnie. Dodatkowo nieprzejezdna była droga gminna na trasie Dąbrówki Breńskie - Wola Mędrzechowska.

W Nowym Sączu obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Na razie stan ostrzegawczy przekroczyła jedynie Kamienica. Stan wody rzeki Dunajec i potoku Łubinka jest wysoki. Pogotowie przeciwpowodziowie obowiązuje również na terenie gmin: Grybów, Korzenna, Łabowa, Nawojowa, Gródek nad Dunajcem i w Łososinie Dolnej.

W Oświęcimiu ogłoszono alarm przeciwpowodziowy - po tym, jak Soła w rejonie wodowskazu pod zamkiem osiągnęła poziom 5 m, przekraczając o 40 cm stan alarmowy. W południe podobny krok podjęto w starostwie oświęcimskim, ogłaszając alarm przeciwpowodziowy dla całego powiatu w związku z wysokim stanem wód Sole i Wiśle. Trudna sytuacja jest w gminach Brzeszcze i Kęty. W gminie Kęty we znaki dają się Soła i lokalne potoki. Najgorzej było w Kańczudze i Bielanach przy ul. Mostowej, gdzie strażacy układali worki z piaskiem, aby uchronić przed zalaniem drogę do Wilamowic. W Zatorze ewakuowano jedną osobę.

Współpraca TB, BK, RG

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska