"Gniew dzieci". Powstaje spektakl o pedofilii w kościele

  "Gniew dzieci". Powstaje spektakl o pedofilii w kościele

  Paulina Kłeczek

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  O pedofilii w kościele traktuje "Gniew dzieci" - prowokacyjna sztuka krakowskiego reżysera - Piotra Siekluckiego. Premiera dzieła na deskach Teatru Nowego odbędzie się we wrześniu.
  Sieklucki zdążył już przyzwyczaić teatromanów do tego, że nie boi się poruszać kontrowersyjnych tematów na teatralnych deskach. Doskonale wiedzą o tym ci, którzy widzieli choćby głośne "Lubiewo" w jego reżyserii. Spektakl, opowiadający o parze gejów, powstał w oparciu o prozę Michała Witkowskiego.

  "Gniew dzieci" to autorski projekt Siekluckiego. Reżyser gruntownie zgłębił temat pedofilii w kościele - opisywany zarówno w literaturze pięknej jak i naukowej.
  I to właśnie w oparciu o wybrane pozycje książkowe napisał scenariusz "Gniewu dzieci". Sieklucki podkreśla, że korzystał z książek napisanych przez księży usiłujących tłumaczyć duchownych z ich niegodziwego zachowania, ale sięgał też po literaturę bezpośrednio wymierzoną w kler. A wszystko po to, by jak najpełniej ukazać zjawisko pedofilii w kościele.

  Czy mu się to uda? Przekonamy się o tym już niebawem. Reżyser twierdzi, że reżyserowana przez niego sztuka nie jest formą ataku na Kościół. Stanowi natomiast próbę zrozumienia osób dojrzewających w katolickich sierocińcach. "Gniew dzieci" to bowiem opowieść o krzywdzeniu, niszczeniu niewinności przez nadużywaniu władzy, o zamachu na czystość.

  - Mierzymy się z tym tematem, gdyż jest niezwykle ciekawy i panuje wokół niego zmowa milczenia. Choć zdajemy sobie sprawę, że nie uda nam się rozbić największego teatru, jakim jest Watykan - mówi Piotr Sieklucki. Reżyser skompletował już zespół aktorów, którzy zechcieli zmierzyć się na scenie z trudnym tematem. Obok zawodowców zobaczymy też studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

  Na portalu Facebook ruszyła też akcja "Sztuka Gniewu". Każdy internauta, który weźmie w niej udział, będzie miał okazję stać się twórcą scenografii do spektaklu Siekluckiego, oddając do teatru zużyte zabawki. W sierocińcu nie powinno ich przecież zabraknąć.

  "Darth Vader" grasował po dachu i przecinał kable. Zobacz wideo i zdjęcia!

  Miss Lata Małopolski 2012 Zgłoś swoją kandydaturę!

  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo