Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Góralskie zespoły porwały publiczność na koncercie inauguracyjnym Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich oficjalnie zainaugurowany. Koncert inauguracyjny przyciągnął wielu zainteresowanych podziwianiem góralskich zespołów folklorystycznych z całego świata. Od poniedziałku początek zmagań konkursowych.

FLESZ - Piękne, popularne i... trujące! Uważaj na te rośliny

od 16 lat

Po trudnym czasie, pełnym ograniczeń, Festiwal tym razem odbywa się w pełnej konkursowej formule, z bogatym programem i imprezami towarzyszącymi. Na ulicach miasta znów zobaczyliśmy barwny roztańczony i rozśpiewany korowód, a już wkrótce góralskie zespoły rozpoczną rywalizację o główne trofea, czyli „Złote”, „Srebrne” i „Brązowe Ciupagi”.

Zespoły przyjechały do Zakopanego z Bułgarii, Czarnogóry, Macedonii, Rumunii, Serbii, Turcji, Ukrainy i Włoch. Do udziału w festiwalu zakwalifikowały się także cztery polskie grupy wytypowane przez jury Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: Zbyrcok z Juszczyna (Beskid Makowski), Istebna z Istebnej (Beskid Śląski), Lachy z Nowego Sącza oraz Regle z Poronina, która będą reprezentować Skalne Podhale.

Już z samego rana swoim śpiewem i uczestnictwem w liturgii górale z całego świata ubogacili Mszę Św., która tym razem sprawowana była przed kościołem św. Krzyża. Wszystkich zgromadzonych na uroczystości powitał Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula. Przesłaniem Mszy św., której przewodniczył ks. prof. Władysław Zarębczan, była modlitwa przypisywana św. Franciszkowi, zaczynająca się od słów: O Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju, abyśmy siali miłość, tam gdzie panuje nienawiść, wybaczenie, tam gdzie panuje krzywda, jedność, tam gdzie panuje rozłam… Zabrzmiała ona nie tylko po polsku, ale także we wszystkich językach, jakimi posługują się uczestnicy Festiwalu.

Wieczorem na scenie plenerowej odbył się koncert inauguracyjny, podczas którego publiczność oklaskiwała występy wszystkich zespołów. Był to także moment ich oficjalnego przywitania przez gospodarzy Zakopanego - burmistrza Leszka Dorulę i wiceburmistrz Agnieszkę Nowak-Gąsienicę. Burmistrz Leszek Dorula pozdrowił wszystkich, którzy przyjechali na zakopiańskich festiwal oraz tych, którzy z powodu dzielącej nas odległości nie mogli tutaj dotrzeć - w szczególności Polonię przebywającą w różnych miejscach świata.

Tradycyjnie zabrzmiały trombity. Koncert rozpoczął układ choreograficzny w wykonaniu gospodarzy Festiwalu – zespołów „Giewont” i „Klimki”. Na scenie symbolicznie pojawił się bukiet poświęcony dziś zgodnie z tradycją podczas obchodów święta Matki Boskiej Zielnej. Na zakończenie koncertu sceną zawładnęli zbójnicy z pochodniami w widowiskowym tańcu.

Od poniedziałku 16 sierpnia początek zmagań konkursowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska