Po pamiętnej "Pinie" (do zobaczenia w Kinie Pod Baranami w ramach 5. Nocy Kin Studyjnych 20 kwietnia) Wim Wenders proponuje kolejne immersyjne doświadczenie filmowe, dzięki któremu widownia wkracza do świata twórcy i jego dzieł. Głównym bohaterem jego najnowszego dokumentu jest Anselm Kiefer - wyjątkowy artysta, który w swojej twórczości szuka tego, co ważne: kamienia filozoficznego, sensu życia i sposobu na życie. Według Anselma, ludzki los toczy się między chaosem a porządkiem. Nie ma jednego bez drugiego. To jakby dwie strony medalu – nie ma awersu bez rewersu.
W filmie Wima Wendersa fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i zrealizowane w 3D ujęcia z gigantycznej pracowni Kiefera składają się na zniuansowany obraz człowieka walczącego z powojenną zbiorową amnezją. Dokument przenosi widzów do francuskiego Barjac - schronienia artysty, jego królestwa, gdzie stawia budowle, wykorzystując gigantyczne hale, ruiny i plenery. Jego projekty wymagają autorskich, innowacyjnych metod. Ciągników, koparek, dźwigów oraz sztabu pracowników. Wszystko jest ogromne, przeskalowane, gargantuiczne.
Urodzony w 1945 roku Kiefer, uczeń Josepha Beuysa, upomina się w swoich pracach o pamięć trudnej przeszłości Niemiec, podobnie jak Heinrich Böll w literaturze. Wenders wędruje z kamerą po ogromnym terenie we francuskim Barjac – studiu artystycznym, a zarazem ulegającej entropii wystawie. Konstrukcja i rozpad, mit i konkret, świadectwo i zanik – te ambiwalentne fascynacje widać w tworzonych przez Kiefera obiektach: kilkupiętrowych betonowych wieżach czy podziemnych tunelach. Jednocześnie reżyser pozwala sobie na czuły filmowy gest – spotkanie małego Anselma (w tej roli kuzyn Wendersa) z uznanym artystą.
- Prywatność jest święta. A raczej: nienaruszalna. Za to sztuka, proces tworzenia – tym warto zająć się w filmie, uczynić widocznym dla innych. Ogromna ilość pracy, złożoność odniesień do mitu, historii, alchemii, astronomii, fizyki i filozofii w twórczości Anselma wydawała się początkowo nie do uchwycenia w filmie. Ale w trakcie kręcenia i odwiedzania kolejnych miejsc wyklarowała się całość opowieści. Technologia 3D bardzo pomogła w tym procesie - mówi reżyser.
Harmonogram pokazów:
- sobota, 20 kwietnia, godz. 12
- niedziela, 21 kwietnia, godz. 12
- poniedziałek, 22 kwietnia, godz. 18
- wtorek, 23 kwietnia, godz. 18
- środa, 24 kwietnia, godz. 18
- Najlepsze komunijne prezenty. Podpowiadamy, co kupić na komunię. Sprawdź!
- Ten obiekt całkowicie zmienił centrum Krakowa! Budowa zaczęła się 20 lat temu!
- Niewiedza czy niechęć? Te przepisy kierowcy ignorują najczęściej. Będzie mandat
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
