Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Strategia dla Aglomeracji Oświęcimskiej
Aglomeracja Oświęcimska zajmuje obecnie obszar blisko 130 km kw. i liczy ponad 70 tys. mieszkańców. Inicjatywa zapoczątkowana w 2019 roku było najpierw wspólnym pomysłem miasta i gminy Oświęcim. Kilka miesięcy później przystąpiła do niej gmina Chełmek. Jej partnerzy podkreślali, że nie chcą ze sobą konkurować. Przeciwnie, liczą, że razem będą silniejsi w zdobywaniu pieniędzy na wspólne projekty.
Tak jest w przypadku podpisanej niedawno umowy przez prezydenta miasta Janusza Chwieruta, wójta gminy Mirosława Smolarka i burmistrza Chełmka Andrzeja Saternusa, a dotyczącej przygotowania strategii.
- Określi ona różne obszary działania na kolejne lata i da możliwość pozyskania pieniędzy z funduszy europejskich na lata 2021 - 2027 – uważa prezydent Oświęcimia.
Strategia ma być gotowa do końca tego roku, aby partnerzy Aglomeracji Oświęcimskiej przygotowali się do pierwszych konkursów, które będą ogłaszane w 2024 roku.
Według wójta gminy, przygotowanie wspólnej strategii jest pójściem o krok dalej. – Początkowo myśleliśmy o ścieżkach rowerowych, wspólnych inwestycjach w ekologię czy czyste powietrze. Teraz myślimy o rozwoju całego regionu pod kątem, m.in. miejsc pracy, dobrej infrastruktury oświatowej w postaci żłobków i przedszkoli - wylicza Mirosław Smolarek.
Z kolei burmistrz Chełmka zaznacza, że w Małopolsce brakowało silnego centrum, jakim obecnie może być Aglomeracja Oświęcimia. – Robimy ważny krok, aby ten znaczny ośrodek przemysłowy i kulturalny dalej się rozwijał - uważa Andrzej Saternus.
Jego zdaniem, ta współpraca jest ważna szczególnie w perspektywie nowego podziału środków unijnych. Nie zawsze przy tym pamięta się o mniejszych ośrodkach, uznając za wiodące Kraków, Tarnów czy Nowy Sącz.
Co z Aglomeracji Oświęcimskiej mają mieszkańcy?
Wśród pierwszych ustaleń przy okazji powołania Aglomeracji Oświęcimskiej cztery lata temu było m.in. wprowadzenie w gminie Oświęcim kart seniora, które pozwoliły jej mieszkańcom gminy po 60 roku życia korzystać z oferty krytej pływalni na tych samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców Oświęcimia, czyli ze zniżką.
- Korzystam z tej możliwości co jakiś czas. Na pewno dla kieszeni emerytów jest to znacząca ulga. Szkoda, że za tym nie wprowadzono takich samych zasad przy korzystaniu na przykład z placówek kultury. Myślę, że także gmina ma coś do zaoferowania miastu - uważa Roman Olejarz, mieszkaniec oświęcimskiej gminy.
Pojawiły się ponadto projekty sieci ścieżek rowerowych czy tras turystycznych wiodących w najpiękniejsze zakątki ziemi oświęcimskiej oraz wzajemnej promocji. Partnerzy deklarowali także, że będą działać również na rzecz ochrony zdrowia, komunikacji publicznej, gospodarki komunalnej oraz rozwoju infrastruktury technicznej.
Za jeden z najważniejszych problemów partnerzy aglomeracji uznali walkę ze smogiem i poprawę jakości powietrza. Niska emisja daje się we znaki w sezonie grzewczym wszystkim uczestnikom porozumienia.
Rozszerzenie współpracy m.in. w tych dziedzinach ma przynieść wspomniana strategia i możliwość zdobycia pieniędzy ze źródeł unijnych i innych funduszy zewnętrznych. Aglomeracja Oświęcimska była jedną z pierwszych w skali województwa małopolskiego projektów o woli współpracy dwóch oddzielnych, a zarazem sąsiadujących samorządów.
Jak podkreślają uczestnicy Aglomeracji Oświęcimskiej, formuła tego projektu jest otwarta i mogą do niej przystępować kolejne gminy. Dzięki temu łatwiejsze może być rozwiązywane problemów, jakie napotykają funkcjonując obok siebie.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Rejsy wycieczkowe Wisłą z Oświęcimia do Krakowa. Niepowtarzalne widoki
- Zmiany personalne w diecezji biesko - żywieckiej. Gdzie nowi proboszczowie i księża?
- Zajęcia studentów uczelni w Oświęcimiu mrożą krew w żyłach. Zdjęcia
- Spływ "Trzy Zapory" z medalistą olimpijskim i finałem nad Sołą w Oświęcimiu
- Rajd Rowerowy w Brzeszczach. W pomarańczowym peletonie jechało 700 rowerzystów!
- Kolejny krok do "małego atomu" pod Oświęcimiem. Krok od wydania decyzji środowiskowej
Nowe centrum diagnostyczne w szpitalu
