- Ogłoszenie wyników to ogromne emocje i wyczekiwanie. Niezależnie jednak od zajętego miejsca, pamiętajcie Państwo, że samo uczestnictwo jest już wspaniałą wartością, często ważniejszą od samej wygranej – mówił Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.
Ciupagi Złote, Srebrne i Brązowe

- Wszystkim zespołom dziękuję za występy i gratuluję! Nie ukrywam, że mieliśmy szalenie trudne zadanie, biorąc pod uwagę, jak pięknie Państwo śpiewaliście i tańczyliście i jak głęboko osadzone w tradycji były te występy – podkreśliła Bożena Lewandowska, przewodnicząca jury 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, a jednocześnie etnolog oraz wykładowca w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wśród zespołów prezentujących folklor w formie tradycyjnych równych sobie nie mieli Ludoseltsi z Bułgarii. I to oni wyjadą z Zakopanego ze Złotą Ciupagą. Srebrną Ciupagę wytańczyli i wyśpiewali Białodunajcanie z Białego Dunajca, a Brązową Ciupagę Podegrodzie z Podegrodzia.
Szombathely Ungaresca – to zespół, który z maestrią zaprezentował folklor w formie artystycznie opracowanej. Węgrzy wznieśli więc w górę Złotą Ciupagę podczas koncertu finałowego zakopiańskiego festiwalu. Ze Srebrnej Ciupagi cieszyła się Marína ze Słowacji, a z Brązowej Ciupagi Valašské VSACAN z Czech.
Blazhevski podbił serca jurorów wśród zespołów prezentujących folklor w formie stylizowanej. Macedończycy powiozą więc do siebie honorową Złotą Ciupagę. Srebrną Ciupagę wywalczyli artyści z Anatolijskiej Fundacji Folkloru z Turcji, a Brązową Ciupagę zdobyło serbskie Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne Slavko Manojlović.
Parzenice Góralskie i Żelazny Kohut

Zaszczytnych Parzenic Góralskich, które jury przyznało podczas 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, nie da się wyhaftować na góralskich portkach, ale za to będą oznaką folklorystycznego kunsztu w śpiewie, tańcu, a także prezentacji niezwykłych obrzędów, dzisiaj często już zapomnianych.
Z tego niezwykłego wyróżnienia mogli radować się artyści z zespołu Slavija z Bośni i Hercegowiny. Jury doceniło archaiczne formy śpiewu, które grupa zaprezentowała podczas zakopiańskiego festiwalu. Te wspaniałe wyróżnienia trafiły również do Doliny Dunajca (za tradycyjne formy taneczne Białych Górali), OwCoKa (tradycyjne obrzędy weselne z Orawy), rumuńskiego Negreni Village (tradycyjne obrzędy weselne z Negreni w regionie Cluj oraz przedstawienie unikalnego instrumentu muzycznego – Vioara co goarna, czyli skrzypiec z trąbką) oraz GURU-The Arts Hub z Indii - za wspaniały pokaz indyjskiego folkloru tanecznego.
Ze specjalnego Żelaznego Kohuta, a więc nagrody im. prof. Romana Reinfussa, cieszyli się Białodunajcanie. Jury doceniło wierność tradycji, autentyzm, ale także kunsztowne ukazanie dawnych zwyczajów. Z kolei nagrodę ufundowaną przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi – również za wierność tradycji, ale i międzypokoleniowy przekaz - przyznano rumuńskiemu zespołowi Negreni Village.
Specjalne nagrody ufundował również Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego. „Za siłę korzeni, którą przez cały festiwal przekazywali w wiosce festiwalowej” uhonorował zespół Negreni Village, a za „niezwykłe wpisanie się swoją kulturą i tradycją w festiwalowe święto” Tradycyjną baletową grupę folklorystyczną z Oaxaca z Meksyku.
Natomiast Nagroda Dziennikarzy im. Kazimierza Strachanowskiego trafiła do zespołu Marina ze Słowacji.
Najpiękniejsze i Najśwarniejsi

Magdalena Mrówka z Doliny Dunajca i Victoria Jordanova z bułgarskiego Ludoseltsi to Najpiękniejsze Góralki 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Tak zdecydowali Czytelnicy „Gazety Krakowskiej”.
Serca głosujących podbili również Marcin Kwaśny z Doliny Dunajca oraz Ondrej Vlčko ze słowackiej Mariny. I to oni spod Giewontu wyjadą z tytułami Najśwarniejszych Górali.
Dolina Dunajca i Ludoseltsi – to z kolei Najpopularniejsze zespoły 53. MFFZG w Zakopanem.
W 53. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem wzięło udział 15 zespołów, w tym 11 z zagranicy. Pod Giewont przyjechali górale z Turcji, Meksyku, Słowacji, Indii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czech, Macedonii, Węgier, Rumunii i Polski. Patronat nad tym niezwykłym przedsięwzięciem objęła prezydencka para Andrzej Duda oraz Agata Kornhauser-Duda. Opiekę medialną nad festiwalem sprawowała m.in. „Gazeta Krakowska”.
Zapraszamy za rok!
Dziękujemy władzom Zakopanego za organizację tak ogromnego przedsięwzięcia jakim jest festiwal i serdeczne przyjęcie uczestników i festiwalowych gości. Dziękujemy wszystkim pracownikom, bez wysiłku których Festiwal nie mógłby się odbyć. Mam nadzieję, że za rok znów spotkamy się w tym pięknym miejscu pod Giewontem, w poczuciu, że stanowimy jedną, wielką, góralską rodzinę – podkreślono w protokole jury.
- Mam nadzieję, że podczas festiwalu wszyscy Państwo czuliście się w Zakopanem jak w domu i kolejny raz do nas przyjedziecie. Już teraz wszystkich serdecznie zapraszam! – mówił Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego.
Oto nagrodzone zespoły 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem
Zespoły prezentujące folklor w formie tradycyjnej
ZŁOTA CIUPAGA
Zespół „Ludoseltsi” – BUŁGARIA

SREBRNA CIUPAGA
Zespół Regionalny „Biołodunajcanie” – POLSKA

BRĄZOWA CIUPAGA
Zespół Regionalny „Podegrodzie” – POLSKA

Zespoły prezentujące folklor w formie artystycznie opracowanej
ZŁOTA CIUPAGA
Zespół Tańca „Szombathely Ungaresca” – WĘGRY

SREBRNA CIUPAGA
Zespół Folklorystyczny „MARÍNA” – SŁOWACJA

BRĄZOWA CIUPAGA
Zespół pieśni i tańca „Valašské VSACAN” – CZECHY

Zespoły prezentujące folklor w formie stylizowanej
ZŁOTA CIUPAGA
Zespół folklorystyczny „Blazhevski” – MACEDONIA

SREBRNA CIUPAGA
Anatolijska Fundacja Folkloru – TURCJA

BRĄZOWA CIUPAGA
Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Slavko Manojlović” – SERBIA

Z PARZENICAMI GÓRALSKIMI wyjadą z Zakopanego:
Zespół Slavija z Bośni i Hercegowiny
- za archaiczne formy śpiewu

Zespół OwCoK z Polski
- za przybliżenie tradycyjnych obrzędów weselnych Orawy

Zespół Negreni Village z Rumunii
- za przybliżenie tradycyjnych obrzędów weselnych z Negreni (region Cluj) oraz za przedstawienie unikalnego, tradycyjnego instrumentu muzycznego – Vioara co goarna (skrzypce z trąbką)

Zespół GURU-The Arts Hub z Indii
- za prezentacje indyjskiego folkloru tanecznego

Zespół Dolina Dunajca z Polski
- za prezentację tradycyjnych form tanecznych Białych Górali

ŻELAZNY KOHUT trafił do:
Zespołu Biołodunajcanie z Białego Dunajca
Nagroda im. prof. Romana Reinfussa, której inicjatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, w postaci statuetki Żelaznego Kohuta oraz nagrody pieniężnej w wysokości 5000 zł, dedykowana jest zespołowi polskiemu, który najwierniej prezentuje dawne obrzędy i zwyczaje

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Ufundował nagrodę specjalną - w wysokości 6000 zł. Przyznano ją zespołowi Negreni Village z Rumunii za „wierność tradycji i jej międzypokoleniowy przekaz”

Nagrody Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli:
- I nagroda - Negreni Village z Rumunii
„Za siłę korzeni, którą przez cały Festiwal przekazywali w wiosce festiwalowej”

- II nagroda - Tradycyjna baletowa grupa folklorystyczna z Oaxaca z Meksyku
„Za niezwykłe wpisanie się swoją kulturą i tradycją w festiwalowe święto”

Nagroda Dziennikarzy im. Kazimierza Strachanowskiego
Zespół Marina ze Słowacji

NAGRODY CZYTELNIKÓW „GAZETY KRAKOWSKIEJ”
Najpiękniejsza Góralka z Polski
MAGDALENA MRÓWKA z Doliny Dunajca

Najpiękniejsza Góralka z zagranicy
VICTORIA JORDANOVA z bułgarskiego Ludoseltsi

Najśwarniejszy Góral z Polski
MARCIN KWAŚNY z Doliny Dunajca

Najśwarniejszy Góral z zagranicy
ONDREJ VLČKO ze słowackiej Mariny

Najpopularniejszy zespół z Polski
DOLINA DUNAJCA

Najpopularniejszy zespół z zagranicy
LUDOSELTSI z Bułgarii

