https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Historyczny mural na muszli koncertowej sypie się. Odpada farba. Znów będą poprawki

Aurelia Lupa, Łukasz Bobek
Zakopane. Tak dziś wygląda mural na muszli koncertowej
Zakopane. Tak dziś wygląda mural na muszli koncertowej Aurelia Lupa
Zakopiański mural na muszli koncertowej sypie się. Malowidło po zimie łuszczy się, farba odpada, blednie. Znane postaci z historii miasta pod Giewontem są już częściowo niewidoczne. - Kolejny raz musimy ten mural poprawić – przyznaje Leszek Behounek z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który zarządza parkiem miejskim i muszą koncertową.

Historyczny mural na muszli koncertowej w Parku Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego powstał w 2017 roku. Stworzył go Mgr Mors, czyli Mariusz Brodowski - artysta ze Starego Sącza. Na zlecenie urzędu miasta stworzył portrety 21 historycznych postaci wielkich Polaków, którzy byli związani z Zakopanem. Na muralu mamy m.in. Helenę Modrzejewską, Tytusa Chałubińskiego, Witkacego, Mieczysława Karłowicza, hrabiego Władysława Zamoyskiego, gen. Mariusza Zaruskiego, Stanisława Marusarza, Sabałę i innych.

Gdy mural był nowy, prezentował się wyjątkowo okazale. Miał wytrzymać 2-3 lata. Jednak już po pierwszej zimie zaczął się sypać. Z malowidła zaczęła odpadać farba. MOSiR reklamował mural, artysta go poprawił.

Jak widać jednak, warunki atmosferyczne w Zakopanem nie są dla takiego dzieła. Po tej zimie mural znów nadaje się do poprawki.

- Sypie się ten mural. Wiąże się to oczywiście z długim zaleganiem śniegu i zjeżdżaniu lodu, co powoduje mechaniczne niszczenie muralu. Będziemy musieli to malowidło poprawić – mówi Leszek Behounek.

Jak dodaje dyrektor MOSiR, już rozmawiał z Mgr Morsem. - Traktuje on go priorytetowo. Dlatego w przeciągu najbliższych dni poprawi nasz mural – zapowiada Behounek.

Jak dodaje, doświadczenie ostatnich zim pokazało, że nie ma jak na razie sposobu na skuteczne zabezpieczenie muralu.

- Próbowaliśmy zabezpieczyć mural specjalnym woskiem. Jednak to nie pomogło. Na dodatek, na woskowej powłoce nie dało się robić poprawek malarskich. Po dwóch latach warstwa zabezpieczająca zjechała wraz ze śniegiem i lodem. Dlatego myślę, że jeszcze w tym roku zrobimy poprawki, a potem będziemy się z panem burmistrzem zastanawiać, co z tym muralem na muszli koncertowej zrobić – dodaje Leszek Behounek.

Urząd miasta w 2017 roku zapłacić za wykonanie muralu 30 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska