https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cała prawda o 5G. Wielka szansa bez zagrożeń? Debata w Krakowie. Czytelniku, zapytaj ministra i ekspertów! Uzyskamy odpowiedź

Zbigniew Bartuś
„5G – Fakty zamiast mitów” - debata pod tym hasłem odbędzie się w naszej krakowskiej redakcji z udziałem m.in. wiceminister cyfryzacji Wandy Buk, Jerzego Żurka, szefa Instytutu Łączności oraz innych ekspertów. Każdy może zadać im pytanie.

Technologia 5G ma za parę lat zrewolucjonizować całe nasze życie: od codziennej komunikacji, przez pracę i rozrywkę po medycynę i wszelkie inne nauki. Mało kto cokolwiek o niej wie, a już narosło wokół niej mnóstwo mitów – a wraz z nimi tyleż wielkich nadziei, co wielkich strachów. Te drugie dotyczą m.in. sieci przekaźników 5G, gęstszej niż w dotychczasowych technologiach (jak LTE).

W wielu miejscowościach, zwłaszcza w Krakowie, działają silne społeczności zaniepokojone – w ich opinii – niekontrolowanym rozwojem telekomunikacji. Równocześnie – jak podkreśla rząd – bez silnego zaangażowania w rozwój 5G Polska nigdy nie wstąpi do ekskluzywnego klubu najzamożniejszych krajów świata, ba, grozi jej marginalizacja, popadnięcie w zaścianek. Jako się rzekło, 5G napędzać bowiem będzie - lub nie – wszelkie dziedziny życia.

Pytania należy przesłać do środy 24 lipca na adres: [email protected] lub zadzwonić pod numer: 502333605.

By skonfrontować wyobrażenia z rzeczywistością, organizujemy w czwartek 25 lipca w redakcji „Dziennika Polskiego” gorącą debatę na szczycie: „5G – Fakty zamiast mitów” z udziałem m.in. wiceminister cyfryzacji Wandy Buk i Jerzego Żurka, szefa państwowego Instytutu Łączności oraz Marty Pateny, doradcy prezydenta Krakowa ds. problematyki bioelektromagnetycznej i prof. Janusza Mikuły, współautora „Programu ochrony środowiska przed polami elektromagnetycznymi (PEM) dla miasta Krakowa na lata 2018-2022”.

Każdy, kto ma w związku z tym tematem jakiekolwiek pytania i chciałby je zadać uczestnikom debaty, może je przekazać mejlowo lub telefonicznie (dane powyżej). Na wszystkie postaramy się odpowiedzieć, korzystając z obecności czołowych ekspertów.

Zainicjowany pięć lat temu przez Dziennik Polski cykl debat eksperckich, nagrodzony m.in. przyznawaną przez NBP prestiżową nagrodą im. W. Grabskiego (za najlepszą publikację ekonomiczną roku), służy zdiagnozowaniu najważniejszych problemów trapiących Polaków i podpowiadaniu politykom najlepszych rozwiązań. Drugim, równorzędnym celem, jest szeroko pojęta edukacja (ekonomiczna, naukowo-techniczna) społeczeństwa. Nasze debaty są dla tych, którzy cenią wiarygodność, dobrze sprawdzone fakty i opinie ludzi kompetentnych.

W debacie o 5G pragniemy wyjaśnić kluczowe kwestie, m.in.

  • Czym jest technologia 5G i czym różni się od dotąd znanych generacji mobilnej łączności
  • Dlaczego 5G nie jest tylko kolejnym po 2G, 3G i 4G etapem rozwoju sieci telekomunikacyjnych i jakie ta przełomowa technologia stwarza możliwości w szeroko pojętej gospodarce i innych dziedzinach życia (z medycyną na czele) oraz całej ludzkiej cywilizacji (w aspekcie rosnących potrzeb ludzkich w obszarze przesyłu coraz większej liczby danych w czasie rzeczywistym, bez latencji).
  • Co dotąd wiemy o technicznych rozwiązaniach/wymogach 5G oraz proponowanych standardach. Jak w praktyce miałaby wyglądać sieć 5G
  • Czy tworzenie sieci 5G wiąże się z zagrożeniami dla zdrowia człowieka; co wiemy o promieniowaniu PEM i na ile rozwój sieci 5G może zmieni/pogorszyć sytuację człowieka.
  • Czym są fale elektromagnetyczne? Jaki mają wpływ na organizm człowieka? Jak je mierzyć i jakie regulacje ich dotyczą? Jaki jest związek pola elektromagnetycznego z telekomunikacją? Jak BEZPIECZNIE rozwijać nowe technologie dla dobra Polski?
  • Kto przoduje w rozwoju technologii 5G, jakie napięcia zrodziły się w związku z tym na linii Chiny-USA-UE, jakie jest ich podłoże i jakie to ma konsekwencje dla Polski oraz jakie Polska zajmuje w tych sporach stanowisko i co powinna robić. Aktualny stan badań nad 5G, testów i wdrożeń.

Jeszcze raz zachęcamy do zadawania pytań.

Obszerną relację z wydarzenia zamieścimy w Dzienniku Polskim, w formie papierowej, elektronicznej oraz w postaci multimediów (wywiady i relacja wideo).

WIDEO: Barometr Bartusia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gry i technologie

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

q
quasi-postęp
8 sierpnia, 18:32, Gość:

Śmieszy mnie już kwestia 5G. Postęp jest nieunikniony, sami chcemy żyć wygodniej, a technologia nam to ułatwia i nie ma w tym nic złego. 5G to następstwo 4G i tyle w temacie. Nic się złego dziać nie będzie. Jak zwykle musi się znaleźć grupka osób, która głośno krzyczy jakie to wszystko co związane z postępem jest złe. Samemu korzystając z nowego smartfona :)

"Postęp jest nieunikniony, sami chcemy żyć wygodniej, a technologia nam to ułatwia i nie ma w tym nic złego." - Ale do stopnia, gdzie nas ma rozleniwiać, ogłupiać i uzależniać w dodatku zabierając nam czas, zdrowie i prywatność!? Toż to sami sobie i przeszłym pokoleniom fundujemy niewolę, z której już nigdy nie wyjdziemy. Zresztą i tak można gadać jak grochem o ścianę, zatwardziali ludzie naciśnieci pod wpływem lobby i tak tego nie pojmą. "5G to następstwo 4G i tyle w temacie." - Gdyby tak było to nie byłoby żadnego halo ale właśnie to nie tylko następstwo - to cała rewolucja - o ile 4G służyło rozpropagowaniu smartfonów i wszechobecnego wi-fi tak tutaj będą w sieci także pralki, telewizory, lodówki, odkurzacze - słowem większość sprzętów RTV i AGD - równie dobrze cały dom może stać się inwigilacyjnym systemem w ramach asortymentu internetu rzeczy. W 4G nie trzeba było sadzić tyle nadajników i masztów, w 5G maszty będą co 150-300 metrów, a mniejsze lub większe nadajniki będą co 25-50-75 metrów - istny gąszcz promieniowania elektromagnetycznego, które w naturalnym środowisku nie występuje i nigdy nie występowało. "Nic się złego dziać nie będzie." - Ależ jasne, a to że więcej ludzi przedwcześnie umrze lub zachoruje na jakieś choroby(nowotworowe czy z autoagresji) lub doświadczy pogorszenia samopoczucia( bóle głowy, problemy z koncentracją, płodnością, problemy ze snem) to gdzie tam, nie widzę, nie słyszę - o takie podejście ludziom się prezentować będzie, a media mówić będą , że to smog albo niezdrowe jedzenie czy używki - bzdury, bo nawet najbardziej przykładający ludzie wagę do zdrowia i sylwetki także chorują, więc coś tu nie gra. "Jak zwykle musi się znaleźć grupka osób, która głośno krzyczy jakie to wszystko co związane z postępem jest złe." - Grupka osób, z której nim się obejrzysz wyrośnie potężna armia i całe lobby za siecią 5G zniszczy doszczętnie, kwestia czasu. "Samemu korzystając z nowego smartfona :)" - A co jeśli powiem, że mnóstwo jest takich co internet zostawili tylko tam gdzie potrzeba - w domach i miejscach pracy na kablach/przewodach w komputerach. Ano właśnie, można tak? można i nawet trzeba. A zresztą nie ma co dyskutować, brak słów.

G
Gość
Śmieszy mnie już kwestia 5G. Postęp jest nieunikniony, sami chcemy żyć wygodniej, a technologia nam to ułatwia i nie ma w tym nic złego. 5G to następstwo 4G i tyle w temacie. Nic się złego dziać nie będzie. Jak zwykle musi się znaleźć grupka osób, która głośno krzyczy jakie to wszystko co związane z postępem jest złe. Samemu korzystając z nowego smartfona :)
n
nie boj nic
2019-07-22T10:18:39 02:00, dede:

Zapomniałem zapytać jaka będzie moc. Przypomnę, że routery wi-fi, które mamy w domu mają moc około 0,1- 0,3 W (Wat). I pracują na częstotliwościach 2,4 albo 5 GHz.

Sam napisałeś, że WiFi ma taką samo częstotliwość co mikrofalówka, więc chyba sam widzisz, że to nie o częstotliwość jest problemem, inaczej WiFi by nas wykończyło. Moc 5G będzie daleka od tego z jaką mocą działa mikrofalówka.

3rr
2019-07-22T10:14:54 02:00, dede:

No to mam pierwsze pytanie: jaka jest częstotliwość używana w sieci 5G (przypomnę, że mikrofalówka ma około 2,5 GHz), oraz jak blisko muszą być od siebie maszty stacji bazowych. W sumie 2 pytania. Moja konkluzja: to co, zaczynamy się podsmażać?

no to czekamy na odpowiedź

dodam tylko, ze miedzynarodowe glosowanie nad czestotliwosciami 5G nadal sie nie odbyło ;) a tu pisza ze nasi eksperci wiedza co ustalą wszystkie kraje.

Huawei w swoich instrukcjach pisze od 3 lat, że 5G wymaga masztów co 300m, ale to chińczycy wiec może się nie znają, że nie powinni takich rzeczy pisać

N
Nie ma takich badań
poprosze o konkretne badania ;)

to proste prosze o badania wpływu na zdrowie nadajników i odbiorników 5G.

Zgodnego z obecnie obowiązującymi normami lub tymi , które może w przyszlości będą.
d
dede
Zapomniałem zapytać jaka będzie moc. Przypomnę, że routery wi-fi, które mamy w domu mają moc około 0,1- 0,3 W (Wat). I pracują na częstotliwościach 2,4 albo 5 GHz.
d
dede
No to mam pierwsze pytanie: jaka jest częstotliwość używana w sieci 5G (przypomnę, że mikrofalówka ma około 2,5 GHz), oraz jak blisko muszą być od siebie maszty stacji bazowych. W sumie 2 pytania. Moja konkluzja: to co, zaczynamy się podsmażać?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska