Rocznica katastrofy smoleńskiej: uroczystości na Wawelu (ZDJĘCIA)
JESZCZE WIĘCEJ ZDJĘĆ W SERWISIE WWW.KRAKOW.NASZEMIASTO.PL[/b]
10 kwietnia 2010 roku w czasie podchodzenia do lądowania na wojskowym lotnisku w Smoleńsku rozbił się polski samolot rządowy. Zginęło 96 osób w tym m.in. prezydent RP Lech Kaczyński z żoną Marią.
Smoleńsk - rok po katastrofie. Nasz raport
Krakowskie obchody upamiętniające tę rocznicę rozpoczęły się od Marszu Pamięci odbywającym się pod patronatem Zuzanny Kurtyki, wdowy po prezesie Instytutu Pamięci Narodowej, który także zginął pod Smoleńskiem. W Marszu uczestniczyło około 600 osób. Uczestnicy nieśli transparenty z napisami: "Rosjanie oddajcie Polsce prezydencki samolot", "Chcemy prawdy o Smoleńsku". O godz. 8.41 pod Krzyżem Katyńskim chwilą ciszy uczczono pamięć ofiar tragedii. Dokładnie w godzinę katastrofy w Krakowie zostały włączone syreny alarmowe.
Kraków: Marta Kaczyńska na grobie rodziców
Zebrani pod Krzyżem Katyńskim zapalali znicze i składali kwiaty. Potem większość z nich udała się do katedry na Wawelu, na główne uroczystości.
Smoleńsk - rok po katastrofie. Nasz raport
Również o godz. 8.41 w parku Strzeleckim przed tablicą upamiętniającą czterech Braci Honorowych krakowskiego Bractwa Kurkowego: Ryszarda Kaczorowskiego, Macieja Płażyńskiego, Bronisława Kwiatkowskiego i Włodzimierza Potasińskiego, król kurkowy z marszałkami zapalili znicze i złożyli kwiaty.
Mieliśmy traumę, ale życie toczy się dalej
O godzinie 10 rozległ się nad Krakowem dźwięk dzwonu Zygmunta. Kardynał Stanisław Dziwisz witając zebranych w katedrze powiedział m.in. - Głos dzwonu Zygmunta w ważnych chwilach narodu wyraża to co ważne, wyraża to, co do końca niewyrażalne. - Wasz ból jest naszym bólem - dodał metropolita. Ks. kardynał zaapelował by zespoliła wszystkich wspólna modlitwa, Niech będzie większa od wszelkich różnic i podziałów, także politycznych.
Po mszy świętej metropolita w otoczeniu biskupów i księży oraz w towarzystwie żony prezydenta Gruzji Sandry Saakaszwili oraz przedstawicieli władz miasta i województwa: prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, wojewody małopolskiego Stanisława Kracika, wicemarszałka małopolskiego Wojciecha Kozaka i przedstawicieli korpusu dyplomatycznego udał się do krypty, gdzie na sarkofagu tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony złożono kwiaty. W krypcie odczytano nazwiska wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej i odśpiewano antyfonę "Salve Regina".
To oni zginęli 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: "Kibole z sąsiedniego osiedla polowali na mojego syna"
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy