https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. W Kuźnicach stanie pomnik Kurierów Tatrzańskich. Ich imię będzie nosił także sam plac w Kuźnicach

Łukasz Bobek
Tak ma wyglądać pomnik Kurierów Tatrzańskich, który stanie w Kuźnicach
Tak ma wyglądać pomnik Kurierów Tatrzańskich, który stanie w Kuźnicach Społeczny Komitet Budowy Pomnika Kurierów Tatrzańskich
W Kuźnicach stanie pomnik Kurierów Tatrzańskich. Już rozpoczęły się prace przy jego wykonaniu. Będzie on mierzył ponad dwa metry. Dodatkowo sam plac - po modernizacji - otrzyma nazwę imienia Kurierów Tatrzańskich. - To będzie miejsce upamiętnienia heroicznych działań tych ludzi - uważa Andrzej Stanek, przewodnik i ratownik tatrzański, jeden z inicjatorów akcji postawienia pomnika.

Pomysł zbudowania pomnika kurierów zrodził się przed rokiem. Powołano do tego celu komitet społeczny, który podjął się rozmów z miastem Zakopane, Instytutem Pamięci Narodowej, ministerstwem kultury, a także zbieraniem pieniędzy na jego postawienia. Jak sami organizatorzy akcji zaznaczają, brakuje na Podhalu takiego wyraźnego miejsca, które upamiętniałoby kurierów i ich działalność w czasie II wojny światowej. Początkowo był pomysł, by pomnik postawić przy ulicy Przewodników Tatrzańskich, która prowadzi do zakopiańskich Kuźnic.

- Udało nam się dogadać z miastem Zakopanem. Uzgodniliśmy, że pomnik stanie w centralnym punkcie placu w Kuźnicach, gdy zakończy się jego modernizacja - mówi Andrzej Stanek, który w rodzinie również miał kuriera tatrzańskiego - Andrzeja Fronczystego-Kustyjona z Chochołowa. Co więcej, sam plac po modernizacji ma nosić imię Kurierów Tatrzańskich.

Komitet budowy pomnika przygotował już projekt pomnika. Na granitowej skale znajdą się trzy postaci z mosiądzu - dwóch kurierów i emisariusz, którego przeprowadzają. Będą one metrowej wielkości. Wraz z cokołem cały pomnik będzie mierzył ponad dwa metry. Znajdzie się na nim tablica informująca wyraźnie komu pomnik jest poświęcony i na czym polegała działalność kurierów tatrzańskich. Wykonuje to Janusz Jędrzejowski - rzeźbiarz i nauczyciel ze Szkoły Plastycznej im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

- Liczymy, że będzie to nie tylko miejsce pamięci, ale i edukacji dla turystów z różnych stron Polski, którzy pojawiają się w Kuźnicach - mówi Andrzej Stanek.

Komitet społeczny ma w najbliższym czasie podpisać umowę z IPN na współpracę. Członkowie komitetu liczą, że uda się także od tej instytucji pozyskać pieniądze na stworzenie pomnika. Niezależnie od tego prowadzą w internecie społeczną zbiórkę na stworzenie pomnika. Komitet szacuje, że łącznie może on kosztować ok. 200 tys. zł.

Pomnik ma stanąć w Kuźnicach, gdy zakończy się modernizacja placu. To może być pod koniec 2022 roku, albo na początku 2023 roku. Ma on zostać oficjalnie odsłonięty w czasie jednego ze świąt narodowych - albo 11 listopada, albo 3 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska