FLESZ - Oto nowe zasady szczepień
- Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego będzie uroczystością o charakterze państwowym. Chcielibyśmy, by wydarzenie nawiązywało do wielkich krakowskich pogrzebów, takich jak np. uroczystości pogrzebowe Wyspiańskiego. Realizacja takiego wydarzenia w czasach pandemii jest niemożliwa z uwagi chociażby na udział w ceremonii gości zagranicznych - mówił nam kilka miesięcy temu Andrzej Giza, dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena. - Żegnamy osobę, która obok Fryderyka Chopina jest najbardziej rozpoznawalnym i znanym polskim kompozytorem na świecie. Chcemy, żeby uroczystości pogrzebowe miały naprawdę wyjątkowy charakter.
Krzysztof Penderecki zmarł po długiej chorobie 29 marca 2020 roku. Kompozytor miał 86 lat. Obecnie urna z prochami artysty spoczywa w krypcie bazyliki św. Floriana w Krakowie, gdzie została złożona po prywatnych uroczystościach pogrzebowych. Msza pogrzebowa z udziałem jedynie najbliższej rodziny, zgodnie z obowiązującymi wówczas restrykcjami dotyczącymi zgromadzeń, odbyła się 2 kwietnia w kościele Matki Bożej Królowej Polski na Woli Justowskiej.
- Przed 29 marca, czyli przed pierwszą rocznicą, w porozumieniu z ministrem kultury, Kancelarią Prezydenta RP, Kancelarią Prezydenta Miasta Krakowa, rodzina poinformuje o decyzjach dotyczących odprowadzenia prochów maestro Krzysztofa Pendereckiego z Małej Bazyliki św. Floriana do Panteonu Narodowego w Kościele Piotra i Pawła – wyjaśnił Andrzej Giza.
Pierwszą rocznicę śmierci Krzysztofa Pendereckiego upamiętni cykl koncertów. W przededniu rocznicy, 28 marca, w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie zabrzmi koncert poświęcony muzyce mistrza. 29 marca, w ramach wydarzeń Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, odbędzie się w Filharmonii Narodowej koncert poświęcony zmarłemu kompozytorowi, tego samego dnia o godz. 16.00 w Archikatedrze Warszawskiej odbędzie się nabożeństwo żałobne.
W Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach 29 marca Lusławiacha Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Macieja Tworka wykona w utwory kompozytora: „Stabat Mater” z „Pasji wg św. Łukasza”, „O gloriosa Virginum”, „Missę brevis”, „Agnus Dei” oraz „Pieśń cherubinów”.
- Staramy się w tych trudnych czasach należycie upowszechniać dziedzictwo Krzysztofa Pendereckiego – powiedział dyrektor Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.
- Tego nie wolno robić w bloku! Grill, czy "dymek" na balkonie to dopiero początek
- Te rasy psów są najmądrzejsze. Chcesz nauczyć psa sztuczek? Wybierz którąś z tych ras
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Pseudografficiarze niszczą Kraków. Czy to również efekt pandemii? [ZDJĘCIA]
- Nowa lista leków refundowanych. Najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych
