Oficjalnie Filmowy Festiwal w Cannes otworzy film Woody'ego Alllena. Reżyser po swoim pobycie w skąpanej słońcem Barcelonie ("Vicky Cristina Barcelona") i pełnym zagadek kryminalnych Londynie ("Sen Kasandry"), a także sentymentalnym powrocie do Nowego Jorku ("Co nas kręci, co nas podnieca") postanowił tym razem przenieść akcję swojego filmu do... Paryża. O jego najnowszym dziele zatytułowanym "Midnight in Paris" mówi się w Cannes, że jest to cudowny list miłosny skierowany do stolicy Francji. Lepszej rekomendacji chyba nie trzeba.
Czytaj także:**Multimedialny pawilon Miłosza czeka na placu Szczepańskim**
Mistrz amerykańskiej komedii do swojej najnowszej produkcji zaangażował całą plejadę gwiazd, m.in. Owena Wilsona, Marion Cotillard, Adriena Brody'ego, Kathy Bates i pierwszą damę Francji, czyli piękną Carlę Bruni. W komedii "Midnight in Paris" śledzimy losy małżeństwa, które w celach biznesowych udaje się do Paryża. Bohaterowie nie podejrzewają jednak, że europejska stolica miłosnych uniesień może ich nieźle zaskoczyć. Na swojej drodze napotykają wyrafinowanego znawcę sztuki - Paula (w tej roli Michael Sheen, znany z "Królowej" czy "Sagi: Zmierzch") i tajemniczą Muzę (nagrodzona Oscarem za kreację Edith Piaf w "Niczego nie żałuję" Marion Cotillard). Całe towarzystwo po najciekawszych zakątkach Paryża oprowadzać będzie sama Bruni!
Otwarcie festiwalu zakończy jeden z milszych etapów imprezy. W kolejnych dniach zacznie się bowiem ostra rywalizacja między filmowymi kandydatami do zdobycia prestiżowej Złotej Palmy. Wśród dwudziestu obrazów nominowanych do nagrody znalazły się m.in."Seppuku" Takashi Miike, "Skóra, w której żyję" Pedro Almadovara, "Melancholia" Larsa von Triera, do którego efekty specjalne opracowali polscy specjaliści. Pokazany także zostanie długo oczekiwany "The Tree of Life" Terrence'a Mallicka.
W konkursie pojawi się także polski akcent. O Złotą Palmę powalczy bowiem także Nanni Moretti, który przedstawi swój film "Habemus Papam", w którym jedną z ról zagrał Jerzy Stuhr. Wciela się on w rzecznika prasowego papieża, który pomaga Ojcu Świętemu uporać się z depresją. Grany przez Michela Piccoli papież po zakończeniu konklawe uświadamia sobie, że nie jest w stanie udźwignąć ciężaru obowiązków, jakie na niego spadły.
Ostateczną decyzję o przyznaniu Złotej Palmy podejmie jury, którego przewodniczącym w tym roku jest Robert De Niro. Razem z nim filmy oceniać będą między innymi Uma Thurman i Jude Law.
Na ogłoszenie ich werdyktu będziemy jeszcze musieli poczekać do 22 maja.
Ale dziś jedno jest już pewne. Honorową Złotą Palmę za dorobek życia otrzyma legenda światowego kina - Bernardo Bertolucci. Nagroda zostanie przyznana w Cannes po raz pierwszy. Dyrektor festiwalu w Cannes, Gilles Jacob, powiedział, że twórczość włoskiego autora "Ostatniego tanga w Paryżu" jest tak znacząca dla całego światowej kinematografii, że nie było żadnych problemów ze wskazaniem "pierwszego prawowitego laureata" tego honorowego wyróżnienia.
64. edycję Filmowego Festiwalu w Cannes promuje niezwykle stylowy plakat ze zdjęciem Faye Dunaway autorstwa Jerry'ego Schatzberga z 1970 roku. Dunaway nie bez przyczyny została twarzą Cannes. W czasie trwania festiwalu odbędzie się bowiem specjalna projekcja zremasterowanej wersji filmu Schatzberga pt. "Puzzle of a Downfall Child" z udziałem aktorki.
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Wojna kiboli w Nowej Hucie: 14 lat za kratami za śmierć nastolatka?
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy