Wyniki wyborów do Sejmu 2023. Poznaliśmy posłów w okręgu nr 12. Na liście znane nazwiska
Wybory do Sejmu w Polsce wygrało Prawo i Sprawiedliwość zdobywając 35,38 proc. głosów. Wyprzedziło Koalicję Obywatelską, która zdobyła 30,69 proc. głosów. Na trzecim miejscu uplasowała się Trzecia Droga z 14,40 proc. poparciem.
Nieco inaczej proporcje głosów rozkładały się w Małopolsce. Tu większą sympatią cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. Kandydaci tego komitetu wyborczego w okręgu nr 12 obejmującym powiaty chrzanowski, oświęcimski, wadowicki, myślenicki i suski zdobyli 42,86 proc. głosów (156 308), podczas gdy Koalicji Obywatelskiej 24,24 proc. (88 408). Trzecia Droga uzyskała tu 14,97 proc. głosów (54 585). Dalsze miejsca zajęły Konfederacja - 7,88 proc. (28 754) oraz Nowa Lewica - 6,04 proc. (22 036).
Wyniki te przełożyły się na pięć mandatów poselskich dla kandydatów Prawa i Sprawiedliwość, dwa dla Koalicji Obywatelskiej oraz jeden dla Trzeciej Drogi.
Z ramienia PiS mandaty zdobyli Rafał Bochenek (42 142 głosów), Łukasz Kmita (26 062), Filip Kaczyński (18 285), Władysław Kurowski (12 320) oraz Mariusz Krystian (11 366). Reprezentantami Koalicji Obywatelskiej w Sejmie będą Dorota Niedziela (28 783) oraz Marek Sowa (24 652). Z kolei na liście Trzeciej Drogi najwięcej głosów zdobył Paweł Śliz (19 630) i to jego zobaczymy w sejmowej ławie w nowej kadencji.
Wyniki wyborów dla jednych kandydatów okazały się sukcesem, dla drugich porażką. Gdyby PiS podobnie jak w poprzednich wyborach zdobył w okręgu 12 sześć mandatów, to w Sejmie ponownie zobaczylibyśmy Krzysztofa Kozika (8 148 głosów). Tak się jednak nie stało. Rozczarowani mogą czuć się także Iwona Gibas (7 009) i Marek Polak (5 810). Z kolei spośród kandydatów Koalicji Obywatelskiej największy niedosyt może czuć Bartłomiej Gębala (8 793 głosów).
Największym przegranym jest jednak Bartosz Wilczyński (14 663) z Konfederacji. Gdyby jego komitet wyborczy zdobył 2508 głosów więcej, wówczas zdobyłby on mandat. Koalicji Obywatelskiej do kolejnego mandatu zabrakło natomiast 5377 głosów.
Wyniki wyborów oznaczają, że w nowej kadencji powiat chrzanowski nie będzie miał swojego posła w Sejmie. Bartosz Wilczyński, Bartłomiej Gębala i Krzysztof Kozik nie zdołali uzyskać mandatu. Swoich reprezentantów będzie mieć natomiast powiat oświęcimski w postaci Doroty Niedzieli oraz Marka Sowy. O interesy powiatu wadowickiego będą troszczyć się Filip Kaczyński oraz Mariusz Krystian, a powiatu olkuskiego Łukasz Kmita, Jacek Osuch i Agnieszka Ścigaj.
Kogo już nie zobaczymy w Sejmie?
Przypomnijmy, że w minionych wyborach do Sejmu w okręgu nr 12 sześć mandatów zdobyło PiS, natomiast dwa KO. Wówczas mandat posła z PiS uzyskali Rafał Bochenek, Marek Polak, Filip Kaczyński, Ewa Filipiak, Krzysztof Kozik oraz Władysław Kurowski, natomiast z KO Dorota Niedziela i Marek Sowa.
Zatem w porównaniu do poprzedniej kadencji mandatów nie zdobyli Krzysztof Kozik i Marek Polak, z kolei Ewa Filipiak nie ubiegała się o reelekcję. Zastąpią ich Łukasz Kmita. Mariusz Krystian i Paweł Śliz z Trzeciej Drogi.
W pow. olkuskim, który jest częścią okręgu wyborczego nr 13 (Kraków, pow. krakowski, miechowski i olkuski) mandaty uzyskało dwóch mieszkańców. Jacek Osuch i Agnieszka Ściagaj - obydwoje z PiS.
Kim są wybrani kandydaci do Sejmu?
Rafał Bochenek ma 37 lat (14 sierpnia 1986), z wykształcenia jest prawnikiem, mieszka we wsi Strumiany (gm. Wieliczka). Jest posłem na Sejm IX kadencji oraz rzecznikiem prasowym Prawa i Sprawiedliwości. W przeszłości był przewodniczącym sejmiku małopolskiego.
Łukasz Kmita ma 37 lat (7 listopada 1985), ukończył politologię oraz studia menedżerskie, mieszka w Olkuszu. Karierę samorządową rozpoczął w 2006 roku jako radny w gminy i miasta Olkusz, był także radnym powiatu olkuskiego. W sierpniu 2020 roku objął stanowisko Wojewody Małopolskiego.
Filip Kaczyński ma 35 lat (19 listopada 1987), z zawodu jest politologiem, mieszka w Wadowicach. Pierwszy raz funkcję posła sprawował w 2015 roku, gdy zastąpił Krzysztofa Szczerskiego. W 2018 roku został wybrany na radnego wojewódzkiego. Obecnie jest posłem na Sejm IX kadencji.
Mariusz Krystian ma 47 lat (18 września 1976), z wykształcenia politolog, pracował m.in. jako statystyk medyczny oraz nauczyciel, mieszka we wsi Ryczów (gm. Spytkowice). Od 2010 roku sprawuje funkcję wójta gminy Spytkowice. Pełni wiele funkcji społecznych, realizuje się m.in. pełniąc funkcję Prezesa Zarządu Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Spytkowicach, grając w Gminnej Orkiestrze Dętej, czy aktywnie pracując na rzecz Stowarzyszenia Dolina Karpia.
Władysław Kurowski ma 63 lata (14 kwietnia 1960), z wykształcenia nauczyciel, mieszka we wsi Jawornik (gm. Myślenice). W latach 1998-2002 sprawował urząd burmistrza Myślenic. Wieloletni radny powiatu myślenickiego oraz były wicestarosta. Obecnie jest posłem na Sejm IX kadencji.
Dorota Niedziela ma 59 lat (20 sierpnia 1964), z wykształcenia jest lekarzem weterynarii, mieszka w Kętach. Po raz trzeci uzyskała mandat poselski. W 2015 roku została powołana na sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska. Bezskutecznie kandydowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019. Obecnie jest posłem na Sejm IX kadencji.
Marek Sowa ma 56 lat (4 lutego 1967), z wykształcenia ekonomista, mieszka we wsi Bobrek (gm. Chełmek). W 2005 roku wstąpił do Platformy Obywatelskiej. Od 2010 roku sprawował urząd marszałka województwa, w 2014 roku po raz drugi objął stanowisko marszałka. Kadencji jednak nie dokończył. W 2015 roku w wyborach parlamentarnych uzyskał mandat posła. Obecnie jest posłem na Sejm IX kadencji.
Paweł Śliz ma 43 lata (18 września 1980), z zawodu jest adwokatem, mieszka w Krakowie. Ukończył studia na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Angażuje się w pomoc bezdomnym oraz uchodźcom. Przez kilka lat działał jako wolontariusz w Fundacji „Mam Marzenie”.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Patostreamer z Krakowa został zatrzymany za granicą. Był poszukiwany
- Gigantyczne? Pierwsze zalewisko w powiecie olkuskim ciągle rośnie
- Za hajs szefa baluj w klubie Energy 2000 w Przytkowicach. Mamy zdjęcia z imprezy!
- Poznaliśmy posłów z zachodniej Małopolski. Na liście znane nazwiska
- Czarny kot miał pecha. Wpadł do bardzo głębokiej studni w Kluczach
- Uczyli druhów z powiatu olkuskiego jak jak pomagać osobom z niepełnosprawnościami
- Youtuber z Krakowa aresztowany, ale nie siedzi. Kim jest Marek M. ps. "Czujny"?
- Góra Żar pełna atrakcji. Idealne miejsce na krótki jesienny wypad
- Droga S1 od Oświęcimia do Bielska. To będzie szybka trasa z ładnymi widokami!
- Dla środowiska i ludzi. Finał wielkiej inwestycji na Wiśle, Sole i Skawie
- Na taki kompleks sportowy w Zatorze czekają od lat
- TOP 15 warsztatów wymiany opon w Oświęcimiu
- Oficjalne wyniki wyborów do Sejmu 2023. Tak głosowano w powiecie chrzanowskim
- Chrzanów. Zasadzili drzewa i posprzątali okolicę Chechła
- Popularne miejsca wymiany opon w Chrzanowie. Poznajcie TOP 13
- "Mayday'23". Wielkie ćwiczenia służb mundurowych i ratowników odbyły się w Trzebini
- W gminie Libiąż całą noc będą świecić uliczne latarnie
- Trwa remont Rynku w Chrzanowie. Poszukiwano śladów dawnego ratusza. Co odkryto?
- Justyna Haberka z Olkusza została Polską Miss! Zobaczcie jej zdjęcia
- Trzech kandydatów z powiatu olkuskiego zasiądzie w sejmowych ławach
- Tak prezentują się pełne wyniki wyborów w powiecie olkuskim
- Kto wystąpi na Dniach Olkusza 2024?
- Czarny kot miał pecha. Wpadł do bardzo głębokiej studni w Kluczach
- Ślubowanie klas pierwszych w Szkole Podstawowej w Kluczach
- Góra Żar pełna atrakcji. Idealne miejsce na krótki jesienny wypad
- Dla środowiska i ludzi. Finał wielkiej inwestycji na Wiśle, Sole i Skawie
- Andrzej Pająk senatorem w okręgu 30. Pokonał Krzysztofa Klęczara
- Powiat wadowicki. Tak głosowano w poszczególnych gminach
- Ludzie stracą pracę? Znana meblarska firma może zredukować zatrudnienie w Andrychowie
- Muzeum Narodowe w Krakowie przejęło zamek w Spytkowicach
