- Człowiek żyje tak długo, jak trwa pamięć o nim. Ta dzisiejsza nasza skromna uroczystość dotycząca przekazania sztandaru jest realizacją woli śp. kpt. Jerzego Widejko pseudonim „Jureczek", najmłodszego żołnierza III Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Podczas naszych spotkań w Olsztynie, Morągu, gdy odwiedzał Brygadę, wielokrotnie mówił, że chciałby, aby sztandar trafił do Wojska Polskiego. Dzisiaj ta wola się realizuje, dzisiaj przyjmujemy ten sztandar i chciałbym, aby ten sztandar był głosem i symbolem ludzi, którzy walczyli o wolność i niepodległość, przelewali krew podczas II wojny światowej w obronie wolności, niepodległości i walczyli za nas - mówił gen. Mirosław Bryś i dodał - Chciałbym, żeby ten sztandar oprócz sztandarów jednostek wojskowych, które towarzyszą jednostkom podczas oficjalnych uroczystości był znakiem i niewypowiedzianym słowem, które symbolizuje tych wszystkich, którzy przelewali krew w obronie naszej Ojczyzny.
Generał Bryś dodał również, że przekazywany sztandar nawiązuje do całej tradycji. - Tworząc Brygadę przyjęliśmy sztandar III Wileńskiej Brygady Armii Krajowej od Koła z Sopotu. Ten sztandar towarzyszył 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej do czasu aż otrzymała sztandar nadany decyzją Prezydenta RP. W rozmowach z śp. kpt. Widejko wybrzmiała jego wola, że gdy on odejdzie z tego świata, ten sztandar trafi w ręce Wojska Polskiego - mówił szef CWCR.
Należy podkreślić, że sztandar, który 9 maja został przekazany na ręce gen. Brysia nie jest oryginałem, ponieważ ten zaginął podczas walk na Wileńszczyźnie i jego losy nie są znane. Sztandar, który został zaprezentowany i przekazany dla WP został odtworzony przez kpt. Jerzego Widejkę i brał udział w wielu uroczystościach Armii Krajowej.
- Zapewniam, że sztandar będzie głosem i obrazem tych wszystkich, którzy walczyli w szeregach III Wileńskiej Brygady Armii Krajowej pod dowództwem kpt. Gracjana Fróga pseudonim „Szczerbiec”, obecnie już podpułkownika - dodał gen. Bryś.
Kpt. Jerzy Widejko „Jureczek"
Jerzy Widejko urodził się w Warszawie 12 czerwca 1933 r. Dzieciństwo spędził na Wileńszczyźnie. Po śmierci rodziców, wychowywany był przez najbliższą rodzinę. W 1944 r., mając zaledwie 11 lat, trafił do 3. Wileńskiej Brygady AK, dowodzonej przez por. Gracjana Froga „Szczerbca”. Służył w niej siedem miesięcy, czyszcząc broń oraz pełniąc funkcję łącznika i zwiadowcy.
18 lipca 1944 r., gdy nastąpiło rozbrojenie wileńskiej AK, Jerzy Widejko został internowany w obozie w Miednikach Królewskich. Po zwolnieniu, za kontakty z polskimi partyzantami, trafił do aresztu tymczasowego NKWD w Turgielach. Po opuszczeniu aresztu, wstąpił do oddziału partyzanckiego Samoobrony Wileńskiej AK, dowodzonego przez por. Czesława Stankiewicza „Komara”.
W październiku 1944 r. brał udział w zdobyciu wsi Rudniki, a 6/7 stycznia 1945 r. walczył w bitwie w Puszczy Rudnickiej. Ponownie został aresztowany i był przetrzymywany w więzieniu NKWD w Wilnie. Po kilku miesiącach umieszczono go w domu dziecka, skąd uciekł. W ramach ekspatriacji wyjechał do Polski.
Kpt. Widejko mieszkał w Nowym Targu. Zmarł 7 grudnia 2022r, a dwanaście dni później został pochowany na cmentarzu Batowickim w Krakowie.
Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Nowa Huta to nie tylko aleja Róż. Tajemnicze rejony dzielnicy dobre na wyprawę
- Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa z drona. Widać asfalt, tunele, wiadukty. Sporo!
- Kraków lat 70. Matura pod portretem Gomułki i pierwsze w mieście przejście podziemne
- Nowy sezon na zamku w Dobczycach rozpoczęty. Te atrakcje przyciągają turystów!