Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe paramenty z krakowskich kościołów w Domu pod Krzyżem

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"Historia nićmi utkana" - nowa wystawa w Domu pod Krzyżem, oddziale Muzeum Krakowa
"Historia nićmi utkana" - nowa wystawa w Domu pod Krzyżem, oddziale Muzeum Krakowa Andrzej Banas
Zabytkowe szaty liturgiczne z krakowskich i podkrakowskich kościołów, a także obrazy, rysunki i zdjęcia interpretujące dziedzictwo paramentyki złożyły się na autorską wystawę krakowskiego artysty Matuša Piusa Niemca „Historia nićmi tkana”. Ekspozycję można oglądać w Domu pod Krzyżem do 28 sierpnia. Wstęp wolny.

Wojna na Ukrainie. Strefa zero: gdy jesteś bliżej orków niż swoich

od 16 lat

Zabytkowe paramenty, czyli przedmioty używane w przestrzeni sakralnej, pochodzące z krakowskich kościołów i korespondujące z nimi prace Matuša Piusa Niemca tworzą „Historię nićmi utkaną”, opowieść nawiązującą do estetyki barokowego theatrum sacrum.

Na wystawie w Domu pod Krzyżem znalazły się cztery ornaty, dwie dalmatyki oraz sukienka Dzieciątka Koletańskiego.

- Każdy z zaprezentowanych obiektów, dzieł krawców i hafciarzy jest na swój sposób wyjątkowy ze względu na bogactwo kolorów, koronek czy haftów. Najstarszy z nich to ornat z kościoła pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła z Więcławic Starych, pochodzący z Włoch, wykonany najprawdopodobniej w XV wieku. Ornat przeszedł gruntowną renowację i bywa jeszcze okazjonalnie używany. Pozostałe paramenty, ze względu na stan techniczny oraz ich wyjątkową kruchość, nie są na co dzień używane. Wyjątkiem jest sukienka Dzieciątka Koletańskiego, czyli cudownej figurki czczonej przez siostry bernardynki w kościele św. Józefa przy ul. Poselskiej, gdzie sukienka używana jest przy szczególnych okazjach – wyjaśnia Matuš Pius Niemiec.

Prezentowane paramenty pochodzą z kościoła sióstr prezentek na ul. św. Jana, kościoła sióstr bernardynek na ul. Poselskiej, ze zbiorów pijarów oraz z kościoła w Więcławicach Starych pod Krakowem. Większość szat z tej ostatniej świątyni pochodzi z nieistniejącego już kościoła św. Szczepana mieszczącego się na placu Szczepańskim.

Ekspozycję zabytkowych szat liturgicznych uzupełniają obrazy olejne, pastel oraz fotografie drukowane na folii przedstawiające ornaty, czerpiące inspirację i interpretujące niezwykłe bogactwo paramentów.

- Obrazy nawiązują do wspaniałej krakowskiej tradycji zapoczątkowanej przez Leona Wyczółkowskiego, który sportretował przedmioty ze skarbca katedry wawelskiej - mówi autor.

Dopełnieniem wystawy są przedmioty inspirowane barokowym anturażem, m.in. iluzjonistyczny ołtarz z obrazem Praskiego Dzieciątka Jezus oraz dwie alegoryczne postaci.

„Historia nićmi tkana” to trzecia wystawa malarza Matuša Piusa Niemca prezentująca połączenie zabytkowych paramentów oraz obrazów przedstawiających paramenty. Ekspozycja została zrealizowana w ramach stypendium twórczego miasta Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska