Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karol Wojtyła i Kraków minionych lat w kadrze Adama Bujaka. Wystawa w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
170 fotografii Adama Bujaka opowiada o krakowskim okresie działalności Karola Wojtyły
170 fotografii Adama Bujaka opowiada o krakowskim okresie działalności Karola Wojtyły
Blisko dwieście fotografii Adama Bujaka dokumentujących krakowski okres życia kardynała Karola Wojtyły, będących zarazem zbiorowym portretem Polaków oraz Krakowa znalazło się na wystawie „Karol kardynał Wojtyła. Fotografie Adama Bujaka”. Wystawa w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich czynna będzie od 4 lipca do 29 listopada.

- Około 170 fotografii zgromadzonych na wystawie stanowi reprezentacyjną grupę prac Adama Bujaka- mówi Magdalena Święch, kurator wystawy. - Zamierzeniem było pokazanie związku Karola Wojtyły z Krakowem, a także pokazanie samego Karola Wojtyły zanim stał się papieżem. Są to fotografie dużo starsze i mniej znane, niż te przedstawiające Jana Pawła II.

Wystawa podzielona jest na grupy tematyczne patronujące konkretnym wydarzeniom, którym przewodził Karol Wojtyła i które związane są z Krakowem. Cykle tematyczne pokazują istotne wydarzenia związane z Krakowem: Tysiąclecia Chrztu Polski , budowy Arki Pana, procesję na Skałkę, aż do ostatniej podróży apostolskiej papieża.

- To portret kardynał Wojtyły, który organizuje milenimu Chrztu polski w 1966 roku w kościele krakowskim, wspiera budowę kościoła Arka Pana w Nowej Hucie, ale i bierze udział w codziennym życiu miasta, uczestnicząc w uroczystościach religijnych czy spotykając się z mieszkańcami. Wiele zdjęć będzie miało na tej wystawie premierę w takim wyborze. Wyróżniają się wśród nich cykle poświęcone powtórnemu pogrzebowi pary królewskiej Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki w katedrze na Wawelu – podkreśla Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Na wystawie opowiadającej o krakowskim życiu Karola Wojtyły nie mogło zabraknąć także fotografii prywatnych przedstawiających Wojtyłę jako zwykłego człowieka, zdjęć pokoju kardynała Wojtyły w Pałacu biskupim, spontanicznych spotkań z ludźmi. Wśród zaprezentowanych fotografii znalazło się jedno z pierwszych zdjęć , jakie Adam Bujak wykonał Karolowi Wojtyle.

- To jest zdjęcie z 1964 roku. Nie zdawałem sobie wówczas sprawy, że fotografuję kogoś, kto będzie tak wielkim człowiekiem – mówi Adam Bujak.
- Planując tę wystawę, zdecy
dowaliśmy się na współpracę z panem Adamem Bujakiem, to był naturalny wybór, ponieważ jest to fotograf powszechnie kojarzony z Karolem Wojtyłą oraz Janem Pawłem II. Wystawa ma miejsce w Krakowie, chcieliśmy więc także w taki sposób podkreślić krakowskie konteksty – wyjaśnia Magdalena Święch, kurator wystawy.

Choć oficjalnym osobistym papieskim fotografem był Arturo Mari, Adam Bujak przez ponad 40 lat dokumentował życie i działalność Karola Wojtyły. Zapisem tych lat jest blisko milion zdjęć.

- Całe życie byłem w jego cieniu. Nigdy nikt mnie nie mianował oficjalnym fotografem papieża, ale byłem niejako przyklejony do Jana Pawła II- mówi Adam Bujak. – Bycie dokumentalistą Jana Pawła II to wielka odpowiedzialność, ale przez cały okres, kiedy towarzyszyłem Karolowi Wojtyle, tylko raz spotkało mnie coś w rodzaju cenzury. Kiedyś w Castel Gandolfo zrobiłem zdjęcie ojca świętego z krowami , wówczas ksiądz Dziwisz zasugerował, żebyśmy może byśmy na razie tego zdjęcia nie publikowali. Jednak po jakimś czasie ono także się ukazało.

Twórczość Adama Bujaka jest silnie związana z Kościołem, sam fotograf nigdy nie ukrywał swoich poglądów religijnych i jako współuczestnik uroczystości kościelnych zawsze miał przy sobie aparat fotograficzny. Najważniejszym tematem jego twórczości fotograficznej stała się osoba papieża.

Obok Karola Wojtyły, bohaterem zdjęć zgromadzonych na wystawie jest także Kraków – ukochane miasto fotografa i niezwykle ważne w życiu Wojtyły, które stało się tłem wielu ważnych i przełomowych wydarzeń. Jak, mówi Bujak: - Chciałbym, żeby tę siłę zobaczyli ludzie , którzy sobie nie zdają sprawy, ze takie wielkie wydarzenia miały miejsce w Krakowie.

Techniczna strona fotografii pozostaje dla Adama Bujaka mniej ważna. Fotograf skupia się przede wszystkim na prostocie kompozycji i czystości kadru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska