MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ceny za stoiska z oscypkami w Zakopanem w górę o 20 proc. Czy sery także podrożeją?

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
W tym roku minimalna stawka za dzierżawę stoik do sprzedaży oscypków na Krupówkach i pod Gubałówkę poszła w górę o 20 proc.
W tym roku minimalna stawka za dzierżawę stoik do sprzedaży oscypków na Krupówkach i pod Gubałówkę poszła w górę o 20 proc. Archiwum
Czy oscypki w Zakopanem w te wakacje podrożeją? Podwyżki są możliwe, bo koszty wynajmu stoisk do sprzedaży serów idą mocno w górę. W tym roku cena wywoławcza dzierżawy stoiska na targu pod Gubałówką i na Krupówkach podskoczyła o 20 proc. Zakopiańskie Centrum Kultury, które wydzierżawia stoiska mówi, że to efekt inflacji i poniesionych inwestycji. Z kolei handlujący serami mówią, że część kosztów będą musieli przerzucić na klientów. I podnieść ceny serów.

Zakopiańskie Centrum Kultury – instytucja miasta Zakopane, ogłosiło właśnie przetarg na dzierżawę straganów na targu pod Gubałówkę i na Krupówkach – do sprzedaży oscypków i serów tradycyjnych. Stoiska znajdują się wzdłuż deptaków, które codziennie w sezonie przemierza tysiące turystów.

Na targu pod Gubałówką do wydzierżawienia jest 10 stoisk, a na Krupówkach – 16, wszystkie na okres od 1 lipca 2024 do 30 czerwca 2025 roku. Dzierżawcy będą zobowiązani płacić za nie miesięczny czynsz.

Miliony ze sprzedaży góralskich serków

W tym roku dla targu pod Gubałówkę ZCK ustaliło ceny wywoławcze na poziomie 5800 zł (1 stoisko), 12 tys. 355 zł (7 stoisk), 13 tys. 728 zł (1 stoisko) i 15 tys. 101 zł (1 stoisko). Z kolei na Krupówkach ceny minimalne to 5000 zł (1 stoisko), 5500 (1 stoisko), 5800 (1 stoisko), 8923 zł (3 stoiska), 9610 zł (4 stoiska), 10296 zł (1 stoisko) oraz 12355 zł (5 stoisk).

W sumie ZCK chce miesięcznie zainkasować za stoiska z Krupówek min. 152 tys. 34 zł, a za te na targu pod Gubałówką - min. 121 114 zł, co łącznie daje 273 tys. 148 zł miesięcznie. Za 12 miesięcy robi się z tego kwota 3 mln 277 tys. 776 zł.

Tegoroczna cena wywoławcza jest aż o 20 proc. wyższa niż w ubiegłym roku. O ile teraz najdroższe stoisko ma cenę minimalną na poziomie 15 tys. 101 zł, o tyle przed rokiem ZCK chciało za nie 12 584 zł.

Handlarze podniosą ceny oscypków?

Dla handlujących oscypkami, którzy dotychczas dzierżawili te stoiska, to fatalna wiadomość. Boją się, że nie będą w stanie udźwignąć obciążeń finansowych. Tymczasem ze sprzedaży serów niejednokrotnie utrzymują się całe rodziny. Zapowiadają, że część podwyżek będą musieli przerzucić na klientów. Inaczej mówiąc, podniosą ceny oscypków. Te prawdziwe – największe serki oferowane na stoiskach – w tym sezonie kosztują już 65 zł za sztukę.

Jest drożej bo inflacja, ceny prądu etc.

Skąd tak duża podwyżka cen stoisk? ZCK wyjaśnia, że minimalna kwota została powiększona o wskaźnik inflacji oraz wzrost kosztów energii elektrycznej i kosztów utrzymania. ZCK dodaje, że poniosło także koszty inwestycji związanych z funkcjonowanie stoisk z oscypkami.

- Ponadto, w zakresie zapewnienia Dzierżawcom odpowiednich warunków do sprzedaży serów tradycyjnych i wyrobów mlecznych, podjęliśmy następujące działania i ponosimy koszty: w celu zabezpieczenia stoisk w roku 2023 zamontowano na każdym z nich indywidualne bezpieczniki z ogranicznikiem mocy. Mając również na uwadze fakt, iż witryny chłodnicze znajdujące się obecnie na wyposażeniu stoisk przy ul. Krupówki, są użytkowane przez Dzierżawców od 2015 r., Zakopiańskie Centrum Kultury dokona w 2024 r. wymiany dotychczas użytkowanych witryn na nowe – informuje ZCK.

ZCK dodaje także, że ma koszty związane ze stoiskami - m.in. opłata za zajęcie pasa drogowego, opłata targowa oraz energia elektryczna. Stoiska wydzierżawiane należą co prawda do ZCK, ale te stoją na terenie należącym do miasta.

Nieoficjalnie w ZCK słyszymy, że przychody z dzierżawy stoisk są istotne dla funkcjonowania jednostki. Bo 60 proc. rocznego budżetu ZCK musi wypracować samo. A innego aż tak dochodowego źródła jak sprzedaż oscypków nie ma.

Turyści arabscy w Zakopanem. Lokalni przedsiębiorcy wychodzą im na przeciw - wieszają nawet plakaty w języku arabskim

Arabski boom na Zakopane, są nawet reklamy dedykowane turyst...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska