https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZZM zbadał tomografem i sondą robinię przy ul. Augustiańskiej w Krakowie. Wynik? Drzewo musi zostać wycięte

Ewa Wacławowicz
Zarząd Zieleni Miejskiej/Facebook
Jak poinformował w mediach społecznościowych Zarząd Zieleni Miejskiej, do wycinki zakwalifikowano starą robinię z ul. Augustiańskiej. Kompleksowe badanie m.in. tomografem dźwiękowym pozwoliło urzędnikom na stwierdzenie, że stan drzewa jest zły i musi ono zostać wycięte, gdyż zagraża otoczeniu.

"Ze względu na bardzo zły stan fitosanitarny robinia przy ul. Augustiańskiej musi zostać usunięta. Do przeglądu na podstawie oceny wizualnej zakwalifikowana została większa grupa drzew przy ul. Augustiańskiej, natomiast pogłębiona analiza wykazała, że jedno z nich musi zostać zastąpione nowym, młodym nasadzeniem" - piszą urzędnicy z ZZM.

Ogólną ocenę drzewa w zakresie stanu zdrowotnego i statycznego dokonano na podstawie analizy stanu pnia oraz wyniku uzyskanego z badania tomografem dźwiękowym PICUS3. Największe "grzechy" drzewa wskazały też badania przeprowadzone m.in. sondą:

  • drzewo ma zachwianą statykę i poważne odchylenie od pionu, a jego wyniesiona korona z znajduje się w dużym stopniu po przeciwnej stronie ulicy,
  • odziomek (dolna, zazwyczaj gruba cześć pnia bez gałęzi) od strony ulicy posiada znaczny ubytek. Podczas badania sondą arborystyczną wykryto rozkład drewna. Badanie wykazało ubytek wgłębny u podstawy pnia, natomiast badanie tomografem w jego wnętrzu powyżej odziomka,
  • statyka drzewa jest zaburzona poprzez osłabienie w strefie korzeniowej robinii wynikające z rozkładu drewna w obrębie nabiegów korzeniowych,
  • w szczelinach pnia, na korzeniach i na jednej z narośli na wysokości 3m – widoczny biały nalot pochodzenia grzybowego,
  • ponadto wg kalkulacji metody oceny statyki drzew SIA - drzewo nie posiada wymaganych przyjętych 150% bezpieczeństwa podstawowego wytrzymałości pnia na złamanie, posiadając zaledwie 67%. Istnieje zatem realny stan zagrożenia spowodowany lokalizacją drzewa, które całą swoją masą wychyla się poza swoją oś pionową.

Jak informują urzędnicy, za wycinane drzewo niezwłocznie wykonane zostanie nasadzenie zastępcze robinii akacjowej "Bessoniana".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Simion wygrywa I turę wyborów w Rumunii

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rhw
To oczywista oczywistość, na pierwszy rzut oka widać że trzeba ciąć !

Problem jest w tym aby na to miejsce po usunięciu całego systemu korzeniowego i wymianie ziemi urodzajnej zasadzić zdrowe drzewo !

A nie zabetonować jakimś ohydnym brukiem chodnik !
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska