- Około 170 fotografii zgromadzonych na wystawie stanowi reprezentacyjną grupę prac Adama Bujaka- mówi Magdalena Święch, kurator wystawy. - Zamierzeniem było pokazanie związku Karola Wojtyły z Krakowem, a także pokazanie samego Karola Wojtyły zanim stał się papieżem. Są to fotografie dużo starsze i mniej znane, niż te przedstawiające Jana Pawła II.
Wystawa podzielona jest na grupy tematyczne patronujące konkretnym wydarzeniom, którym przewodził Karol Wojtyła i które związane są z Krakowem. Cykle tematyczne pokazują istotne wydarzenia związane z Krakowem: Tysiąclecia Chrztu Polski , budowy Arki Pana, procesję na Skałkę, aż do ostatniej podróży apostolskiej papieża.
- To portret kardynał Wojtyły, który organizuje milenimu Chrztu polski w 1966 roku w kościele krakowskim, wspiera budowę kościoła Arka Pana w Nowej Hucie, ale i bierze udział w codziennym życiu miasta, uczestnicząc w uroczystościach religijnych czy spotykając się z mieszkańcami. Wiele zdjęć będzie miało na tej wystawie premierę w takim wyborze. Wyróżniają się wśród nich cykle poświęcone powtórnemu pogrzebowi pary królewskiej Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki w katedrze na Wawelu – podkreśla Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Na wystawie opowiadającej o krakowskim życiu Karola Wojtyły nie mogło zabraknąć także fotografii prywatnych przedstawiających Wojtyłę jako zwykłego człowieka, zdjęć pokoju kardynała Wojtyły w Pałacu biskupim, spontanicznych spotkań z ludźmi. Wśród zaprezentowanych fotografii znalazło się jedno z pierwszych zdjęć , jakie Adam Bujak wykonał Karolowi Wojtyle.
- To jest zdjęcie z 1964 roku. Nie zdawałem sobie wówczas sprawy, że fotografuję kogoś, kto będzie tak wielkim człowiekiem – mówi Adam Bujak.
- Planując tę wystawę, zdecy
dowaliśmy się na współpracę z panem Adamem Bujakiem, to był naturalny wybór, ponieważ jest to fotograf powszechnie kojarzony z Karolem Wojtyłą oraz Janem Pawłem II. Wystawa ma miejsce w Krakowie, chcieliśmy więc także w taki sposób podkreślić krakowskie konteksty – wyjaśnia Magdalena Święch, kurator wystawy.
Choć oficjalnym osobistym papieskim fotografem był Arturo Mari, Adam Bujak przez ponad 40 lat dokumentował życie i działalność Karola Wojtyły. Zapisem tych lat jest blisko milion zdjęć.
- Całe życie byłem w jego cieniu. Nigdy nikt mnie nie mianował oficjalnym fotografem papieża, ale byłem niejako przyklejony do Jana Pawła II- mówi Adam Bujak. – Bycie dokumentalistą Jana Pawła II to wielka odpowiedzialność, ale przez cały okres, kiedy towarzyszyłem Karolowi Wojtyle, tylko raz spotkało mnie coś w rodzaju cenzury. Kiedyś w Castel Gandolfo zrobiłem zdjęcie ojca świętego z krowami , wówczas ksiądz Dziwisz zasugerował, żebyśmy może byśmy na razie tego zdjęcia nie publikowali. Jednak po jakimś czasie ono także się ukazało.
Twórczość Adama Bujaka jest silnie związana z Kościołem, sam fotograf nigdy nie ukrywał swoich poglądów religijnych i jako współuczestnik uroczystości kościelnych zawsze miał przy sobie aparat fotograficzny. Najważniejszym tematem jego twórczości fotograficznej stała się osoba papieża.
Obok Karola Wojtyły, bohaterem zdjęć zgromadzonych na wystawie jest także Kraków – ukochane miasto fotografa i niezwykle ważne w życiu Wojtyły, które stało się tłem wielu ważnych i przełomowych wydarzeń. Jak, mówi Bujak: - Chciałbym, żeby tę siłę zobaczyli ludzie , którzy sobie nie zdają sprawy, ze takie wielkie wydarzenia miały miejsce w Krakowie.
Techniczna strona fotografii pozostaje dla Adama Bujaka mniej ważna. Fotograf skupia się przede wszystkim na prostocie kompozycji i czystości kadru.
