MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą roszady na stanowiskach? Jakie zmiany czekają krakowską kulturę?

Anna Piątkowska
Niektóre ze zmian na dyrektorskich stanowiskach są już znane, inne wciąż stoją pod znakiem zapytania
Niektóre ze zmian na dyrektorskich stanowiskach są już znane, inne wciąż stoją pod znakiem zapytania fot. Anna Kaczmarz/Joanna Urbaniec/Wojciech Matusik/Małgorzata Genca
Jesienią w Starym Teatrze nowe otwarcie, narodową sceną pokieruje nowa dyrekcja, wciąż natomiast nie wiadomo, czy dotychczasowy dyrektor dalej będzie kierował Teatrem Słowackiego. Ministerstwo zapowiedziało konkursy na Wawelu i w Muzeum Narodowym, a środowiska artystyczne żądają zmiany w MOCAK-u. W krakowskiej kulturze może więc w najbliższym czasie zmienić się bardzo dużo... albo nic.

Wawel i Muzeum Narodowe

W styczniu przyszłego roku kończą się pięcioletnie kadencje dyrektorów Zamku Królewskiego na Wawelu i Muzeum Narodowego w Krakowie, zgodnie z literą prawa i wcześniejszymi zapowiedziami resortu, ministerstwo zapowedziało zamiar ogłoszenia konkursów na te stanowiska. Obecnie piastują je Andrzej Betlej na Wawelu i Andrzej Szczerski w MNK, powołani na stanowiska 3 stycznia 2020 r. przez ówczesnego szefa resortu kultury Piotra Glińskiego.

Andrzej Betlej trafił na Wawel po tym jak przeszedł na emeryturę jego wieloletni dyrektor Jan Ostrowski, wcześniej był dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie. Na tym stanowisku zastąpił go Andrzej Szczerski, który wcześniej pełnił funkcję zastępcy dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie ds. naukowych.

Ogłoszenie konkursu, w przypadku tych instytucji, wcale jednak nie musi oznaczać zmian na stanowiskach.

- Zostałem powiadomiony o zamiarze rozpisania konkursu tydzień temu, wiąże się to z upływem mojej kadencji, która kończy się 3 stycznia więc konkurs zostanie rozpisany w naturalny sposób - komentuje Andrzej Betlej. - Zamierzam wziąć w nim udział. Mam, przygotowany wspólnie z zespołem, program na kolejne lata, chcemy dokończyć rozpoczęte na Wawelu duże projekty. Jestem gotowy do dalszej pracy.

Andrzej Szczerski nie chce na razie komentować kwestii swojego udziału w procedurze konkursowej.

Jak już informowaliśmy, krakowskie instytucje nie są jedynymi, gdzie zapowiedziano konkursy w podlegających resortowi placówkach muzealnych.

Teatr Słowackiego

Wciąż nie wiadomo, czy bez zmian obejdzie się w Teatrze im. Słowackiego, gdzie trwają wciąż rozmowy między marszałkiem województwa Łukaszem Smółką i obecnym dyrektorem Krzysztofem Głuchowskim, którego kadencja dyrektorska kończy się 31 sierpnia. Zespół teatru niejednokrotnie podkreślał, że jest za tym, by organizator przedłużył kontrakt Głuchowskiego.

W przypadku tej instytucji jest już za późno na ogłoszenie konkursu - zgodnie z ustawą o działalności muzeów procedura powinna się rozpocząć przynajmniej na pół roku przed końcem kontraktu urzędującego dyrektora. Teatr Słowackiego może więc od 1 września poprowadzić obecny dyrektor albo zostanie mianowana osoba pełniąca obowiązki dyrektora do czasu wyłonienia następcy.

Stary Teatr
Sprawa jest natomiast przesądzona już w przypadku krakowskiej narodowej sceny - od września obejmie ją duet Dorota Ignatjew i Jakub Skrzywanek, którzy wygrali ministerialny konkurs. Wraz z końcem sierpnia ustępują po zakończonej kadencji Waldemar Raźniak i Beniamin Bukowski. Odchodzący dyrektorzy mianowani na stanowisko przez Piotra Glińskiego w 2020 r. nie wzięli udziału w procedurze konkursowej.

- W momencie ogłoszenia konkursu ministerstwo bardzo jasno powiedziało dlaczego zdecydowało się ogłosić konkurs, mówiąc, że szuka nowej wizji dla tego teatru. Prowadziliśmy Narodowy Stary Teatr przez cztery lata, była opcja przedłużenia tej kadencji, a w momencie, gdy organizator, którego wolę absolutnie szanujemy, mówi, że szuka nowego otwarcia, startowanie w takim konkursie jest nielogiczne – wyjaśniał nam Waldemar Raźniak przy okazji ostatniej premiery w Starym w tym sezonie, swojego spektaklu "Mała Apokalipsa 20XX".

MOCAK
Wprawdzie kadencja obecnej dyrektorki Muzeum Sztuki Współczesnej potrwa aż do 2031 roku, po tym jak odchodzący ze stanowiska prezydent Majchrowski przedłużył kontrakt Marii Anny Potockiej na siedem lat, jednak środowiska artystyczne domagają się natychmiastowego odsunięcia obecnej szefowej MOCAK-u od pełnienia jakichkolwiek funkcji kierowniczych do czasu uprawomocnienia się wyroku w sprawie mobbingu jaki miała stosować będąc szefową Bunkra Sztuki wobec ówczesnej kuratorki galerii Lidii Krawczyk.

Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej chce, by wraz z uprawomocnieniem się wyroku z dnia 2 lipca 2024 "natychmiastowego rozpoczęcia procedury odwołania Marii Anny Potockiej ze stanowiska dyrektorki Muzeum MOCAK". Posłanka Daria Gosek-Popiołek zwróciła się do Państwowej Inspekcji Pracy z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w MOCAK- u pod kątem przestrzegania m.in. przepisów prawa pracy, apelując także o magistracki audyt w instytucji.

Obraz krakowskiej kultury może się więc w najbliższych miesiącach zmienić bardzo, ale - w zależności od decyzji - może się w nim nic nie zmienić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Q&A FABIJANSKI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska