Nagrody i wyróżnienia Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari
W sobotę, 6 maja, w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu rusza XX. edycja Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, która potrwa do 13 maja. Na scenie zaprezentuje się aż 77 młodych śpiewaków z 19 krajów: Austrii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Francji, Gruzji, Izraela, Korei Południowej, Meksyku, Niemiec, Polski, RPA, Słowenii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, USA i Wielkiej Brytanii.
Przesłuchania I i II etapu oraz koncert laureatów odbędą się w Nowym Sączu. Natomiast Koncert Finałowy, który jest ostatnim etapem konkursu i wyłania zwycięzców, będzie można obejrzeć na deskach Opery Krakowskiej. Młodym śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.
- Tegoroczny, jubileuszowy, XX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari będzie wyjątkowy ze względu na nagrodę, która uczci pamięć zmarłej pod koniec ubiegłego roku Pani Prof. Heleny Łazarskiej, założycielki Konkursu – mówi Małgorzata Walewska, której w 2015 r. prof. Łazarska powierzyła funkcję dyrektor artystycznej festiwalu i konkursu. - To właśnie dzięki prof. Łazarskiej imię naszej patronki, Ady Sari, wciąż jest obecne na kulturalnej mapie świata.
Tradycyjnie wręczone zostaną po trzy nagrody główne dla głosów męskich i żeńskich oraz wyróżnienia i nagrody specjalne m.in. za utwór polski, nagroda im. Ady Sari dla wybitnego sopranu koloraturowego, nagroda dla wybitnego pianisty – akompaniatora. W tym roku po raz pierwszy
W tym roku, po raz pierwszy, przyznana zostanie również Nagroda im. Heleny Łazarskiej za najlepsze wykonanie utworu Wolfganga Amadeusza Mozarta. Nagrodę tę funduje inicjator i dyrektora Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w latach 1985-2019 – Antoni Malczak.
Śpiewaków będzie oceniało międzynarodowe jury. Przewodniczy mu Małgorzata Walewska, a sekretarzem jest Wojciech Maciejowski. Skład uzupełniają: Marcin Habela - rofesor śpiewu na Genewskim Uniwersytecie Muzycznym, doradca artystyczny Akademii Muzycznej im. Tibora Vargi w Sion w Szwajcarii i Akademii Muzycznej szkoły Anargyriosa i Korgialeniosa na Spetses w Grecji; Beata Klatka – dyrektor Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki oraz Kierownik Akademii Operowej Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie; Dominik Licht – konsultant w zakresie castingu w Duńskiej Operze Królewskiej w Kopenhadze; Rebekah Rota – dyrektor Opery w Wuppertalu w Niemczech (od sezonu 2023/2024); Keith Bernard Stonum – dyrektor Artystyczny Jungen Oper im NORD (Staatsoper Stuttgart, Niemcy), śpiewak.
Konkursowe występy za darmo oraz online
Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, a wcześniej Dni Sztuki Wokalnej im. Ady Sari to początek niejednej estradowej kariery. To występ w Nowym Sączu pozwolił wybić się takim artystom jak m.in.: Piotr Beczała, Andrzej Dobber, Milijana Nikolić, Anna Simińska, Anna Lubańska, Aleksandra Kubas-Kruk, Hanna Elisabeth Müller, Andrzej Lampert, Adriana Ferfecka, Hubert Zapiór, Miriam Albano czy Arnold Rutkowski.
- Konkurs Ady Sari był jednym z najważniejszych momentów w mojej karierze. To właśnie w Nowym Sączu po raz pierwszy dałam się poznać szerszej publiczności. Konkurs obserwuje wiele osób, które mogą mieć wpływ na naszą zawodową przyszłość – wspomina Gabriela Legun, która wygrała Konkurs cztery lata temu. - I tak dokładnie było w moim przypadku. Wygrana zaowocowała angażami między innymi w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej czy Operze Śląskiej w Bytomiu.
Warto dodać, że wstęp na przesłuchania konkursowe 7,8,9 i 10 maja, a także koncerty finałowe i laureatów są darmowe. Na koncert w Operze Krakowskiej, który odbędzie się 12 maja trzeba odebrać bezpłatną wejściówkę w kasie tej instytucji kultury. Podobnie na Koncert Laureatów, który zaplanowano 13 maja w Nowym Sączu. Bilety darmowe będą dostępne od 4 maja w kasie MCK Sokół. Cały konkurs będzie również transmitowany na stronie www.adasari.pl.
„Gazeta Krakowska” objęła wydarzenie swoim patronatem medialnym.
- Białowodzka Góra nad Dunajcem super pomysł na jesienną wędrówkę bez tłumów na szlaku
- Oto znane kobiety miliardera. Patrycja Tuchlińska, Beata Pruska czy Laura Michnowicz
- Katarzyna Zielińska uwielbia rośliny. W mieszkaniu stworzyła namiastkę dżungli
- Kuchnie świata na Sądecczyźnie. Co i gdzie można zjeść?
- Jest światowej sławy modelką. Pochodzi z małej sądeckiej wsi
- Wielkie otwarcie sezonu motocyklowego. W wydarzeniu wzięły udział setki osób
Kiedyś sądecka „ulica wstydu”, dziś galeria sztuki. Na ulicy Wąskiej w Nowym Sączu pojawiły się nowe obrazy
