Decyzję ogłosiło w środę 22 maja, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Sąd konkursowy większością głosów wskazał panią Dorotę Ignatjew jako osobę rekomendowaną na stanowisko dyrektorki Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Pani Dorota Ignatjew wskazała jako dyrektora artystycznego pana Jakuba Skrzywanka - ogłosiła podczas środowej konferencji prasowej Hanna Wróblewska, szefowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Jesteśmy teraz na etapie negocjacji umowy - dodała. Wskazała, że "negocjacje powinny potrwać około tygodnia".
O posadę dyrektorki Starego Teatru Dorota Ignatjew rywalizowała z Bartoszem Szydłowskim - reżyserem, filmoznawcą i dyrektorem Teatru Łaźnia Nowa.
- Mogę powiedzieć, że był to konkurs, w którym brały udział dwie osoby, obie świetne, pani Dorota Ignatjew i pan Bartosz Szydłowski - obie bardzo zasłużone dla rozwoju teatru w Polsce. Z czego mogę się cieszyć, obie osoby przed ogłoszeniem wyników powiedziały, że ich eksplikacje mogą zostać upublicznione - powiedziała minister kultury.
Z naszych informacji wynika, że Ignatiew była też faworytką zespołu aktorskiego Starego. Również dlatego, że ważną postacią w jej wizji jest Jakub Skrzywanek, który na Jagiellońskiej ma pracować jako dyrektor artystyczny. To bardzo zdolny 32-letni reżyser (absolwent wydziału reżyserii krakowskiej AST), który stał za ostatnimi sukcesami Teatru Współczesnego w Szczecinie.
Bartosz Szydłowski pogratulował Dorocie Ignatjew w mediach społecznościowych.
"Życzę zespołowi Starego wysokich lotów, rozwoju, nowych inspiracji. Krakowowi - mojemu Miastu- ośrodka, który będzie nas wszystkich prowokował do myślenia. Pisanie programu, dookreślanie wizji , to świetny czas, powrót do źródłowych pytań o sens naszej pracy, o publiczność, artystów i o Polskę. Wierzę, że będzie dobrze! A wszystkim, którzy mi zaufali i dołączyli do programu jaki wypracowałem, dziękuję bardzo! Gratuluję Dorociie Ignatiew i jej kolektywowi" - napisał.
Kim jest Dorota Ignatjew?
Dorota Ignatjew od 2021 roku kieruje Teatrem Nowym im. K. Dejmka w Łodzi. Urodzona w 1968 roku aktorka, reżyserka teatralna i menadżerka kultury ukończyła Wydział Lalkarski PWST we Wrocławiu (1992) oraz Wydział Aktorski PWST w Krakowie (1994).
Zanim w lutym 2021 wygrała konkurs na dyrektora Teatru Nowego w Łodzi, przez cztery lata kierowała Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Mimo sukcesów teatru pod jej kierownictwem, Zarząd województwa, któremu podlega lubelski Teatr Osterwy, nie przedłużył jej umowy. Krakowskim teatromanom znajomy może się wydać kontekst, który towarzyszył ostatnim miesiącom dyrektorowania Doroty Ignatjew w "Osterwie", mianowicie krytyczny odbiór spektakli „Baśnie braci Grimm dla dorosłych" i „Pan Tadeusz" przez Katolickie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów, którzy poczuli się urażeni sztukami. Temat spektakli pojawił się na obradach sejmiku.
Ignatjew doceniana jest za apolityczność, wprowadzanie do zespołów aktorskich młodych, zdolnych aktorów, a także spektakle o różnorodnych konwencjach teatralnych, oparte na zespołowości. Obecna dyrektorka Teatru Nowego z Łodzi jako pierwsza w Polsce zatrudniła do zespołu artystycznego transpłciowego aktora.
Dorota Ignatjew jest drugą kobietą na stanowisku dyrektorskim w historii Starego Teatru w Krakowie, po piastującej tę funkcję przez rok Krystynie Meissner (1997-1998).
Tarcza Wschód za miliardy
