https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jacek Majchrowski wciąga do współpracy aktywistów

Piotr Ogórek
Tomasz Leśniak
Tomasz Leśniak Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski
Znany aktywista miejski i były kandydat na prezydenta Krakowa został członkiem prezydenckiego zespołu do spraw innowacji miejskich.

Tomasz Leśniak był liderem inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom (KPI), która krytykowała olimpijskie ambicje miasta. Po referendum, w którym krakowianie sprzeciwili się igrzyskom, kandydował na prezydenta, a KPI do rady miasta. Bezskutecznie. Niedawno KPI przekształciło się w stowarzyszenie Miasto Wspólne, które ma się zająć m.in. nieprawidłowościami przy krakowskiej reprywatyzacji. Tymczasem dość niespodziewanie Leśniak z końcem marca znalazł się w zespole ds. innowacji miejskich powołanym przez prezydenta Jacka Majchrowskiego. Na jego czele stanął Zbigniew Krzysztyniak, zajmujący się promocją w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Wcześniej był szefem biura prasowego magistratu.

- To zespół, który składa się z przedstawicieli różnego typu organizacji społecznych. Pan Leśniak jest członkiem jednej z nich, z którą się nie zgadzałem a propos igrzysk olimpijskich, ale poza tym to co robią, to działania na rzecz miasta - mówi „Krakowskiej” prezydent Jacek Majchrowski.

Rzeczywiście, jedenastoosobowy zespół składa się prawie z samych aktywistów miejskich. Wiceprzewodniczącym jest Marek Tobolewski z portalu Antygencja.pl, który nagłośnił sprawę bezdomnych mieszkających w billboardzie przy Konopnickiej. W zespole są też osoby związane z Partią Razem - Piotr Marczyk i Weronika Śmigielska (także Miasto Wspólne) oraz Paweł Hałat, prezes Stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Jest także dr Marek Bauer z Zakładu Systemów Komunikacyjnych Politechniki Krakowskiej.

To jednak obecność Tomasza Leśniaka najbardziej zaskakuje. Czy oznacza zakopanie topora wojennego i włączenie się w struktury miasta? - Ja bym tego tak nie traktował. Nie zgadzaliśmy się co do igrzysk, ale ostatnio przedstawił bardzo dobry projekt programu walki z próchnicą w szkołach - mówi Jacek Majchrowski. Jak jednak dodaje, najbliższe posiedzenie zespołu będzie poświęcone polityce transportowej.

- To nie jest tak, że przestaliśmy być krytyczni wobec polityki prezydenta Majchrowskiego - zastrzega Leśniak. - Ale widzimy i dobre zmiany, jak choćby powołanie Zarządu Zieleni Miejskiej czy pracę dyrektora Łukasza Franka w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Franek był wcześniej współautorem programu wyborczego KPI. Leśniak przekonuje, że na posiedzeniach zespołu będą proponować różne rozwiązania, jak chociażby wspomniany program profilaktyki stomatologicznej dla szkół.

- Jesteśmy otwarci na rozmowę i współpracę, ale spodziewamy się też spornych kwestii - zaznacza Leśniak.

Czym ma się zajmować zespół? Mówiąc w skrócie - wszystkim. Ma dokonać inwentaryzacji i analizy takich problemów miasta jak komunikacja, zieleń miejska, kształtowanie przestrzeni, opieka zdrowotna, edukacja, kultura, finanse, ochrona środowiska, ekologia, rewitalizacja, dialog i konsultacje społeczne. A następnie wykreować nowoczesne rozwiązania w tych dziedzinach. Taka burza mózgów.

- Chcemy przygotowywać różne projekty dotyczące innowacji miejskich. Jak chociażby uporządkowania przestrzeni publicznej czy stworzenie modelowej ulicy śródmiejskiej - mówi Zbigniew Krzysztyniak.

- To nie pierwszy raz, gdy Jacek Majchrowski pozyskuje działaczy miejskich. Dziwię się Tomaszowi Leśniakowi. Przecież jeszcze w styczniu zapowiadał „kruszenie samorządowego betonu” - ocenia Łukasz Gibała, przewodniczący stowarzyszenia Logiczna Alternatywa.

Zespół do spraw innowacji ma pracować do końca kadencji. Jego członkowie nie pobierają wynagrodzenia.

ZOBACZ TAKŻE: Zmiany w segregacji śmieci - co nas czeka?

Komentarze 14

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
MRR
Leśniak wyjechał na Islandię za pracą, żeby zarobić na życie. Skoro więc Grande Betone ma mu nie płacić, to za co Leśkiak będzie żyć? Czy może dalej będzie przerzucał skrzynki z rybami na końcu świata, a w nocy przez Skype będzie doradzał Betonowi w sprawach Krakowa?
O
Opera
Aktywiści na pasku władzy to już tylko sługusy.
H
Hukpit1
Myślicie naiwniaki że na tym coś ugracie. Aktywiści do wynajęcia. Tragifarsa i śmierć etyczna.
k
krakowianin
Sprzedawczyk i tyle w temacie, kasa nie śmierdzi
n
nagłaśniał
tematy, którymi wcześniej zajęli się już inni. Pozwalał nazywać się aktywistą miejskim a wygląda, że jest tylko kserem. Nic nowego nie wymyśli bo to wymaga większej wiedzy i inteligencji. Do tej roli lepszy byłby radny Wan tuch.
g
gość
Wielki buntownik, wraz z Partią razem, pucują buty Majchrowskiemu. Nieźle, zamiast igrzysk fucha u Majchrowskiego.
k
krakrk
aktywisci lakomi na stolki
j
jojo
syndrom Macierewicza - dwudziestoparolatka w zespole doradczym prezydenta
K
Krkfan
Pieniędzy może i na razie nie ma...
Ważne, że jest już po naszej stronie barykady:)
Może nawet coś tam krytykować
Ale zasada jest prosta- jeśli nie możesz kogoś pokonać...
Prosiemy, prosiemy
P
PG
Z tekstu wprost wynika, że członkowie zespołu nie pobierają wynagrodzenia. Skąd zatem bzdurne zarzuty o przekupieniu?
C
Cr!?89&@q
No to Razem umoczyło. Wspólpraca z establishmentem, nonono
r
rtg
Gdzie jeszcze nie wbiła się Śmigielska z Poznania?
z
zapis
Czy jest jakaś fucha, gdzie nie wkręciłaby się Śmigielska?
M
MRR
Co by o Majchrowskim nie mówić (sam go nie lubię), to jednak startowanie w szranki i konkury z nim przez takich leszczy jak islandzki wędkarz jest zwyczajnie śmieszne. Pecunia non olet, Panie Leśniak, prawda? A już na pewno nie bardziej niż ryby w islandzkiej wiosce.
Nie zdziwiłoby mnie, gdyby Majchrowski kilkoma srebrnikami nakłonił ruchy antysmogowe do lobbowania na rzecz węgla.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska