FLESZ - Powrót do nauczania stacjonarnego

W listopadzie 2020 roku rozpoczął się pierwszy od ponad pół wieku remont Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Budynek z 1965 roku zaprojektowany przez Krystynę Tołłoczko-Różyską z charakterystyczną fasadą z betonowych odlewów drewnianych szalunków projektu Stefana Borzęckiego i Antoniego Hajdeckiego powstał w opozycji do sąsiadującego z nim secesyjnego Pałacu Sztuki i szybko wzbudził kontrowersje. Przez lata ten jedyny w obrębie Starego Miasta obiekt architektury brutalistycznej wrósł w przestrzeń miasta, przez lata też się nie zmieniał. Dziś galeria wymaga gruntownej modernizacji, ale największe zmiany zajdą w jej wnętrzach.
W ramach modernizacji budynku elewacje podlegać będą renowacji. Nie nastąpią żadne zmiany artykulacji fasady, gdyż naszym celem jest zachowanie jej pierwotnego charakteru. Odtworzone zostaną oryginalne detale, takie jak misa przy wejściu od strony Placu Szczepańskiego - informuje nas Paulina Zarzycka z Bunkra Sztuki.
Istnieje też szansa, że na miejsce wróci lubiana przez krakowian kawiarnia Bunkier Cafe, która zniknęła z Plant na początku remontu po blisko dwóch dekadach działania. Bistro może wrócić, mimo wcześniejszego projektu zakładającego usytuowanie kawiarni w podziemiach Galerii.
Ponownie otwarta zostanie kawiarnia, według projektu – wewnątrz budynku, na poziomie minus jeden. Ponadto galeria podjęła starania, aby kawiarnia była dodatkowo usytuowana w dotychczasowym miejscu, przed budynkiem - przyznaje.
Dodaje również, że oprócz zlokalizowania kawiarni na zewnątrz możliwe jest także wzniesienie monumentu dedykowanego jednej z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku.
W kwestii najbliższego otoczenia nie chcielibyśmy na tym etapie zdradzać zbyt wiele. Wszystko to jest na etapie wstępnych ustaleń
- zastrzega przedstawicielka Bunkra Sztuki.
Wiadomo już jednak, że dużo więcej zmieni się wewnątrz Bunkra Sztuki. Planowane jest między innymi wprowadzenie nowych, zintegrowanych systemów oświetleniowych, nagłośnieniowych i projekcyjnych, budowa nowego systemu wentylacji mechanicznej, klimatyzacji i ogrzewania zapewniającego wymagane warunki ekspozycji dzieł sztuki, budowa systemu zabezpieczeń przed kradzieżą i zniszczeniem, poprawa jakości rozwiązań konstrukcyjnych i wykończeniowych budynku. Galeria zostanie też podłączona do sieci grzewczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie.
Obecnie zakończono wszystkie prace wyburzeniowe wewnątrz budynku i wykonano prace żelbetowe łącznie ze stropodachem. Wykonano wszystkie kanały wentylacyjne oraz montaż przepustów z rurami dla instalacji elektrycznych. Wykonano pochylnie dla osób niepełnosprawnych w stropie nad piwnicą i posadzce parteru - wymienia Paulina Zarzycka.
Przypomnijmy, że remont Bunkra Sztuki zakłada modernizację istniejącego budynku bez dodatkowej rozbudowy o cztery podziemne kondygnacje, które pierwotnie przewidywała koncepcja konkursowa. Jak tłumaczy instytucja, ich realizacja byłaby dużym wyzwaniem technologicznym i finansowym, ze względu na lokalizację budynku – prowadzenie prac w obrębie dawnych murów obronnych i fosy. O 1 mln złotych zmienił się również koszt całej inwestycji. "W związku z koniecznością wykonania dodatkowych podbić fundamentów, z powodu ujawnionych przez archeologa znacznie większych i głębszych gruntów piaszczystych, które mogły skutkować obniżeniem lub zawaleniem się ścian, określony w przetargu koszt modernizacji zwiększył się z kwoty 20 mln 890 tys. zł na kwotę 21 mln 419 tys. zł" - informuje Bunkier.
- Kolejne termy w Małopolsce otwarte. Nowa atrakcja w regionie
- WIELKI chiński horoskop na 2022 rok! Co Cię czeka w roku tygrysa?
- Podstępny omikron. 20 objawów wirusa, które mogą przypominać przeziębienie
- Te miejsca już tak nie wyglądają. Rozpoznasz Kraków na archiwalnych zdjęciach?
- Kolejne problemy na zakopiance. Opóźni się budowa tunelu pod Luboniem Małym