FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście
,,Pomysł jest urzeczywistnieniem takiego stylu życia, w którym kupujemy lokalnie, przy użyciu własnych torebek, pudełek, kubków oraz korzystamy z usług naprawy, takich jak szewc czy krawcowa. Aby kupić warzywa, możemy dotrzeć pieszo na plac targowy, a gdy zepsuje nam się komputer, nie musimy go wyrzucać lub wysyłać do naprawy do innego miasta, bo możemy skorzystać z lokalnego wsparcia."
- opowiada Joanna Kądziołka, członkini Polskiego Towarzystwa Zero Waste i inicjatorka projektu #blisko, w ramach którego powstały już trzy mapy - na Alei Róż, przy Placu Centralnym i przy al. Jana Pawła II. Pomysł otrzymał także nagrodę w Climathonie, światowym programie zrzeszającym zwolenników czystego środowiska.
Ograniczaj, przetwarzaj, naprawiaj, przechowuj
Głównym celem całego projektu jest przekonanie mieszkańców Krakowa, że bezodpadowy styl życia nie jest wcale taki trudny, a znalezienie miejsc, które się w niego wpisują, są dosłownie 10 minut piechotą od nas. Dlatego też na tablicach, którymi opiekuje się Zarząd Transportu Publicznego, zaznaczone są sklepy, kawiarnie i lokale usługowe, do których dojdziemy w kilka minut, a w których możemy użyć własnej torby zakupowej czy kubka.
Jedną z instytucji promujących niemarnowanie jest Polskie Towarzystwo Zero Waste. Do tej pory członkowie towarzystwa zorganizowali akcje: Wrzucam. Nie wyrzucam, Z własnym kubkiem, HelloWielo - wielorazowa rewolucja, Torby Bumerangi oraz Mobilny Givebox.
Koncepcja zero waste, czyli inaczej bezśmieciowego życia polega na świadomości, co dla środowiska może uczynić nawet zwykła ulotka reklamowa. Jeśli żyjemy zero waste, to znaczy, że wiemy, jak żyć, aby nie produkować odpadów. Zalicza się do tego nie tylko chodzenie na zakupy z własną torbą. Także używanie wielorazowych artykułów (na przykład golarek), dawanie zniszczonym przedmiotom nowego życia, czy naprawianie rzeczy, które da się naprawić, zamiast kupowanie nowych.
- Atlas grzybów trujących i jadalnych. Kluczowe różnice na przykładowych zdjęciach
- Demoniczne nazwy wsi w Małopolsce i ich "boskie" przeciwieństwa
- Oni nie skończyli studiów, a mają miliony. Jak to możliwe?!
- Tak wygląda budowana zakopianka [NOWE ZDJĘCIA]
- Zmiany w sklepach. Nowy obowiązek przy sprzedaży mięsa
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
