Po co są strefy czystego transportu?

Chłopiec dręczony w szkole przez nauczyciela. Zaniepokojona matka. Dziecko oskarżane o znęcanie się nad kolegą. W swoim najnowszym filmie, Hirokazu Koreeda tworzy szkatułkową opowieść o niezrozumieniu, bezsilności, skomplikowanych relacjach, a także japońskim systemie edukacji. Lawirując między gatunkowymi kliszami zastanawia się: kto jest tytułowym potworem? "Monster" to historia opowiedziana z kilku różnych perspektyw - niczym klasyczny "Rashomon" Akiry Kurosawy. Utytułowany japoński reżyser układa swoje filmowe puzzle z chirurgiczną precyzją, umiejętnie odsłaniając przed widzami kolejne sekrety bohaterów.
Hirokazu Koreeda po raz pierwszy od debiutu ("Maborosi" z 1995 roku) wyreżyserował film na podstawie scenariusza, którego sam nie napisał. Autorem tego nagrodzonego na festiwalu w Cannes tekstu jest Yûji Sakamoto. - Kiedy kręcę film, nieustannie wątpię w swój scenariusz. Jednak realizując scenariusz napisany przez kogoś innego, wydawało mi się, że plan zdjęciowy jest bardzo jasny, ponieważ nie muszę naprawiać błędów w pisaniu. Kręcąc ten film, świetnie się bawiłem, a zawdzięczam to wspaniałemu scenariuszowi Sakamoto - powiedział w wywiadzie Koreeda.
Autorem muzyki do filmu jest legendarny japoński kompozytor Ryūichi Sakamoto, autor ścieżek dźwiękowych do takich tytułów jak "Ostatni cesarz", "Pod osłoną nieba" czy "Mały Budda" oraz autonomicznej muzyki z pogranicza ambientu i neoklasyki. Sakamoto zmarł w marcu 2023 roku w wieku 71 lat. "Monster" to ostatni film, do którego stworzył muzykę.
Prelekcję przed filmem wygłosi Jakub Jagiełłowicz - uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, Młody Ambasador Kina Pod Baranami. A po seansie odbędzie się dyskusja. SMAK, czyli Spotkania Młodych Amatorów Kina to dyskusyjny klub filmowy, w którym kochający kino młodzi widzowie mogą oglądać premierowe nowości, a po seansie - w luźnej atmosferze - dyskutować o tym, co zobaczyli. Bilety dla uczniów: 18 zł.