Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. "Polowanie" przyrodników na żaby. By te nie skończyły pod kołami samochodów

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Gdy pod Giewontem zrobiło się cieplej, przyszedł czas na żabie gody. Żaby opanowały zakopiańską Jaszczurówkę. Do tego stopnia, że pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego musieli zorganizować akcję ratunkową dla tych płazów. By nie skończyły pod kołami samochodów.

Żabie gody na Jaszczurówce oznaczają spore kłopoty zwłaszcza dla żab. Płazy te w tym czasie próbują przedostać się na drugą stronę ulicy Oswalda Balzera – do znajdującego się przy wejściu do Doliny Olczyskiej stawu na terenie Ośrodka Czynnej Ochrony Płazów i Gadów w Jaszczurówce.

Przyrodnicy zabezpieczyli specjalnymi płotkami pobocza drogi u wylotu doliny. Jednak żaby znalazły sobie dziury i próbują pokonać drogę. Nie wszystkim niestety się to udaje. Kończą rozjechane przez samochody.

Dlatego w ostatnich dniach okolica wylotu Doliny Olczyskiej była monitorowana przez przyrodników, a pary, które koniecznie muszą pokonać ruchliwą jezdnię, przenoszone były przez przyrodników na drugą stronę.

- Żaba trawna to najczęściej spotykany gatunek płazów żyjących w Tatrach. Jest objęta ochroną gatunkową. Co roku po zimowej hibernacji osobniki łączą się w pary, w tzw. ampleksusie, czyli miłosnym uścisku, podczas którego samica niesie samca (mocno uchwyconego przednimi i tylnymi łapami) na grzbiecie. Ampleksus może trwać do kilku godzin i jest niezbędny do skutecznego złożenia i zapłodnienia skrzeku – informuje Tatrzański Park Narodowy.

Zdarza się, że samice, które nie znalazły jeszcze partnera, próbują zrzucić go z konkurentki i w ten sposób go przejąć. Bywa też, że samica niesie na plecach kilka samców. Skrzek składany jest w płytkich stojących wodach, często również w kałużach.

Po zakończonych godach, które mogą trwać do czerwca, żaby opuszczają zbiorniki wodne i przenoszą się na suchy ląd, gdzie samotnie żerują. Ich pokarm stanowią głównie owady, dżdżownice, pająki, ślimaki.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska