Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Cricoteka uczci 33. rocznicę śmierci Tadeusza Kantora

Anna Piątkowska
Cricoteka uczci 33. rocznicę śmierci Tadeusza Kantora
Cricoteka uczci 33. rocznicę śmierci Tadeusza Kantora materiały prasowe
8 grudnia miną 33 lata od śmierci malarza i reżysera, scenografa, teoretyka sztuki, twórcy Teatru Cricot2. Swojego patrona będzie wspominać Cricoteka. Od 7 do 10 grudnia zaplanowano cykl wydarzeń rocznicowych: wystawę, oprowadzania kuratorskie, panel dyskusyjny.

- Wokół rocznicy śmierci artysty 8 grudnia pragniemy stworzyć program pokazujący jego oddziaływanie na artystów jemu współczesnych: otwarcie wystawy „Memory” Krzysztofa Miklaszewskiego i finisaż wystawy „Maria Stangret. Gra w miejsca”, ale też znaczenie dla współczesnych teoretyków sztuki: panel dyskusyjny „Wystawianie Kantora. Wyzwania kuratorskie” i młodych artystów ze specjalnymi potrzebami - „Lekcja anatomii – rekonfiguracja” w reż. Agaty Skwarczyńskiej - zapowiada Cricoteka.

Trwający od 7 do 10 grudnia program otworzy przekształcenie wystawy stałej twórczości Tadeusza Kantora (7.12, godz. 11.00).

Wystawa stała „Tadeusz Kantor. Widma” to konfrontacja widza z trudną przeszłością przepracowywaną przez artystę na wszystkich polach jego kreacji. To także próba zmierzenia się z pytaniem, w jaki sposób doświadczenie wydarzeń z historii powszechnej XX wieku: obu wojen światowych, Holocaustu, totalitaryzmu, masowych ruchów i ideologii, przeobrażeń społeczno-kulturowych, przesiedleń i migracji, wpłynęło na twórczość i biografię artysty.

- Korekty, która zaingeruje w pierwotną koncepcję wystawy. Wprowadzone obiekty poprzez specyficzny splot form i zagęszczenie materii wytworzą dialog z tkanką wystawy dotyczącą trudnej pamięci artysty. Stanie się to również dzięki nawiązaniu do pejzażu ruin i otoczenia po katastrofie - tłumaczą kuratorzy wystawy.

Przekształcenie wystawy stałej „Tadeusz Kantor. Widma” polegać będzie na wprowadzeniu trzech nowych obiektów: „Goplana i Elfy”, "Maszyna aneantyzacyjna”, „Trąba Sądu Ostatecznego”.

Wieczorem w przestrzeni Cricoteki odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem Katarzyny Fazan, Michała Kobiałki, Jarosława Suchana, Małgorzaty Paluch-Cybulskiej, Bogdana Renczyńskiego, Natalii Zarzeckiej, Kamila Kuitkowskiego i Magdaleny Ujmy-Gawlik poświęcony wyzwaniom kuratorskim wystawiania Kantora.

W piątek, 8 grudnia, zaplanowano dwa spotkania. O godz. 17.30 Krystyna Czerni i Natalia Zarzecka będą rozmawiać o artystycznej przyjaźni Jerzego Nowosielskiego i Tadeusza Kantora, a o godz. 19.00 odbędzie się otwarcie wystawy filmowych archiwów Krzysztofa Miklaszewskiego "Memory".

- Jego imponujący dorobek filmowy i dokumentalny staje się osią wystawy-sali kinowej. Na nieustającym seansie spotkać można i samego autora, i oglądanego jego oczami Tadeusza Kantora, i wreszcie teatr Cricot 2 - zapowiadają kuratorzy projektu.

Rocznicowe wydarzenia zamknie finisaż wystawy „Maria Stangret. Gra w miejsca” i oprowadzanie kuratorskie (godz. 13.00) oraz spektakl Agaty Skwarczyńskiej „Lekcja anatomii – rekonfiguracja” z udziałem osób ze szczególnymi potrzebami (godz. 17.00)

od 12 lat
Wideo

Zabrze Wystawa Beksinski rzezba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska