Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa malarstwa Szymona Czechowicza w Muzeum Narodowym. Zapomniany barokowy mistrz powrócił do Krakowa

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Ponad 200 dzieł barokowego malarza Szymona Czechowicza zgromadzonych zostało na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie
Ponad 200 dzieł barokowego malarza Szymona Czechowicza zgromadzonych zostało na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Ponad dwieście prac Szymona Czechowicza udało się zgromadzić w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. To pierwsza tak duża monograficzna wystawa malarstwa jednego z najwybitniejszych, choć zapomnianych, polskich malarzy barokowych XVIII wieku.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Wielkie logistyczne wyzwanie sprowadzenia dzieł malarza nie tylko z polskich ośrodków ale także europejskich w warunkach pandemicznych i cztery lata przygotowań zwieńczone zostały wystawą ponad dwustu prac Szymona Czechowicza, które podziwiać można od piątku 16 października w Muzeum Narodowym w Krakowie.

- To wielkie wydarzenie nie tylko dla Muzeum Narodowego w Krakowie, ale też dla historii sztuki polskiej, wprowadzamy na salony artystę nieobecnego tam, a któremu to miejsce się należy – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor MNK. - Pokazujemy twórcę, który zmienia kanon historii sztuki polskiej. Jesteśmy przyzwyczajeni uważać, że malarstwo artystów polskich zaczyna się na przełomie XVIII i XIX wieku, jednak kultura malarska w Polsce okazuje się być dużo starsza. Szymon Czechowicz to artysta najwyższej klasy do tej pory w historii sztuki nieobecny. Pokazujemy artystę, który jest znakiem wielkości kultury I Rzeczypospolitej.

Muzyczny spacer po Krakowie. Znasz te teledyski nakręcone w ...

Szymon Czechowicz to malarz urodzony w 1689 roku w Krakowie, wykształcony w Rzymie, dzięki czemu powstały dzieła najwyższej klasy europejskiej, zapewniające artyście miejsce nie tylko w historii sztuki polskiej, ale także historii sztuki europejskiej. Czechowicz był malarzem głównie religijnym, pracował także nad wystrojem kościołów, właśnie ze zbiorów kościelnych na krakowską wystawę trafiły m.in. obrazy „święta Jadwiga”, który wykonał dla kościoła polskiego San Stanislao dei Polacchi w Rzymie czy „Wniebowzięcia Marii” namalowany w 1730 r. dla kolegiaty w Kielcach.

- Dla muzeum to bardzo ważne, że dbamy zarówno o tych artystów, którzy są znani, ale także o tych, którym należy się miejsce w tym kanonie polskiej sztuki, takich jak Czechowicz – podkreśla dyrektor Muzeum Narodowego.

- Nie ma właściwie polskich artystów nowożytnych, którzy pozostawili by tak dużą spuściznę, dzięki czemu udało nam się zestawić naprawdę dużą i reprezentatywną wystawę monograficzną prac Szymona Czechowicza – dodaje dr Tomasz Zaucha, kurator wystawy.

Wystawa „Geniusz baroku. Szymon Czechowicz 1689-1775” to efekt czterech lat przygotowań. Prace zgromadzone na wystawie dotarły do Muzeum Narodowego nie tylko z polskich ośrodków, ale także z Litwy, Ukrainy, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Najwybitniejsze dzieła Czechowicza to prace wypożyczone ze zbiorów kościelnych, zakonnych, muzealnych, bibliotecznych, instytucji kultury i kolekcji prywatnych.

Wystawa czynna będzie od 16 października do 21 lutego 2021 w Gmachu Głównym MNK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska