Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Balice na długo zanim powstało tu lotnisko. Ludzie, stroje codzienne i odświętne, praca i zwyczaje na archiwalnych zdjęciach

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Mieszkańcy Balic na starych fotografiach, dzięki którym wspominają swoje młodzieńcze lata i dawne obyczaje
Mieszkańcy Balic na starych fotografiach, dzięki którym wspominają swoje młodzieńcze lata i dawne obyczaje Fot. zbiory mieszkańców
Skulona babuleńka przed chatą, orszak konny młodych mężczyzn z szablami, druhny z wesela w strojach ludowych. To zatrzymane chwile z życia mieszkańców Balic, obrazy wsi na czarno-białych zdjęciach, z których część już pożółkła w starych albumach i pudełkach.

Mieszkańcy Balic z w gminie Zabierzów zebrali najciekawsze fotografie, zarchiwizowali je, zrobili wystawę, żeby pokazać dawne stroje, pracę i zwyczaje. Ten projekt Nasze Balice - ocalić od zapomnienia od kilku miesięcy realizowali mieszkańcy. Zbierali fotografie, opisywali, rozpoznawali ludzi, miejsca, dociekali w jakich latach powstawały.

Chcieliśmy powspominać dawne czasy, naszą wioskę, obyczaje, uroczystości. Pomysł zebrania zdjęć, pamiątek i zorganizowania wystawy był nasz - seniorów - mówi Henryka Bała, przewodnicząca Klubu Seniora w Balicach.

Seniorzy realizowali projekt inspirując się podobną wystawą starych zdjęć mieszkańców Bębła w gminie Wielka Wieś. W obu tych przedsięwzięciach zaangażowali się i koordynowali prace członkowie Fundacji Laboratorium Inspiracji Społecznych (LIS). W Balicach projekt powstał przy ścisłej współpracy z lokalną biblioteką – filią Gminnej Biblioteki Publicznej w Zabierzowie oraz Szkołą Podstawową w Balicach.

Zebrane i powiększone zdjęcia pokazują piękne momenty z życia ludzi. Tej wioski, o której pierwsze wzmianki były już 1229 roku, w 1518 roku zbudowano tu pierwszy drewniany dwór, a w 1887 r. Balice kupili Radziwiłłowie. Ludzie do dziś wspominają pracę u tych panów.

Jak mówi przewodnicząca seniorów - te odległe czasy pozostają tylko na kartach historii, a zdjęcia są z czasów późniejszych - lat 60-tych, 70-tych ubiegłego wieku. Na jednym z nich jest gospodyni z miseczką przed chatą, na innym niedzielny odpoczynek rodziny na trawie w ogródku, dożynkowy orszak konny, grupa ludzi wracających od świecenia pokarmów w Wielką Sobotę, ucztowanie młodych podczas wesela, pierwsza komunia święta i uczniowie miejscowej szkoły. A to tylko niewielka część obrazów zachowanych na starych fotografiach.

Zdjęcia, które udało nam się pozyskać do tego wspólnego archiwum pokazują życie ludzi. Zachowane chwile, ważne momenty pracy codziennej, świętowanie, relacje międzyludzkie. Mieszkańcy, seniorzy oglądając je i opisując wracali pamięcią wstecz. 80-letnie osoby z niedowierzaniem patrzyły na zdjęcia dzieci szkolnych rozpoznając siebie jako małe dziewczynki albo wśród nastolatek rozpoznawały swoją mamę - mówi koordynująca prace Anna Styszko z Fundacji LIS.

Zaznacza, że praca przy zbieraniu i archiwizowaniu zdjęć nie zakończyła się. Przedstawiciele fundacji, miejscowej biblioteki i seniorzy nawiązali kontakt z Centrum Archiwistyki w Warszawie. Chcą zebrane fotografie zapisać cyfrowo, opisać szczegółowo wydarzenia, daty, a nawet konkretne osoby z imienia i nazwiska, żeby stworzyć balickie archiwum, pokazujące wieś i ludzi.

Początkowo ludzie proszeni o pokazanie swoich zdjęć przekonywali, że nie wiele ich mają, że nie warto pokazywać. Gdy chodziłam od domu do domu opowiadając o archiwizowaniu zdjęć, to zaczęli przynosić stare albumy, czy nawet pudełka po butach, z których wyjmowali zdjęcia i opowiadali rodzinne historie o kochających rodzicach, o rodzeństwie, o swoim życiu - mówi Henryka Bała.

Teraz po zorganizowaniu wystawy Nasze Balice - ocalić od zapomnienia i plenerowego spotkania z mieszkańcami tych zdjęć. Ludzie wciąż donoszą swoje fotografie. A organizatorzy tego przedsięwzięcia szkolą się z pomocą Centrum Archiwistyki w Warszawie, żeby stworzyć balicki profil i miejscowe archiwum.

Posiłek w polu. Bęblanie podobnie jak inni rolnicy przed dziesiątkami lat nie wracali na obiad do domu, brali z sobą prowiant, kawałek chleba i kawę

Bębło na starych zdjęciach. Pokazują jak wyglądało codzienne...

Wiosenny Festiwal Kulinarny w Zagorzycach Dworskich

Zagórzyce Dworskie. Wiosenny Festiwal Kulinarny. Rywalizował...

Spotkanie z tradycją i kultura ludową w przedszkolu w Tenczynku

Tenczynek. Przedszkolaki poznają folklor i tradycje ludowe. ...

FLESZ - Rosja na marginesie świata sportu. Czy presja sportowa ma sens?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska