Żabie gody na Jaszczurówce oznaczają spore kłopoty zwłaszcza dla żab. Płazy te w tym czasie próbują przedostać się na drugą stronę ulicy Oswalda Balzera – do znajdującego się przy wejściu do Doliny Olczyskiej stawu na terenie Ośrodka Czynnej Ochrony Płazów i Gadów w Jaszczurówce.
Przyrodnicy zabezpieczyli specjalnymi płotkami pobocza drogi u wylotu doliny. Jednak żaby znalazły sobie dziury i próbują pokonać drogę. Nie wszystkim niestety się to udaje. Kończą rozjechane przez samochody.
Dlatego w ostatnich dniach okolica wylotu Doliny Olczyskiej była monitorowana przez przyrodników, a pary, które koniecznie muszą pokonać ruchliwą jezdnię, przenoszone były przez przyrodników na drugą stronę.
- Żaba trawna to najczęściej spotykany gatunek płazów żyjących w Tatrach. Jest objęta ochroną gatunkową. Co roku po zimowej hibernacji osobniki łączą się w pary, w tzw. ampleksusie, czyli miłosnym uścisku, podczas którego samica niesie samca (mocno uchwyconego przednimi i tylnymi łapami) na grzbiecie. Ampleksus może trwać do kilku godzin i jest niezbędny do skutecznego złożenia i zapłodnienia skrzeku – informuje Tatrzański Park Narodowy.
Zdarza się, że samice, które nie znalazły jeszcze partnera, próbują zrzucić go z konkurentki i w ten sposób go przejąć. Bywa też, że samica niesie na plecach kilka samców. Skrzek składany jest w płytkich stojących wodach, często również w kałużach.
Po zakończonych godach, które mogą trwać do czerwca, żaby opuszczają zbiorniki wodne i przenoszą się na suchy ląd, gdzie samotnie żerują. Ich pokarm stanowią głównie owady, dżdżownice, pająki, ślimaki.
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść
- Turyści oszaleli na punkcie tego miejsca w Tatrach. Instagram pełen zdjęć!
- Które tatrzańskie schroniska karmią najlepiej? Oceny wg Tripadvisor
- W Tatrach już czuć jesień. Zobacz pierwsze oznaki tej pory roku w górach
- Tak ćwiczą się kandydaci na ratowników TOPR. Jest ciężko!
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
