Kęty: radni-prezesi stracą mandaty?

Monika PawłowskaZaktualizowano 
Grupa ośmiu radnych Rady Miejskiej w Kętach złożyła do wojewody małopolskiego wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego o wygaśnięciu mandatów czterem innym radnym. Wnioskodawcy twierdzą, że ich koledzy łamią prawo, łącząc funkcję radnego i prezesa klubu czy stowarzyszenia, które korzysta z pieniędzy i majątku gminy Kęty. Jak podkreślają, czwórka powinna zrezygnować z prezesowania najpóźniej trzy miesiące po objęciu mandatu radnego.

Radny Marek Błasiak jest prezesem Uczniowskiego Międzyszkolnego Klubu Sportowego "Kęczanin" w Kętach. Radny Antoni Mojżesz jest prezesem Ludowego Klubu Sportowego Niwa w Nowej Wsi. Z kolei radny Jerzy Rybacki pełni funkcję wiceprezesa Ludowego Klubu Sportowego Orzeł w Witkowicach, a Józef Nycz jest prezesem stowarzyszenia "Miasto i Gmina Kęty XXI".

- Cała czwórka prowadziła i nadal prowadzi nieprzerwanie działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego - grzmi Rafał Ficoń, radny, współwnioskodawca. - Mają sale gimnastyczne i obiekty sportowe za darmo, a zarabiają m.in. na sprzedaży biletów, reklamach, a jeden nawet na wydawaniu czasopisma - dodaje.

- Jak wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny już w 2006 roku, działalność prowadzona przez stowarzyszenie z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy jest działalnością gospodarczą - mówi Ficoń. - Pełnienie przez radnego funkcji członka zarządu takiego stowarzyszenia oznacza zarządzanie taką działalnością - argumentuje."Wywołani do tablicy" radni nic złego nie widzą w łączeniu tych dwóch funkcji. Dotąd, przez prawie dwa lata, nikt nie kwestionował ich funkcji. W urzędzie gminy nie zauważono, że łączenie funkcji jest niezgodne z prawem.

- Nie wykorzystuję jednej z funkcji, by odnosić korzyść dla drugiej - mówi radny Marek Błasiak, prezes UMKS "Kęczanin" i przekonuje, że jako radny nie głosuje w sprawie swojego klubu.

- Nie jesteśmy wyjątkiem, wszystkie organizacje wynajmują sale na takich samych zasadach i jak my dostają pieniądze na działalność statutową - mówi Antoni Mojżesz. Problemu nie widzi również Marek Błasiak. - Dochody z reklam nie są objęte działalnością gospodarczą. Jako prezes nie pobieram żadnego wynagrodzenia, co innego jako trener - dodaje.

W magistracie przekonują, że to nie ich problem, tylko rady i wojewody. - Ja nie widzę konfliktu interesów - bagatelizuje sprawę Dariusz Laszczak, wiceburmistrz.

Dyrektor MORD-u chce ograniczyć ruch "elek" Przeczytaj!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wideo

polecane: Flesz: Koniec gorszego jedzenia - żywność w Polsce, jak na zachodzie.

Materiał oryginalny: Kęty: radni-prezesi stracą mandaty? - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 272

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
C
Ciekawy

Może ktoś odpowie, życie byłoby wówczas prostsze i na pewno uczciwsze.

Ma ktoś informację, ile kosztują podatników Rada Seniorów i Młodzieżowa, Towarzystwo Miłośników Kęt? Czy urzędnicy obsługujący te rady dostają ekstra pieniądze np. za nadgodziny, obsługę, nagrody, etc? Zastanawiam się czemu mają służyć te rady, skoro nie mają żadnego umocowania prawnego do tworzenia uchwał, nie są wybieralne w wyborach powszechnych, a nabór członków do nich pozostawia wiele do życzenia. Może warto stworzyć kolejne rady np. rowerzystów, łysych, rolników, itd. Ich działalność będzie równie komiczna i kuriozalna. To ogromnie smutny wniosek.

zgłoś
J
Jajcarz

@Belfer, przecież nie ma obowiązku, przymusu bycia kiepsko nagradzanym nauczycielem, zawsze można zostać "v-burmistrzem" lub "dziennikarzem", etc.

zgłoś
P
Podatnik

http://api.esesja.pl/posiedzenie8/45948

Comiesięczny kabaret za nasze pieniądze. Proponuje przyjrzeć się kuriozalnym pomysłom wydawania publicznych pieniędzy:

Tradycyjnie studnia bez dna, czyli kęcka OSP- może w końcu radni powiedzą zdecydowanie dosyć.

Pompowanie publicznych pieniędzy w kolejną spółkę, czyli MZEC, po co udziały gminie w tej spółce? Wygląda, że kolejna spółka tragicznie zarządzana.

I chyba jakiś żart, sponsorowanie sztandaru dla policji przez kęckich podatników.

Pomijam już kolejną nowelizację budżetu i brak pomysłu na wprowadzenie oszczędności. Radni pewnie znowu będą statystami, bez pytań, interpelacji, karnie podnosząc rękę na zawołanie sic!

zgłoś
B
Belfer

Warto podziękować ludziom dzięki którym udało się przeprowadzić egzaminy w kęckich szkołach. Którzy poświęcili swój czas, by egzaminy mimo strajku nauczycieli doszły do skutku. Mamy nadzieję, że kęcki samorząd, Klęczar nie będzie płacił strajkującym nauczycielom za niepłatne dni strajkowe.

Regionalne Izby Obrachunkowe podkreślają, że zgodnie z art.23 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych za czas strajku nie należy się pracownikom pensja. Urząd przestrzega także samorządowców, którzy chcieliby wypłacać protestującym wynagrodzenia "innymi metodami. “ Naruszenie przepisów dotyczących dokonywania poszczególnych rodzajów wydatków stanowi czyn będący naruszeniem dyscypliny finansów publicznych i wiąże się z ponoszeniem odpowiedzialności z tego tytułu” ikety.pl

zgłoś
G
Gość
, Wizjoner estetyk:

Dlaczego I zastępca Ficoń, propagator estetyki kęckiego rynku, nie zrobi wycieczki na cmentarz? Kęcka nekropolia bardzo leży na sercu Kęczanom, a żarty na jej temat są poniżej wszelkiego poziomu. Czas wyciągnąć wnioski. Już od dawna mówi się, że panuje tam brud i nieporządek. Czas z tym skończyć, bo może się to obrócić przeciwko władzy. Czy ktoś tam w ogóle sprząta? Bo jakoś nie widać.

Jedyny człowiek w Kętach, który podobno zna się na wszystkim !!!

zgłoś
J
Janusze rządzą

Nasze ugrupowanie niczego nie obiecywało i słowa dotrzymało!

"Rynek wraca do gry", kto się jeszcze na to nabierze patrząc jak wygląda, jak jest zagospodarowany, jak wygląda estetyka kamienic pokrytych kiczowatymi reklamami, itd. Czas się mocno zastanowić, czy w tak małym mieście, gminie potrzebni są dwaj v-burmistrzowie i na dodatek sekretarz gminy? Czas się zastanowić za co ci ludzie dostają gigantyczne nagrody, pensje? Może warto w Kętach zacząć rozliczać kęckich urzędników z ich pracy, a nie z tego co piszą i opowiadają nam mieszkańcom.Za te rządy pospolitego ruszenia kolesi i znajomych płacimy wszyscy.

zgłoś
W
Wizjoner estetyk

Dlaczego I zastępca Ficoń, propagator estetyki kęckiego rynku, nie zrobi wycieczki na cmentarz? Kęcka nekropolia bardzo leży na sercu Kęczanom, a żarty na jej temat są poniżej wszelkiego poziomu. Czas wyciągnąć wnioski. Już od dawna mówi się, że panuje tam brud i nieporządek. Czas z tym skończyć, bo może się to obrócić przeciwko władzy. Czy ktoś tam w ogóle sprząta? Bo jakoś nie widać.

zgłoś
…i kamieni kupa.

Poprzednia i obecna kadencja, jej reprezentanci cofnęła to miasto o lata świetlne w kulturze, czystości, bezpieczeństwie, inwestycjach, poprawie bogactwa i zadowolenia mieszkańców (wystarczy spojrzeć na ranking gmin w Małopolsce, galopujące zadłużenie, coraz droższe życie w tym mieście). Są za to pieniądze na nagrody, imprezy, zaspokajanie próżności, organizowanie ostracyzmu dla krytykujących tę władzę. Czas skończyć z tym kęckim Bizancjum rządzących, nagrody, podwyżki płac, stołki dla kumpli, gigantyczne pensje w spółkach, nie mające nic wspólnego z ich kondycją. Wydaje się, że nasza historia, szacunek dla mieszkańców tak mało znaczy, iż jest niezauważalna. W zamian teraz uwagę kęczan skupia żałosna polityka, gospodarka i zarządzanie tym miastem.

zgłoś
A
Animator

@Jaki Pan taki kram, nowy, kolejny prezes, a standardy identyczne. Tradycyjnie cmentarz, kuby zawalone śmieciami, które roznosi wiatr. Wystarczyło wyznaczyć dyżur i dwa razy dziennie wjechać czyszczarką i je opróżnić, odległość od Komax-u na rzut beretem.Widzę, że komuś w głowie zaświtał kolejny pomysł, nieodbieranie przepełnionych kubłów, po "genialnym" pomyśle nieodbierania niepełnych worków. Pomijam już zaśmiecone, połamane, brudne alejki. Dziadostwo, którego ludzkim rozumem nie da się ogarnąć. Niestety.

zgłoś
R
Rowerzysta.

@Super rowerzysta, pewnie jedyną rzeczą, którą potrafisz jeździć to samochód do opróżniania szamb, a znana ci ścieżka to ta do wygódki za domem wsiowy dzwonie...

zgłoś
J
Jaki Pan taki kram

Może Klęczar zamiast chwalić się na fb kiełbasą i innymi łakociami, zrobi sobie spacer na cmentarz? Niech zrobi zdjęcia i wrzuci je na fb. Będzie wiarygodnie? Tylko, że nie ma się czym chwalić.

zgłoś
M
Man iak

Info Kety czas na gruntowne zmiany.

Pisanie, a więc tworzenie propagandowej strony ma sens tylko wtedy, gdy ktoś na to czeka. Z drugiej strony to kolejny dowód jak polityka może dewastować umysł. W czasach kiedy media publiczne( Kęczanin i strona Info- kompromitujące ”dziennikarstwo”- za co tym ludziom płacimy) stały się podnóżkiem władzy, dodatkowo ta władza karmi nas banialukami wydając swoją gadzinówkę. Przerabia ludzi, którzy powinni twardo trzymać się rzeczywistości, w gości, których wszyscy pytają o adres dilera. Zastanawiam się, czy ci ludzie mieszkają, pracują, chodzą po tym samym mieście, co reszta obywateli Kęt.

zgłoś
K
Kęczanin

@Super rowerzysta, swoimi postami przesuwasz granicę debilizmu w stronę nieskończoności. Niestety człowiek z wiochy wyjdzie, wiocha z człowieka nigdy. Czyja to rodzina, wiele by nam wyjaśniło?

zgłoś
Z
Zniesmaczony

@Super rowerzysta. Stroisz sobie żarty z miejsca spoczynku? To miejsce czci i pamięci. Lepiej uważaj co piszesz. Panie Klęczar, dlaczego nie usunie Pan tego śmiesznego człowieczka z przestrzeni publicznej? Tylko Pan na tym traci — wizerunkowo.

zgłoś
N
Na układy i rodziny nie
, Czynne całą dobę:

@super rowerzysta, polecam trasę rowerową z Kęt do Andrychowa na ul. Dąbrowskiego. Na pewno cię zachwyci, a może będzie to twoje miejsce na ziemi?

Ty ale wy samolot macie w Andrychowie.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3