Kajakarstwo górskie. Natalia Pacierpnik najlepsza w Liptowskich Slalomach. Inni Małopolanie także znaleźli się w czołówce

Natalia Pacierpnik
Natalia Pacierpnik Fot.Lukasz Olearczyk
Liptowskie Slalomy były dla naszych kajakarzy górskich kolejnym startem przed rozpoczęciem kwalifikacji do kadry slalomowej na sezon 2018. W Lipotwskim Mikulaszu na Słowacji zawodnicy z Małopolski stanęli na podium.

W dwa dni odbyły się dwa punktowe starty, liczone także do łącznej klasyfikacji. W K-1 kobiet olimpijka z Londynu i Rio de Janeiro Natalia Pacierpnik (KKK Kraków) odniosła duży. Najpierw była 7. (wygrała Słowenka Eva Terclej), później 1., a w "generalce" okazała się najlepsza. Wyprzedziła Słowaczki: utytułowaną Elenę Kaliską i Sonę Stanovską. Z innych Polek w czołowej "10" uplasowała się tylko Klaudia Zwolińska (Start Nowy Sącz), która w drugim slalomie była 10.

W K-1 mężczyzn dwa solidne starty zanotowali dwaj zawodnicy z naszego regionu: Michał Pasiut (AZS AWF Kraków) i sądeczanin Dariusz Popiela (Spójnia Warszawa). Ten pierwszy na otwarcie był 3. (zwyciężył Słowak Jakub Grigar), dzień później wygrał (przed Grigarem). Z kolei dorobek Popieli to, odpowiednio, 2. i 3. lokata. W klasyfikacji łącznej najlepszy okazał się Słowak, Pasiut był 2., a Popiela - 3.

"Tym razem sprawdziliśmy się w gronie pełnych obsad w K1 Polaków, Słowaków, Słoweńców z brązowym medalistą Mistrzostw Świata 2017 Peterem Kauzerem na czele. 117 zawodników w K1 na starcie. Równe mocne przejazd,w finałach czasy poprawione, dobra walka! Pędzimy dalej" napisał na Facebooku Popiela, wicemistrz Europy.

Z innych Polaków Krzysztof Majerczak (AZS AWF Kraków) był 4. i 7., a aktualny mistrz Europy szczawniczanin Mateusz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz) - 8. i 17. (w tym drugim przypadku dostał 50 pkt karnych za ominięcie bramki). Ponadto w I slalomie 10. miejsce zajął Jakub Brzeziński (AZS AWF), a w drugim 6. był Rafał Polaczyk (Zawisza).

W konkurencji C-2, która została wycofana z programu olimpijskiego i w Polsce zrezygnowano z finansowania szkolenia centralnego, wystartowało mało osad. Andrzej i Filip Brzezińscy (AZS AWF) zajęli 1. i 2. miejsce.

W C-1 mężczyzn najlepiej z Polaków spisał się Grzegorz Hedwig (Start), który był 4. i 9. Pierwszego dnia 6. wynik uzyskał Kacper Sztuba (AZS AWF), a 9. Michał Kołomański (KKK Kraków). W C-1 kobiet Aleksandra Stach (KKK) uplasowała się na 3. i 10. pozycji (50 pkt karnych), drugiego dnia tuż przed nią znalazła się Iga Garlewicz (KKK).