Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Dymna: 336 kobiet". Muzeum Starego Teatru w Krakowie na nowej wystawie opowie o Annie Dymnej

Julia Kalęba
Julia Kalęba
W piątek 21 maja MICET włączy się w tegoroczną Noc Muzeów, a odwiedzający będą mieli szansę obejrzeć sieć pracowni artystów związanych ze Starym Teatrem w Krakowie.
W piątek 21 maja MICET włączy się w tegoroczną Noc Muzeów, a odwiedzający będą mieli szansę obejrzeć sieć pracowni artystów związanych ze Starym Teatrem w Krakowie. Andrzej Banas / Polska Press
Narodowy Stary Teatr w Krakowie poszerza działalność MICET-u i zapowiada wystawę o Annie Dymnej. Wzbogacenie oferty o ekspozycje czasowe znalazło się wśród planów na nowy sezon, obok takich działań, jak otwarcie na współpracę z innymi placówkami czy prowadzenie master-class'ów przez aktorów NST. Pierwszą wystawę zobaczymy jednak jeszcze w tym sezonie, i to niebawem - 29 maja otwarta zostanie ekspozycja pt. „Dymna: 336 kobiet”.

FLESZ - Przełomowy test na koronawirusa z Wrocławia

Wystawa zainagurowana z końcem maja będzie dostępna także przez część okresu wakacyjnego. "Dymna: 336 kobiet" to jedna z dwóch ekspozycji, które już teraz zapowiada Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Drugą będzie wystawa fotografii Wojciecha Plewińskiego zorganizowana z okazji nadchodzącego jubileuszu 240-lecia Teatru. Pokazane na niej zostaną wycinki z historii tej Sceny, zapisane na kliszach fotografa przez 40 lat dokumentującego inscenizacje największych twórców ubiegłego wieku. Obie ekspozycje zostaną udostępnione w Muzeum Interkatywnym/Centrum Edukacji Teatralnej działającym i znajdującym się przy Starym Teatrze, przy ul. Jagiellońskiej 1.

- Ta placówka jest niezwykła, bo poza wystawami nie pokazuje eksponatów w sposób tradycyjny. Ideą tego miejsca jest raczej umożliwienie widzom zanurzenia się w świat kreacji teatralnych. I jest to możliwe na kilka sposobów - mówi dyrektor NST Waldemar Raźniak i zapowiada rozwój działalności MICET-u.

Z nowym sezonem Muzeum ma się poszerzyć nie tylko o wystawy czasowe, ale również otworzyć się na współpracę z innymi krakowskimi instytucjami, w tym Muzeum Krakowa. Kontynuowane będą prowadzone do tej pory master-class'y z aktorami, a o nowe projekty postarają się przyjęte do zespołu kolejne osoby.

- Jesteśmy w toku finalizowania tego, żeby poszerzyć skład MICET-u o edukatorów teatralnych, którzy wspomogliby jego działania, przygotowywali różnego rodzaju projekty, ćwiczenia, spotkania kontekstowe wokół realizowanych przez stary teatr spektakli - mówi Beniamin Bukowski, zastępca dyrektora ds. artystycznych NST.

Tymczasem już w piątek 21 maja Muzeum włączy się w Noc Muzeów. Tego dnia co godzinę między 11.30 a 19.30 będą odbywać się oprowadzenia kuratorskie po stałej ekspozycji MICET-u, a uczestnicy będą mieli szansę obejrzeć sieć pracowni artystów związanych ze Starym Teatrem w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska