Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak stać się człowiekiem szczęśliwym i spełnionym

Tadeusz Pieronek
fot. Andrzej Banaś
Chyba nie ma takich ludzi na ziemi, którzy nie chcieliby być szczęśliwi. Problemem jest jednak odpowiedź na pytanie, co może człowieka uszczęśliwić. Nie wszyscy bowiem wyobrażają sobie ten błogi stan jednakowo. Nie sięgając do pojęcia szczęścia, jakie Bóg obiecuje tym, którzy wierzą, spróbujmy je dostrzec w codziennych warunkach życia. Jest przecież wielu ludzi szczęśliwych, spełnionych, osiągających wielkie sukcesy.

Skąd oni się biorą? A skąd biorą się ci, którzy zawsze narzekają, ciągle są niezadowoleni? Nie jest łatwo wyczerpująco odpowiedzieć na te pytania, ale można pokusić się o jakąś, przynajmniej częściową, diagnozę tego zjawiska. W odpowiedzi trzeba uwzględnić przynajmniej dwa ważne składniki szczęścia, ukryte w znanych już dobrze określeniach: „być” i „mieć”. Człowiek musi się określić, kim chce być i jaki jest jego stosunek do to tego, co chciałby posiadać.

Redukując znaczenie tego wielkiego słowa ,,szczęście” do bardziej czytelnego obrazu, jakim jest poczucie szczęścia u człowieka, który się czuje spełniony, możemy przypuszczać, że taki stan osoby polega na właściwych proporcjach między sferą duchową i materialną.

Innymi słowy, człowiek spełnia się w życiu wówczas, kiedy jest zadowolony z tego, kim jest i z tego, co posiada. W takim porządkowaniu życia chodzi zatem o jasną wizję przyszłości i gotowość na konsekwentne dążenie do jej urzeczywistnienia.

To dobrze, że wielu ludzi porządkuje swoje życie, że chce je budować wedle pewnego planu, uwzględniającego wartości i priorytety, by dzięki tak wytyczonej drodze móc zapewnić sobie jasny pogląd na to, do czego zmierza i że może liczyć na osiągnięcie obranego celu.

Powie ktoś, że to ideał nie do zrealizowania. Oczywiście, trudno się spodziewać takich dalekosiężnych wyborów od dziecka, choć dzieci łatwo deklarują, kim chciałyby być gdy dorosną, ale często są to tylko ich marzenia, bajeczne i nieosiągalne. Nie można jednak wykluczyć, że i w tym wieku rodzą się zauroczenia, przekuwane stopniowo w piękną wizję przyszłości.

Wiele osób, by osiągnąć upragniony cel, potrafi zrezygnować z łatwego życia, niewymagającego większego wysiłku, i decyduje się na ciężką, nieraz morderczą pracę, trwającą przez całe życie. Wszyscy podziwiamy genialnych twórców, kompozytorów, wirtuozów muzyki, architektów, artystów tworzących arcydzieła sztuki, wyczynowych sportowców, odkrywców, badaczy i naukowców, ale też znamienitych, zdolnych przedsiębiorców, uczciwych i skutecznych polityków, utalentowanych rzemieślników. Wreszcie, po prostu wspaniałych, uśmiechniętych, dobrych i szlachetnych ludzi.

Spełnionym może się nazwać taki człowiek, który zrobił wszystko, by nie tylko wykorzystać dane mu talenty, ale by je jeszcze pomnożyć. Ci zaś, którzy stale narzekają, to tacy, którzy czekają, aż zakopany przez nich talent sam wyda owoc bez ich wysiłku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska