Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Klata znów reżyseruje w Krakowie. W Teatrze Słowackiego wystawi "Państwo" Platona po... starogrecku

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Jan Klata reżyseruje w Teatrze Słowackiego "Państwo" Platona
Jan Klata reżyseruje w Teatrze Słowackiego "Państwo" Platona Andrzej Banas / Polska Press
"Państwo" Platona wziął na warsztat jeden z najciekawszych polskich reżyserów teatralnych - Jan Klata. Premierowe przedstawienie na deskach Teatru im. Słowackiego 3 grudnia, 1 i 2 grudnia będzie okazja, by zobaczyć "Państwo" przedpremierowo. Spektakl będzie grany w języku starogreckim z tłumaczeniem symultanicznym.

"Podialogujemy z Platonem, fundatorem współczesnej zachodniej myśli politycznej, o państwie. O państwie starogreckim, opisywanym z perspektywy ateńskiej agory. I o ty dzisiejszym, demokratycznym, europejskim, widzianym oczami polskich i niemieckich artystów" - zapowiada premierę Teatr Słowackiego.

Teatralna opowieść o demokracji i tyranii, sprawiedliwości i niesprawiedliwości będzie kooprodukcją Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Nationaltheater Mannheim. Na scenie obok artystów krakowskich wystąpią aktorzy teatru z Niemiec. W postaci platońskiego dialogu wcielą się: Dominika Bednarczyk-Krzyżowska, Mateusz Bieryt, Marcin Kalisz, Marcin Sianko, Jacek Strama i Feliks Szajnert, Linda Pöppel, Rahel Weiss i Dawid Smith. Adaptacja, reżyseria i opracowanie muzyczne Jan Klata.

Spektakl zostanie zagrany w języku starogreckim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski przy pomocy słuchawek. Premiera 3 grudnia na Dużej Scenie.

"Państwo" to dzieło filozoficzno-polityczne stworzone przez filozofa greckiego ok. 380 roku p.n.e. Utwór ma formę dialogu Sokratesa z kilkoma osobami, w którym Platon porusza zagadnienia dotyczące m.in. etyki, filozofii politycznej. Filozof poszukując idealnego wzorca państwa i sprawiedliwości.

Dzieło Platona to kolejny spektakl zrealizowany przez Jana Klatę w Teatrze im. Słowackiego, na afiszu jest tu jego "Act of Killing", adaptacja słynnego, wielokrotnie nagradzanego, nominowanego do Oscara filmu dokumentalnego Joshu’y Oppenheimera opowiadającego o działania indonezyjskich szwadronów śmierci w 1965-66 roku.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska