MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto będzie rządził w Starym Teatrze w Krakowie? W konkursie na dyrektora narodowej sceny zostały dwie osoby

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Do końca maja poznamy nazwisko osoby, która pokieruje Starym Teatrem po wakacjach
Do końca maja poznamy nazwisko osoby, która pokieruje Starym Teatrem po wakacjach Wojciech Matusik/Andrzej Banaś/Maciej Gapiński
Dorota Ignatjew i Bartosz Szydłowski to kandydaci, którzy ubiegają się o dyrektorski fotel Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Nazwisko osoby, która od nowego sezonu pokieruje sceną poznamy do końca maja.

"Do drugiego etapu konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (NST) zakwalifikowani zostali wszyscy przystępujący kandydaci, to jest pani Dorota Ignatjew i pan Bartosz Szydłowski" - informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Rozmowy z kandydatami zaplanowane zostały na 17 maja. Osobę, która od września pokieruje krakowską narodową sceną wybierze komisja konkursowa pod przewodnictwem szefowej resortu, Hanny Wróblewskiej. W jej skład weszli także: prof. Dorota Segda, Michał Kotański, Wojciech Majcherek i prof. Jacek Popiel, jako przedstawiciele Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i organizatora instytucji oraz Wojciech Kiwer – przedstawiciel Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy teatrze i Radosław Krzyżowski z Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza, Joanna Nawrocka ze Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów oraz Krzysztof Szuster, prezes ZASP.

Ministerstwo zachęca do spotkań kandydatów z zespołem uznając, że pozwalają one na wzajemne poznanie się i wymianę poglądów dotyczących działalności instytucji.

Kim są kandydaci na dyrektora Starego Teatru?

Dorota Ignatjew od 2021 roku kieruje Teatrem Nowym im. K. Dejmka w Łodzi.
Urodzona w 1968 roku aktorka, reżyserka teatralna i menadżerka kultury ukończyła Wydział Lalkarski PWST we Wrocławiu (1992) oraz Wydział Aktorski PWST w Krakowie (1994).

Zanim w lutym 2021 wygrała konkurs na dyrektora Teatru Nowego w Łodzi, przez cztery lata kierowała Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Mimo sukcesów teatru pod jej kierownictwem, Zarząd województwa, któremu podlega lubelski Teatr Osterwy, nie przedłużył jej umowy. Krakowskim teatromanom znajomy może się wydać kontekst, który towarzyszył ostatnim miesiącom dyrektorowania Doroty Ignatjew w "Osterwie", mianowicie krytyczny odbiór spektakli „Baśnie braci Grimm dla dorosłych" i „Pan Tadeusz" przez Katolickie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów, którzy poczuli się urażeni sztukami. Temat spektakli pojawił się na obradach sejmiku.

Ignatjew doceniana jest za apolityczność, wprowadzanie do zespołów aktorskich młodych, zdolnych aktorów, a także spektakle o różnorodnych konwencjach teatralnych, oparte na zespołowości. Obecna dyrektorka Teatru Nowego z Łodzi jako pierwsza w Polsce zatrudniła do zespołu artystycznego transpłciowego aktora.

Dorota Ignatjew byłaby drugą kobietą na stanowisku dyrektorskim w historii Starego Teatru w Krakowie, po piastującej tę funkcję przez rok Krystynie Meissner (1997-1998).

Bartosz Szydłowski to z kolei dyrektor krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa, który wyewoluował z założonego przez niego (wspólnie z żoną Małgorzatą Szydłowską) w 1996 roku Stowarzyszenia Teatralnego "Łaźnia". Niezależna scena teatralna od początku prowadziła także szeroką działalność kulturalną, z projektami społeczno-edukacyjnymi angażującymi się w życie lokalnej społeczności na czele.

W 2008 r. stworzył autorską formułę Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, który pod jego przewodnictwem stał się najważniejszym festiwalem teatralnym w Polsce. Opracowany przez niego program, co roku gromadzi wielotysięczną publiczność, pracując na kulturalną markę Krakowa i Polski.

Bartosz Szydłowski jest także współtwórcą Domu Utopii – Międzynarodowego Centrum Empatii działającego w Nowej Hucie.

Urodzony w 1968 roku reżyser jest z wykształcenia filmoznawcą z dyplomem Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ (1994) oraz absolwentem Wydział Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie (dyplom 1998), w 2022 roku obronił doktorat na AST.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska