Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Niezwykłe wydarzenie pod Giewontem. 180 artystów wystąpi dla Prymasa Tysiąclecia

Maria Bafia
Oratorium Bachledowiańskie swoją premierę miało w Krakowie w kościele na Skałce. Teraz będą mogli je zobaczyć mieszkańcy Podhala
Oratorium Bachledowiańskie swoją premierę miało w Krakowie w kościele na Skałce. Teraz będą mogli je zobaczyć mieszkańcy Podhala Fot. Organizatorzy Oratorium Bachledowiańskiego
10 grudnia w Zakopanem wystawione zostanie wyjątkowe przestawienie muzyczne - Oratorium Bachledowiańskie „Równoj ku Górze”. To muzyczny dialog inspirowany nauką Prymasa Tysiąclecia bł. kard. Stefanem Wyszyńskimi oraz jego spotkaniami z góralami na Bachledówce. Oratorium będzie można zobaczyć w Kościele św. Krzyża – na zakończenie obchodów 25-lecia wizyty Jana Pawła II pod Giewontem.

Oratorium to forma artystyczna, która powstała w połowie XVI w. Wywodzi się z średniowiecznych dramatów liturgicznych i misteriów związanych z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. W okresie Wielkiego Postu kościół nie zezwalał na wystawianie oper, więc oratoria pozwalały publiczności na słuchanie podobnej muzyki, tyle że z przesłaniem religijnym. To były nabożeństwa połączone z dialogowanym śpiewem pochwalnych pieśni religijnych.

Góralskie oratorium to wyjątkowe przedstawienie. - „Równoj ku Górze” to oratorium stworzone na Bachledówce w podzięce za beatyfikacje kardynała Stefana Wyszyńskiego. Libretto jest inspirowane nauczaniem Prymasa Tysiąclecia. Wybrane zostało dziesięć obszarów m.in. z życia rodzinnego, społecznego, kościoła. Te zagadnienia poruszał w swoim nauczaniu Prymas Wyszyński. Do każdego działu wybraliśmy kilka cytatów. Na podstawie tego materiału poetka z Czerwiennego Zofia Truty napisała libretto. Ona sama uczestniczyła w wieczornicach z prymasem. Jest ono napisane w dwóch stylach. W języku literackim iw gwarze góralskiej – objaśnia Jan Mrowca, inicjator powstania oratorium. – Podobnie jest z melodią. Jest to dialog pomiędzy muzyka klasyczna, a tradycyjną muzyka góralską.

O skali tego przedsięwzięcia niech świadczy fakt, że Oratorium Bachledowiańskie wykonuje w sumie aż 180 artystów. Część klasyczną wykonuje orkiestra symfoniczna z chórami – Orkiestra Akademii Beethovenowskiej i Chór Akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego Camerata Jagellonica oraz Chór Gregoriański Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Paulinów na Skałce. Z kolei część podhalańską wykonują członkowie zespołów regionalnych z gminy Czarny Dunajec, grupy śpiewacze, soliści, kapela góralska. - Wprowadzone zostały instrumenty regionalne takie jak: trombity, piszczałki pasterskie, drumla, dudy podhalańskie - relacjonuje Jan Mrowca.

Samo oratorium nawiązuje do Bachledówki – wyjątkowego miejsca na mapie Podhala. To tu na wysokości 947 m n.p.m. pomiędzy Czerwiennem a Ratułowem w odległości ok. 8 km od Zakopanego znajduje się klasztor Paulinów i Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej. Tu spędzał swój miesięczny urlop w latach 1967-1973 kard. Stefan Wyszyński – błogosławiony Prymas Polski. Odwiedzał go arcybiskup Karol Wojtyła – późniejszy papież Jan Paweł II. Tu razem spacerowali i omawiali najważniejsze sprawy Kościoła i Polski.

- To właśnie na Bachledówce odbywały się tzw. wieczornice. Kiedy to górale przychodzili z muzyką do prymasa. Słuchali jego homilii, nie raz były to kilka słów, jakieś żarty. Potem górale grali i śpiewali czy recytowali wiersze. Był to taki dialog pomiędzy nimi, a prymasem. Podobnie jest w oratorium. Utwór składa się z 12 pieśni i 10 narracji - wyjaśnia inicjator. - Autorem muzyki jest kompozytor muzyki filmowej Bartłomiej Gliniak.Prace nad oratorium trwały dwa lata.

Premiera Oratorium odbył się 30 września w kościele św. Katarzyny w Krakowie. Na zakończenie Jubileuszu 550-lecia fundacji Skałki oraz obecności oo. Paulinów w Krakowie. Okazało się ono ogromnym sukcesem. Uczestniczył w nim m.in. prezydent Andrzej Duda. Po tym wystawieniu pojawiły się głosy, że oratorium powinno zostać wystawione także pod Giewontem. Z uwagi na skalę przedsięwzięcia, organizatorzy musieli znaleźć odpowiednie miejsce. Padło na kościół św. Krzyża w Zakopanem.

W ramach Tatrzańskiej Świątyni Lodowej w tym roku Słowacy z lodu wyrzeźbili Bazylikę Grobu Pańskiego w Jerozolimie

Słowacja. Zrobili z lodu Bazylikę Grobu Pańskiego z Jerozoli...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska