Ruchome schody - "wszystko w porządku"
- Na ten moment nie mamy żadnych informacji o jakiejkolwiek zwłoce w dostarczeniu schodów do Krakowa. Po ich zamontowaniu główny wykonawca przebudowy schodów zamontuje nad nimi zadaszenie tak, żeby schody wraz z dachem mogły być oddane do użytku w lipcu tego roku - zapewnia ZDMK.
Nowe schody, które mają zostać zamontowane, są obecnie w transporcie. "Ze względu na ich wysoką jakość oraz innowacyjność, zdecydowaliśmy się na współpracę z renomowanym producentem na skalę światową, firmą o ugruntowanej pozycji, zlokalizowaną w Chinach. Nasze miasto zyska nie tylko estetycznie i funkcjonalnie odnowione schody, ale również rozwiązanie trwałe i bezpieczne dla wszystkich użytkowników" - podają urzędnicy. Jeśli "ugruntowana pozycja" i chińska lokalizacja firmy mają zapewnić, że nowe schody szybko się nie zepsują na kolejne lata - przyjmujemy te dodatkowe informacje z radością.
– Zadaszenie będzie w konstrukcji kratowej, stalowo-szklanej. Szkło, jakie zastosujemy, będzie transparentne. Z kolei nowe schody będą miały podgrzewane poręcze oraz będą działać w trybie pełzania. Tym samym ograniczymy ich awaryjność – podkreśla Piotr Trzepak, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miasta Krakowa.
"Dokładamy wszelkich starań, aby prace przebiegały sprawnie i z minimalnymi utrudnieniami dla mieszkańców. Doceniamy Waszą cierpliwość i zrozumienie w czasie realizacji tego ważnego projektu, za wszelkie niedogodności przepraszamy. Będziemy na bieżąco informować o postępach robót i oczekiwanym terminie ich zakończenia" - dodają urzędnicy.
Planowany harmonogram prac:
- luty – kwiecień – prace rozbiórkowe i przygotowanie konstrukcji pod nowe schody,
- kwiecień – maj – montaż nowych schodów,
- maj – montaż zadaszenia.
Umowny termin zakończenia robót to 17 lipca br., a ich koszt to ponad 4,1 mln zł.
Zła sława dla Krakowa
Ruchome schody prowadzące do góry przy MDA (Dzielnica I – Stare Miasto) wyłączono w listopadzie 2018 r., drugi kierunek uległ awarii w lutym 2019 r. - "Przyczyną było zużycie łańcuchów stopniowych oraz korozja elementów konstrukcyjnych, spowodowana działaniem wód opadowych" - podawali urzędnicy z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.
W grudniu 2022 roku minęło 1500 dni odkąd odwiedzający dworzec autobusowy nie mogą korzystać ze schodów. Pisaliśmy o ty wtedy zapowiadając przetarg i zakończenie tej wstydliwej dla miasta historii, która stała się powodem do żartów w internecie. Teraz mamy rok 2024 i czekamy na nowe schody...
Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?
