https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest plan na Wesołą. W centrum Krakowa powstaną stawy, nowe ścieżki rowerowe i "kulturalne miejsca", ale dopiero za 10 lat

Anna Piątkowska
Tak zmieni się Wesoła. Zaprezentowano masterplan dla poszpitalnej dzielnicy Krakowa
Tak zmieni się Wesoła. Zaprezentowano masterplan dla poszpitalnej dzielnicy Krakowa AP
Cztery nowe budynki dla instytucji kultury, stawy i ścieżki rowerowe. Tak ma w przyszłości wyglądać Wesoła. - Będzie to przestrzeń spotkań i oddechu dla wszystkich, ale najbardziej myślimy o dzieciach – mówi Janusz Sepioł, główny architekt Krakowa. Aby zrealizować te plany potrzeba dekady i około 1,2 mld złotych. Póki co, powstaną place zabaw i skwerki.

Jest plan na Wesołą: kompozycja zakorzeniona w tradycji

- Będziemy mieć zielona, kreatywną dzielnicę, której kompozycja jest zakorzeniona w tradycji tego miejsca, ale tworzy zupełnie nową przestrzeń dla Krakowa – zapowiada Janusz Sepioł, główny architekt Krakowa, dyrektor Departamentu Ładu Przestrzennego UMK, który kierował pracami zespołu przygotowującego masterplan.

9 ha terenu w samym centrum miasta, w pobliżu dużych węzłów komunikacyjnych, od 2019 roku należącego do miasta ma – według tego projektu – stać się zieloną przestrzenią o charakterze kulturalnym, jak wypowiedzieli się mieszkańcy w konsultacjach społecznych. Po czterech miesiącach pracy zespół realizacyjny powołany przez prezydenta Aleksandra Miszalskiego w poniedziałek, 5 maja, przedstawił masterplan dla Wesołej. To odpowiedź na potrzebę przekształcenia terenów dawnego Szpitala Uniwersyteckiego w wielofunkcyjną przestrzeń miejską.

- Masterplan jest deklaracją, co chcemy tu zrealizować, jakie zmiany zostaną wprowadzone, które budynki zostaną wyburzone, a które zaadaptowane, jak zostaną one rozmieszczone w przestrzeni, jaka będzie im towarzyszyć infrastruktura i jak będą zaaranżowane tereny wokół – tłumaczy Janusz Sepioł.

Jak zwrócił uwagę architekt, historyczny układ terenu Wesołej: wysoka krawędź pradoliny Wisły z reprezentacyjnymi budynkami, łąki oraz płynąca ul. Grzegórzecką Wisła stały się inspiracją dla stworzenia układu urbanistycznego masterplanu.

- Wyznaczyliśmy oś widokową, biegnącą od ul. Śniadeckich w stronę bryły klasztoru. Budynki szpitalne, które są wybitnymi obiektami architektury zostaną zagospodarowane do różnych funkcji, głównie związanych z kulturą i nauką – wyjaśnia Janusz Sepioł.

W centralnej części tej osi, w miejscu, gdzie obecnie znajdują się łąki – za budynkiem dawnej apteki, w której dziś mieści się Apteka Designu, powstaną stawy. Teren Wesołej zbudowany został na miejscu, gdzie w przeszłości mieściły się już stawy, zdaniem ekspertów wody gruntowe są na tyle wysoko, że nie będzie problemu z zapełnieniem akwenów wodą, zwłaszcza, że nie mają być one głębokie.

Na Wesołej powstaną nowe budynki

Tu zaplanowano także budowę czterech nowych budynków, w których znajdą swoje siedziby Mediateka Biblioteki Kraków, teatr Groteska i Apteka Designu, a także oranżeria, która zasłoni mieszczące się w pobliżu łąki garaże. Pod budynkami zaplanowano garaże, pełniące funkcje schronów.

Jak wyjaśnia Bartłomiej Kisielewski, koordynator zespołu opracowującego masterplan, nowa zabudowa będzie niższa niż założenia planu miejscowego.

- Zakładamy budynek 3-piętrowy, 15 m wysokości, czyli mniej niż budynek znajdującego się w pobliżu akademika. Bryły zostały rozczłonkowane, by zmniejszy skalę. Planując, wzięliśmy pod uwagę rozkład najcenniejszej zieleni – wyjaśnia Bartłomiej Kisielewski.

Obecny budynek Apteki Designu zostanie rozebrany tak, że „wejdzie” on w dolinę Prawisły, stając się cokołem, nad którym będzie się wyłaniał klasztor. Szklana elewacja budynku otworzy widok na stawy, a na dachu zaplanowaliśmy kwaterowy ogród włoski.

Wyburzonych zostanie także kilka innych budynków, m.in. dwie opuszczone trafostacje i klinika zakaźna.

Ścieżka rowerowa ze Starego Miasta do nowej Filharmonii i nowy plan zagospodarowania

Jak zapowiada Janusz Sepioł, zostaną też wytyczone nowe wejścia na Wesołą.

Nowe wejścia od ulic Grzegórzeckiej, Kopernika, Śniadeckich i św. Łazarza połączą dzielnicę z ogrodem botanicznym, kampusami uczelni, dworcem głównym oraz Starym Miastem stworzą przestrzeń otwartą i dostępną dla każdego.

- Najważniejszym szlakiem będzie oś rowerowa, biegnąca od Starego Miasta, przez park Kolejowy, tereny Akademii Kultury Fizycznej, aż do mającej powstać przy rondzie Grzegórzeckim Filharmonii – wyjaśnia architekt. - Zaczniemy od nowych, tras, nasadzeń i basenu wodnego.

Bliżej Wesołej ma się też znaleźć Ogród Botaniczny.

Przedstawione plany przebudowy Wesołej zakładają także powstanie nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

- Jest plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla tzw. „dużej Wesołej”. Miasto kupiło 9 ha tego terenu, dla takiego obszaru my przygotowaliśmy masterplan, w związku z tym trzeba zmienić tamte ustalenia. Mamy też pewne wnioski, jak trzeba by zmienić plan w sąsiedztwie. Nie będzie to rewolucja na Wesołej, ale żeby ruszyć z pracami, trzeba zmienić plan miejscowy – tłumaczy Janusz Sepioł.

Skąd miasto weźmie ponad miliard na Wesołą?

Przebudowa Wesołej zgodnie z koncepcją masterplanu będzie kosztowała ok. 1,2 mld zł.

- Fundusze unijne, z których już korzystamy, m.in. FEnIKS, Kreatywna Europa, Horizon Europa, Nowy Europejski Bauhaus, na pewno będziemy chcieli skorzystać także z funduszy KPO – wyjaśnia Katarzyna Olesiak, prezesa zarządu Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.

Masterplan został rozpisany na 22 zadania, które mają zostać zrealizowane w ciągu 10 lat. Kolejnym krokiem będzie poddanie zaprezentowanego planu pod dyskusję, najpierw w gronie eksperckim, potem konsultacjom społecznym. Mają się one rozpocząć już za kilka tygodni.

Budowa obiektów biblioteki i teatru to najdłuższe procesy inwestycyjne, poprzedzone konkursami, z których pierwszy - na bibliotekę zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku. W 2025 roku ma zostać ogłoszony także konkurs na przebudowę i adaptację starej kuchni, gdzie mieściło się zaplecze dla Szpitala św. Łazarza, na siedzibę Urban Forum.

Nowa Wesoła za 10 lat, a wcześniej plac zabaw

Kwartał Kultury – kompleks trzech obiektów: Dom Literatury, siedziba MIK i KBF to miejsca, które najszybciej zyskają nowy kształt. Zanim jednak Wesoła zyska kształt, jaki zakłada masterplan, planowane jest otwarcie terenu dla krakowian, utworzenie tu placów zabaw i skwerów, które zachęcą mieszkańców do zaglądania w tę część miasta. Place zabaw mają tu powstać już za rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska