WIDEO: Krótki wywiad
Wpisanie w 2018 roku krakowskiego szopkarstwa na listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO było wielkim wydarzeniem w działalności Muzeum Krakowa, które od 1946 roku jest organizatorem corocznego konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską. To późniejszy wieloletni dyrektor Muzeum Jerzy Dobrzycki zorganizował, jeszcze przed wojną, w roku 1937 pierwszy taki konkurs. I być może to właśnie on najbardziej przyczynił się do tego, że zanikająca już wówczas tradycja rozkwitła na nowo.
W tym roku jesteśmy świadkami odbywającego się pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO 77. Konkursu Szopek Krakowskich, który znajdzie swój finał już 8 grudnia. Wstępny przegląd prac konkursowych zaplanowano na krakowskim Rynku od dzisiaj.
- Już teraz serdecznie zapraszamy na spacer po Krakowie –„Wokół Szopki”. Umieszczone w szklanych, podświetlanych gablotach w różnych punktach miasta dzieła krakowskich szopkarzy zyskają nowy kontekst. Wszak ich najważniejszą cechą jest twórcze nawiązanie do dawnej architektury Krakowa. Muzeum Krakowa wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym umieściło w miejskiej przestrzeni ponad pięćdziesiąt najpiękniejszych szopek – mówi Krzysztof Gaweł z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Jak co roku szopki pojawiły się na placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Wszystkie będzie można obejrzeć w okresie od dzisiaj do 2 lutego 2020. Natomiast najnowsze dzieła zgłoszone do 77. Konkursu Szopek Krakowskich zostaną zgodnie z tradycją pokazane szerokiej publiczności na pokonkursowej wystawie prezentowanej w Celestacie (oddziale Muzeum Krakowa, ul. Lubicz 16) od 9 grudnia 2019 do 23 lutego 2020 roku.
- Na wspólny spacer Wokół Szopki zapraszamy 6 stycznia 2020 roku o godzinie 14.00, poprowadzi go dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski. Spacerować będziemy szlakiem witryn krakowskich sklepów, kawiarni i restauracji, w których wystawione są szopki ze zbiorów muzeum. W tym roku spotykamy się nieopodal Wawelu, przed Domem Długosza przy ulicy Kanoniczej 25. Do zobaczenia!– zaprasza Krzysztof Gaweł.
