FLESZ - Sypią się mandaty za łamanie obostrzeń
„Wraz ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty przygotowaliśmy dla Was specjalny, filmowy prezent na nadchodzące święta wielkanocne: w niedzielę, 4 kwietnia, na platformie NH VOD - zaledwie miesiąc po premierze kinowej - pojawi się obsypane nagrodami „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Film w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego będzie dostępny przez dwa tygodnie od premiery online wyłącznie na nowohoryzontowym VOD” – poinformował dystrybutor tytułu, Gutek Film.
Mariusz Wilczyński ukończył malarstwo i drzeworyt na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 20 lat tworzy autorskie animacje. Jego prace były pokazywane m.in. w nowojorskim Museum of Modern Art, Museu Nacional da República w Brazylii, Tokyo International Forum i w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Piętnaście lat temu reżyser rozpoczął prace nad swoim pierwszym pełnometrażowym filmem. Postanowił w nim opowiedzieć o krainie swego dzieciństwa - Polsce zawieszonej między Peerelem a krajem odzyskującym wolność. Dlatego fabuła opowieści ma autobiograficzny charakter - choć została poddana poetyckiemu przetworzeniu. W filmie Wilczyński przywołał przede wszystkim swoich rodziców, ale też bohaterów zbiorowej wyobraźni tamtych czasów. W efekcie oglądamy na ekranie serię surrealistycznych obrazów, które układają się w poruszającą opowieść.
Film Mariusza Wilczyńskiego może się poszczycić obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom z animacji głosu użyczyli m.ini: Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.
Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: niezwykle autentyczne i brzmiące niesłychanie współcześnie bluesy Tadeusza Nalepy i jego zespołu Breakout nadają animacji niespieszny, ale hipnotyczny rytm. Głos Nalepy, który był za życia bliskim przyjacielem Wilczyńskiego, rozbrzmiewa tu zresztą nie tylko w piosenkach. „Zabij to i wyjedź z tego miasta”” powstał bowiem także z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, a przerwanej przez przedwczesną śmierć muzyka rozmowy.
Animacja Mariusza Wilczyńskiego została nagrodzona m.in. Złotymi Lwami na festiwalu w Gdyni oraz na festiwalu w Ottawie.
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Pod Krakowem powstaje niesamowity kościół w kształcie... korony!
- Celebryci pokochali śluby w górach! Zobaczcie kto i gdzie się żenił
- Budowa nowego odcinka S7 na północ od Krakowa. Koniec prac coraz bliżej
