Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chwyć telefon w dłonie i odkoduj literacki Kraków

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
W Krakowie znajduje się ponad 200 literackich ławeczek
W Krakowie znajduje się ponad 200 literackich ławeczek
Nie tylko za pośrednictwem książek i czytników, ale też dzięki smartfonom można odkrywać literaturę. Do korzystania z tego ostatniego sposobu zachęca nas projekt „Kody Miasta”, z którego kolejnej odsłony możemy korzystać spacerując po Plantach lub przechadzając się uliczkami Bronowic.

Kody Miasta, albo po prostu ławeczki literackie. Każdy krakowski bibliofil kojarzy te zielone, ustawione na plantach siedziska, na oparciu których znajdują się tabliczki z nazwiskami pisarza i kodem QR, odsyłającym do strony internetowej poświęconej danemu twórcy. W przestrzeni miasta znajduje się ich ponad 200, a patronują im m.in. Wisława Szymborska, Czesław Miłosz i Adam Zagajewski.

Do tej pokaźnej już kolekcji niedawno dołączyły kolejne literackie siedziska. Na Plantach znajdziemy trzy nowe ławeczki dedykowane Hannie Malewskiej - członkini Armii Krajowej i autorce powieści historycznych, Leo Lipskiemu – polskiemu pisarzowi emigracyjnemu pochodzenia żydowskiego oraz Maryli Szymiczkowej. Co ciekawe, ostatnia z autorek to nie prawdziwa osoba, a pseudonim, pod którym Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński tworzą rozgrywające się w Krakowie kryminały retro.

Najnowsza odsłona Kodów Miasta to też sposób na ponowne odkrycie Bronowic, które jak tłumaczy Krakowskie Biuro Festiwalowe, koordynator projektu, są jedną z najbardziej literackich dzielnic miasta. - Może o tym świadczyć fakt, że znajdująca się niegdyś na jej terenie wieś Bronowice Małe stała się miejscem akcji „Wesela” napisanego przez Stanisława Wyspiańskiego na początku XX wieku – tłumaczy KBF. Literacką atmosferę dzielnicy pobudzi jedenaście nowych ławeczek, na których znajdziemy nazwiska takich literatów, jak Lucjan Rydel, Władysław Orkan, Konstanty Puzyna, czy Kornel Filipowicz.

Co dokładnie trzeba zrobić, żeby poznać dorobek pisarzy – patronów ławeczek? Jak tłumaczy KBF, sprawa jest bardzo prosta. - Wystarczy smartfon zaopatrzony w dowolną aplikację do skanowania kodów QR i dostęp do sieci internetowej. Znajdujące się na ławkach specjalne tabliczki, na których obok nazwiska literata został umieszczony kod QR, poprowadzą nas wprost do celu – strony internetowej poświęconej danemu twórcy. Dodatkowo można na niej skorzystać z interaktywnej mapy pozwalającej na szybkie zlokalizowanie wszystkich „zakodowanych” ławeczek, a także najważniejszych literackich adresów Krakowa – tłumaczą organizatorzy akcji.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska