Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy można być najlepszym

Tadeusz Pieronek
To chyba jakiś wrodzony instynkt podszeptuje człowiekowi, by wspiąć się na szczyty, by sobie i innym pokazać, że to jest możliwe. Wystarczy zdecydować się na wysiłek, podjąć wielką, systematyczną pracę, dzięki której da się osiągnąć najlepszy wynik. Czy rzeczywiście każdy z ludzi może sięgnąć wyżej niż inni, byle tylko chciał i dał z siebie wszystko?

Sprawa chyba aż tak prosta nie jest. Dzisiaj z wielu stron słyszy się głosy, że wszyscy ludzie są sobie równi, że powinni mieć te same możliwości rozwoju, te same prawa, a więc każdy ma szansę wspiąć się na szczyty. Teoretycznie tak, ale rzeczywistość jest inna i nie ma szans, by się zmieniła.

Wprawdzie to sam człowiek snuje marzenia o równości i wielkości, ale zwłaszcza ci, którzy najbardziej tego pragną dla siebie, bynajmniej nie są skłonni podzielić się z innymi tym, co jest im niezbędne do wzniesienia się wyżej, nawet wtedy kiedy mogliby dawać tylko to, co mają w nadobfitości. Mówiąc inaczej, do wielkości i pierwszeństwa często musimy dochodzić własnymi siłami, konkurując z mnóstwem ludzi mających podobne marzenia.

Jedną z pierwszych trudności w urzeczywistnieniu naszych ambicji stanowi nierówny start. Nie wszyscy są wyposażeni przez naturę w takie same możliwości i umiejętności fizyczne i intelektualne. Jedni są zdrowi, inni chorzy, jedni bogaci, inni biedni, jedni zdolni, inni nie. Często ta rozbieżność warunków startu jest jak przepaść.

Niestety, nie mamy na to prawie żadnego wpływu. Co prawda, w ramach podstawowego zadania, jakie stoi przed człowiekiem, by czynił sobie ziemię poddaną, robimy wiele, by te nierówności zniwelować. W tym kierunku zmierza cały potencjał ludzkich umysłów, praktycznie we wszystkich dziedzinach życia. Szczególną rolę odgrywa tu medycyna i ma w taj dziedzinie widoczne osiągnięcia, ale choć potrafi wiele, bardzo wiele, ta przepaść ciągle jest ogromna.

Następną trudność w osiąganiu wielkości i pierwszeństwa stanowi ludzkie lenistwo i mylny wybór, raczej tego, co łatwe, przyjemne, lukratywne, a niekoniecznie prowadzące na szczyty. I tu pojawia się pytanie, o jakie szczyty chodzi. Otóż jest rzeczą pewną, że poszczególny człowiek nie może być najlepszy we wszystkim. Ktoś chce osiągnąć sławę w badaniach naukowych, ktoś inny w polityce, w wojsku, w handlu, w dydaktyce, w sporcie, w tysiącach innych dziedzin, lecz nigdy we wszystkim, gdyż to jest niemożliwe.
Na czym zatem polega rzeczywista równość między ludźmi, na czym polega ich szansa na osiągnięcie szczytów? W odpowiedzi na to pytanie musimy sięgnąć do duchowego wymiaru człowieka. Absolutna równość między wszystkimi ludźmi polega na tym, że każda osoba ludzka jest wyposażona w jednakową dla wszystkich godność człowieka. Ta godność jest rozumiana inaczej w wymiarze religijnym, inaczej w wizji areligijnej czy antyreligijnej. Jako ludzie jesteśmy wszyscy sobie równi.

Konsekwencją tego jest obowiązek traktowania wszystkich na tych samych zasadach w zakresie praw podstawowych, przyznawania każdej osobie ludzkiej takich samych praw człowieka i obarczania każdego taką samą podstawową odpowiedzialnością za siebie i społeczeństwo. Ale jest jeszcze inny aspekt tej zasadniczej równości. Dotyczy ona równego dostępu do działań, jakie pozwalają osiągnąć zamierzone cele.

Wynika stąd, że gwarantowana równość godności każdego człowieka wcale nie zapewnia, że w rezultacie równego dostępu do działalności zmierzającej do osiągnięcia celu wszyscy wykażą się takimi samymi osiągnięciami. Kto będzie lepszy, będzie wyżej.

Nie należy jednak rezygnować z prawdziwej i pełnej równości, z wykluczeniem jednak pierwszeństwa, które jest jej zaprzeczeniem. Otóż nieograniczony dostęp do postępu w doskonałości ma każdy człowiek w sferze swojego życia duchowego, czyli w realizacji swojego człowieczeństwa. Może to być model doskonałości religijnej, czyli dążenie do świętości, ale może to być także realizowanie ideału człowieczeństwa w innym wymiarze , także areligijnym czy nawet antyreligijnym. Jakże często nie mamy wpływu na to, jak nas ukształtowano i jakie ideały realizujemy w życiu. Znamy wielkich ludzi, podziwianych za ich szlachetność, i wielkich tyranów, którzy doszli do sławy przez swoje zbrodnie.

Nie każda wielkość czyni z nas wielkich ludzi.

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolscekryminalnamalopolska.pl

60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź nawww.szumowski.eu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska