https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Krakowie. Zwycięstwo sekundników i darmowego WiFi [WIDEO]

Dawid Serafin
Na najważniejszych skrzyżowaniach mają pojawić się sekundniki pokazujące, ile czasu zostało do zmiany świateł.
Na najważniejszych skrzyżowaniach mają pojawić się sekundniki pokazujące, ile czasu zostało do zmiany świateł. fot. Andrzej Banaś
Sekundniki odmierzające czas do zmiany świateł na skrzyżowaniach, darmowa sieć WiFi, instalacja tablicy, która będzie informować krakusów o stanie powietrza. To trzy główne projekty, jakie zostaną sfinansowane w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego w Krakowie. Do tego dochodzi kilkadziesiąt mniejszych przedsięwzięć, które będą realizowane na terenie poszczególnych dzielnic.

Wstępne wyniki głosowania ogłoszono wczoraj. Projekty mają zostać zrealizowane do końca 2015 roku. Ich łączna wartość to 4,5 mln zł.

Łącznie zagłosowało 67 320 osób, ale uprawnionych było około 650 tys. mieszkańców. Oznacza to, że frekwencja podczas głosowania wyniosła 10,3 proc. - To dobry wynik jak na pierwszą edycję. Teraz najważniejsze, aby w miarę szybko zrealizować projekty. Jeśli tak się stanie, to za rok frekwencja i zaangażowanie będzie jeszcze większe - uważa radny PO Dominik Jaśkowiec.

Dr Marcin Gerwin, politolog, zaznacza: - Teraz piłeczka jest po stronie urzędu, który musi sprawnie zrealizować wybrane zadania. Ważne, aby budżet był ciągły, a nie tylko chwilową zagrywka wyborczą - wyjaśnia Gerwin.

Budżet obywatelski w Małopolsce staje się coraz powszechniejszy. W Kętach mieszkańcy decydują właśnie o tym, jakie projekty mają być realizowane w przyszłym roku. Tam to już druga edycja budżetu. W zeszłorocznej wybrano aż 31 projektów. W tym do wyboru jest 84. Na ten cel władze gminy przeznaczyły 3,4 mln złotych. Trzy razy nad budżetem obywatelskim głosowali też tarnowianie. W tym roku mieli do wydania 3,5 mln zł.

Po raz pierwszy o tym, na co wydać publiczne pieniądze, decydują mieszkańcy Nowego Targu. Głosowanie potrwa do 27 października, a do wydania jest milion złotych. Mieszkańcy mogą wybierać pośród 88 pomysłów.

W Olkuszu także szykują się do głosowania. Obecnie mieszkańcy mogą proponować projekty. Do wydania będzie łącznie milion złotych.

Ogólnomiejskie projekty, które będą realizowane

  • Sekundniki na głównych sygnalizacjach świetlnych
  • Darmowy internet miejski
  • Uruchomienie tablicy informującej o stężeniu zanieczyszczeń powietrza

Zwycięskie projekty dzielnicowe
Dzielnica I - Rewitalizacja Plant Dietlowskich oraz zabiegi pielęgnacyjne drzew na Plantach w obrębie Starego Miasta;
Dzielnica II - "Ścieżka zdrowia" w parku przy śluzie na Dąbiu;
Dzielnica III - Powiększenie księgozbioru Filii nr: 6, 7, 9, 10, 11, 18, 19 Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej;
Dzielnica IV - Pakiet "Angielski i Bezpieczeństwo";
Dzielnica V - Rewitalizacja placów zabaw;
Dzielnica VI - Dopuszczenie jazdy rowerem po chodnikach wzdłuż ul. Armii Krajowej;
Dzielnica VII - Restauracja i modernizacja sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 48;
Dzielnica VIII - Ochrona gminnych terenów zielonych na Zakrzówku;
Dzielnica IX - Park leśny Borek Fałęcki - I etap;
Dzielnica X - Cykl imprez dla dzieci oraz zajęcia rekreacyjne dla dorosłych;
Dzielnica XI - Pakiet "Angielski i Bezpieczeństwo";
Dzielnica XII - Pakiet "Angielski i Bezpieczeństwo";
Dzielnica XIII - Zazieleńmy Podgórze - 100 drzew i 100 krzewów dla Podgórza;
Dzielnica XIV - Budowa streetwork parku;
Dzielnica XV - Pakiet "Angielski i Bezpieczeństwo";
Dzielnica XVI - Pakiet "Angielski i Bezpieczeństwo";
Dzielnica XVII Wykonanie pobocza asfaltowego na odcinku 80 metrów ul. Darwina/ul. Lubocka;
Dzielnica XVIII Renowacja i zapewnienie odpowiedniego stałego nadzoru nad boiskiem treningowym nr I w kompleksie Stadionu Miejskiego Hutnik.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 23

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

o
obywatel
Jak się okazuje sprawa się wyjaśniła dostałem odpowiedz z ratusza. Ponieważ część projektów została wycofana już po przyznaniu im numeru w spisie inicjatyw. Ponieważ nie wszyscy wyborcy byli tego świadomi i głosując wiedzieli już na które numery chcą oddać głosy dlatego też część punktów została przyznana inicjatywą które zostały już wycofane. Spis udostępniony przez miasto nie zawierał informacji o punktach przyznanych tym projektom. Stąd też brak podzielności.
o
obywatel
W trakcie analizy wyników głosowania Nad Budżetem Obywatelskim Miasta Krakowa znalazłem dowody na nieprawidłowości w zliczaniu głosów.
Zasada która według mnie została złamana to wymóg oddania wszystkich 5 głosów na projekty dzielnicowe oraz 5 na projekty ogólno miejskie, aby głos był uznany za ważny.

Pewność co do niestosowania w pełni tej zasady uzyskałem poprzez analizę ilości punktów przyznanych w poszczególnych dzielnicach oraz na projekty ogólno miejskie. W każdym przypadku, za wyłączeniem dzielnicy XI, sumaryczna ilość punktów w danej dzielnicy jak również w głosowaniu na inicjatywy ogólno miejskie powinna być bez reszty podzielna przez 15 (15 to suma punktów oddawana w ramach jednego głosu). Natomiast w przypadku dzielnicy XI ów dzielnik powinien wynosić 14. Niestety w około 40% przypadków dzielenie nie dawało liczby całkowitej.

Nieprawidłowości wystąpiły na pewno w dzielnicach 2, 3, 4, 5, 8, 12, 14 oraz w głosowaniu nad projektami ogólnomiejskimi. W pozostałych wypadkach na bazie danych udostępnionych przez urząd miasta nie da się określić czy nieprawidłowości wystąpiły czy nie. (podzielność przez 15 może być uzyskana przez przypadek aczkolwiek bardzo możliwe, że w pozostałych 11 dzielnicach te nieprawidłowości nie wystąpiły.

Biorąc pod uwagę, iż głosy oddawane w lokalach wyborczych były następnie wprowadzane do systemu informatycznego, w którym wcześniej głosy oddawali zwykli mieszkańcy i który miał weryfikować poprawność oddawania głosów, należy wnioskować, że system informatyczny nie spełnił swojej roli i błędy mogły wystąpić również w głosowaniu przez Internet, ewentualnie doszło do sfałszowania wyników głosowania w trakcie obrabiania danych.
j
ja
"Sekundniki mogą zostać zamontowane jeszcze w tym roku. Pojawią się na skrzyżowaniach: Wrocławska - Kijowska, Kazimierza Wielkiego - Kijowska, Opolska - Lublańska - 29 Listopada, 29 Listopada - Żmujdzka, Olszyny - Nabrzeżna oraz Brodowicza - Grochowska - Wilka -Wyrwińskiego." źródło: Gazeta Wyborcza
k
kierowca
Co się stało z sekundnikiem który był piastowska x armii krajowej???
j
ja
Co do przekonywania przez firmy, to pewnie kasa i znajomości, ale jakby ktoś przekonał w inny sposób (dyskusja czy coś) 5% mieszkańców z tych którzy nie poszli głosować, to szanse na sukces miałby bliskie 100%, bo do zdobytych teraz głosów doszłoby dodatkowo 33%.
P
Paweł
I teraz biorąc pod uwagę powyższy wpis proszę zwrócić uwagę że wygrały projekty, które będą dawały przepływ pieniędzy do konkretnych specjalistycznych firm. Czyżby te firmy miały odpowiednią siłę przekonywania?
j
ja
przekonujecie 5% mieszkańców, oni głosują za projektem X, na inne projekty głosuje losowo pozostałe 5% (może ktoś jeszcze za X) - dla frekwencji 10% nie ma cudów, żeby wasz projekt X nie wygrał...
z
zonku
Gdzie będą sekundniki? i Co to za pakie Angielski i Bezpieczewństwo?
O
Optymista
Przepraszam, czy już wiadomo choć parę miejsc w których pojawią się sekundniki na sygnalizatorach świetlnych ? Ja bym proponował:
1. Przy AGH na Alei 3 Wieszczów
2. Przy Kinie "Kijów"
3. Przy "Jubilacie"
4. Przy Rondzie Matecznego
5. Przy Wiadukcie Zakopiańskim
6. Na granicy Krakowa i Libertowa
j
ja
Jesteście widocznie w mniejszości, a wystarczyło tylko namówić do swoich pomysłów 5% mieszkańców Krakowa - może następnym razem Wam się uda. Powodzenia.
t
tila
że na ten budżet nie było więcej pieniędzy, bo wyniki pokazują, jak ludzie nie potrafią zupełnie określić tego, co ważne i potrzebne.
z
zadowolony
Ja jeżdżę codziennie z Huty do Bronowic i uważam Bora-Conrada za najlepszy i najszybszy odcinek w mieście z perfekcyjną zieloną falą - mimo ogromnego ruchu, który pokonuję średnio w 15 min w szczycie. Tylko trzeba umiejętnie wybierać pasy ;) PS. W stronę Huty paradoksalnie jest najszybszy prawy na odcinku Conrada-Plac Imbramowski.
L
Leszek
Zastanawiające są te wyniki głosowania.
1) Sekundniki. Przepraszam ale jak się to ma do wyników majowego referendum w którym krakowianie opowiedzieli się za budową ścieżek rowerowych. Bierzmy przykład od Finów. Helsinki do roku 2025 pozbędą się ruchu samochodowego z centrum miasta. W Berlinie stale spada ilość samochodów. A my usprawniamy ich ruch.
2) Darmowy internet. W obecnych czasach za niewielkie pieniądze otrzymujemy całkiem spory pakiet z bardzo dobrym transferem. W zasadzie wystarcza do wszystkiego.
Zastanawiające o tyle, że pochodzą od "Młodych Demokratów". Młodych chyba tylko z nazwy, bo pomysły...słabe.
Opowiadałem się za angielskim i za działaniami rewitalizującymi miejską przestrzeń. Lepszych nie znalazłem.
T
Tasman
No nic, trzeba było próbować, ale zostaje ściganie i sprawdzanie swoich samochodów na ulicach miasta, bo przecież ważniejsze jest, żebyśmy mieli darmowe WiFi, gdzie większość ma już w telefonach spory pakiet danych i darmowe hotspoty po Krakowie, no i ta tablica, jak powstanie to będę wiedział, że powietrze jest czystsze.
n
nfaobfao
Czyli projekt forowany przez radnych i dyrektorow szkol zawladnal tzw. "budzetem obywatelskim". To bylo do przewidzenia.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska