Kęty: radni-prezesi stracą mandaty?

Monika Pawłowska
Grupa ośmiu radnych Rady Miejskiej w Kętach złożyła do wojewody małopolskiego wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego o wygaśnięciu mandatów czterem innym radnym. Wnioskodawcy twierdzą, że ich koledzy łamią prawo, łącząc funkcję radnego i prezesa klubu czy stowarzyszenia, które korzysta z pieniędzy i majątku gminy Kęty. Jak podkreślają, czwórka powinna zrezygnować z prezesowania najpóźniej trzy miesiące po objęciu mandatu radnego.

Radny Marek Błasiak jest prezesem Uczniowskiego Międzyszkolnego Klubu Sportowego "Kęczanin" w Kętach. Radny Antoni Mojżesz jest prezesem Ludowego Klubu Sportowego Niwa w Nowej Wsi. Z kolei radny Jerzy Rybacki pełni funkcję wiceprezesa Ludowego Klubu Sportowego Orzeł w Witkowicach, a Józef Nycz jest prezesem stowarzyszenia "Miasto i Gmina Kęty XXI".

- Cała czwórka prowadziła i nadal prowadzi nieprzerwanie działalność gospodarczą z wykorzystaniem mienia komunalnego - grzmi Rafał Ficoń, radny, współwnioskodawca. - Mają sale gimnastyczne i obiekty sportowe za darmo, a zarabiają m.in. na sprzedaży biletów, reklamach, a jeden nawet na wydawaniu czasopisma - dodaje.

- Jak wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny już w 2006 roku, działalność prowadzona przez stowarzyszenie z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy jest działalnością gospodarczą - mówi Ficoń. - Pełnienie przez radnego funkcji członka zarządu takiego stowarzyszenia oznacza zarządzanie taką działalnością - argumentuje."Wywołani do tablicy" radni nic złego nie widzą w łączeniu tych dwóch funkcji. Dotąd, przez prawie dwa lata, nikt nie kwestionował ich funkcji. W urzędzie gminy nie zauważono, że łączenie funkcji jest niezgodne z prawem.

- Nie wykorzystuję jednej z funkcji, by odnosić korzyść dla drugiej - mówi radny Marek Błasiak, prezes UMKS "Kęczanin" i przekonuje, że jako radny nie głosuje w sprawie swojego klubu.

- Nie jesteśmy wyjątkiem, wszystkie organizacje wynajmują sale na takich samych zasadach i jak my dostają pieniądze na działalność statutową - mówi Antoni Mojżesz. Problemu nie widzi również Marek Błasiak. - Dochody z reklam nie są objęte działalnością gospodarczą. Jako prezes nie pobieram żadnego wynagrodzenia, co innego jako trener - dodaje.

W magistracie przekonują, że to nie ich problem, tylko rady i wojewody. - Ja nie widzę konfliktu interesów - bagatelizuje sprawę Dariusz Laszczak, wiceburmistrz.

Dyrektor MORD-u chce ograniczyć ruch "elek" Przeczytaj!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wideo

Komentarze 4,143

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jajcarz

"Tłumy" na zebraniach wiejskich. Widać lud kocha władzę, a władza lud. Tylko w Kętach, mieszkańcy mają tę ludową władzą głęboko w ...

F
Forum Gk

Coraz częściej i głośniej na kęckiej ulicy słyszy się o zmianie w Komax-ie- prezesa, byłego strażnika miejskiego. Czekamy na bilans roczny spółki, bo podobno czekają nas kolejne podwyżki cen wywozu śmieci, mimo, że na wiosnę nikt zgodnie z ustawą nie odebrał spod naszych posesji wielkogabarytów. Czekamy na prezesa z kwalifikacjami, z doświadczeniem w pracy w spółkach z.o.o., bo póki co wszelkie obciążenia działalności tej spółki ponoszą podatnicy.

p
pedagog-animator

PRZYPOMINAMY - w dniu 23.09 (środa) na terenie miasta odbiór śmieci, zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów komunalnych. Warto często wietrzyć mieszkania, pozbywać się z nich regularnie śmieci, kurzu, etc.

PRZYPOMINAMY- w dniu 23.09 (środa) na terenie miasta odbiór odpadów zielonych, zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów komunalnych. Warto przypomnieć, że od miesiąca września Komax musi odebrać sprzed posesji każdą ilość worków z odpadami zielonymi, jednocześnie dostarczyć tyle worków ile odebrał.

PRZYPOMINAMY- do obowiązków Komaxu należy, dostarczenie takiej ilości worków na wymianę, jaka ilość została odebrana. Worki mają być w dobrym stanie, nieuszkodzone, rozdarte, obcięte, etc.

PRZYPOMINAMY- do obowiązków Komaxu należy, również sprzątanie ulic, chodników, poboczy, oraz kęckiej nekropolii, bo na to idą nasze coraz większe podatki, dopłaty do spółki Komax i nie chcemy, by to miasto wyglądało jak obora.

F
Forum GK

https://www.facebook.com/groups/354273964772470/permalink/1398584833674706/

Kolejny raz pytamy, gdzie jest straż miejska i za co bierze pieniądze? Za co dostaje nagrody komendant , skoro ich pracy nie widać zwłaszcza w weekendy? Jak długo jeszcze w Kętach będą tolerowane akty wandalizmu, chuligaństwa i niszczenia mienia?

F
Forum GK

Przy tych gigantycznych nagrodach wypłacanych tabunom kęckich urzędników , patrząc na uzasadnienia- za to tylko że łaskawie przychodzą do pracy i drenują kieszenie podatników. Przypominamy:za to tylko pewnie, że przychodzą do pracy przypominamy:

Podstawowe obowiązki pracownika samorządowego, Dz.U.2019.0.1282 t.j. - Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych. Przypominamy, że skargę na niewłaściwe zachowującego się urzędnika można złożyć osobiście, listownie, faxem lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Przypominamy również, że prawo do wniesienia omawianej skargi w dużym stopniu chroni interesanta, a zwłaszcza jego dane osobowe. Przypominamy, że urzędnicy zatrudnieni na stałe podlegają co dwa lata ocenie. Jak jest w kęckim urzędzie i jak te oceny wyglądają, zwrócimy się do radnych o wyjaśnienie tej sprawy, przyjrzenie się pracy kęckich urzędników, ich zaangażowaniu w wykonywanie obowiązków, przestrzeganiu dyscypliny pracy, podnoszeniu kwalifikacji...

J
Jajcarz

To się szumu narobiło, pracownicy urzędu będą musieli w pracy…pracować!!!

Klęczar zapomniał, że jego pracodawcą i kęckich urzędników jest podatnik, który ma prawo wiedzieć, jak wydawane są jego pieniądze. Jak się komuś nie podoba praca, płaca, czas pożegnać urząd i publiczne stanowisko.

P
Pierre Cardin

Widzimy, jak powszechna jest wśród radnych postawa, że moja chata z kraja. Chyba coraz mniej kęczan wierzy, że bez PPP czeka ich katastrofa. Choć co rusz nas tym straszą, to zaczynają powoli wyglądać jak balon z uchodzącym powietrzem. Widać, że tzw. dobra zmiana flaczeje. Ale to typowe. Żyjemy w czasach żałosnych i groteskowych. Ale nie musimy. Wystarczy, że w końcu mieszkańcy Kęt zaczną brać w swoje ręce, sprawy tego miasta, publicznych pieniędzy i przyszłości swoich dzieci.

J
Jajcarz

Patrząc na te skandalicznie wysokie nagrody w czasie pandemii, mam wrażenie, że burmistrz z PSL-u nigdy nie osiągnął poziomu, z którego można spaść...

S
Stary Kęczanin
16 września, 20:46, Pierre Cardin:

https://www.mamnewsa.pl/polityka/rekordowe-nagrody-dla-keckich-urzednikow-kto-dostal-najwiecej

By żyło się lepiej wam kęccy urzędnicy,... i waszym rodzinom. Władze przychodzą i odchodzą i dlatego warto być przyzwoitym. Zwłaszcza w czasach, gdy wiele osób traci pracę, zamyka się rodzinne interesy, ludzie pracują za 80% wynagrodzenia, lub są na bezpłatnych urlopach. Ilu absurdów jeszcze trzeba, by kęczanie się wkurzyli i powiedzieli: dosyć życia ponad stan za nasze pieniądze, dość robienia z nas durniów.

Pierre, czytam, że nagrody przyznano fachowcom za "wybitne" zasługi. Zastanawiam się, czy żyje w tym samym mieście co Klęczar. Zwłaszcza patrząc na zadłużenie miasta, brud, brak bezpieczeństwa, drogie śmieci, media, brak pomysłów na ekologię( cóż to za "fachowiec" wymyślił dotację na wymianę kotłów węglowych na węglowe). Za rządy pospolitego ruszenia kolesi i znajomych płacimy wszyscy i to coraz więcej.

P
Pierre Cardin

https://www.mamnewsa.pl/polityka/rekordowe-nagrody-dla-keckich-urzednikow-kto-dostal-najwiecej

By żyło się lepiej wam kęccy urzędnicy,... i waszym rodzinom. Władze przychodzą i odchodzą i dlatego warto być przyzwoitym. Zwłaszcza w czasach, gdy wiele osób traci pracę, zamyka się rodzinne interesy, ludzie pracują za 80% wynagrodzenia, lub są na bezpłatnych urlopach. Ilu absurdów jeszcze trzeba, by kęczanie się wkurzyli i powiedzieli: dosyć życia ponad stan za nasze pieniądze, dość robienia z nas durniów.

F
Forum GK

http://www.kety.pl/Historyczny-dzien-dla-powiatow,-miast-i-gmin-Malopolski-Zachodniej-16312.html

Kolejny twór drenujący kieszenie podatników, kolejne towarzystwo wzajemnej adoracji pewnie nic nie wnoszące w życie powiatów, gmin, miast i ich mieszkańców. Zwłaszcza patrząc na skład zarządu.

F
Forum GK
15 września, 13:22, Gość:

Czy ktoś w magistracie splagiatował lub wykorzystał bez zgody plan ochrony zabytków? Polecam Kęty historycznie na Facebooku

https://www.facebook.com/ketyhistory/posts/119112273259485?__tn__=-R

Wszystko na to wskazuje, zobaczymy czy radnym na najbliższej sesji starczy odwagi, by to zapytać? Zobaczymy, czy ktoś zapyta o gigantyczne nagrody za rok 2019 i dlaczego pewne osoby się pomija? Jak traktowano byłą już Panią dyrektor muzeum, wystarczy przypomnieć sobie prezentacje monografii( miejsce i brak włodarzy na tak ważnym wydarzeniu) Ktoś napisał na FB " Niestety po raz kolejny przekonuję się że dobrych profesjonalistów w Kętach się niszczy..." nic dodać nic ująć"

G
Gość

Czy ktoś w magistracie splagiatował lub wykorzystał bez zgody plan ochrony zabytków? Polecam Kęty historycznie na Facebooku

S
Stary Kęczanin

https://bip.malopolska.pl/ugkety,a,1812246,zimowe-utrzymanie-drog-na-terenie-miasta-kety-w-sezonie-20202021.html

Kiedy zostanie rozliczony sezon 2019/2020 przez Komax i prezesa byłego strażnika miejskiego? Kiedy zostaną opublikowane nagrody w tej spółce za rok 2019? Kiedy w końcu ktoś zacznie sprzątąć chodniki, pobocza, bo niszczenie trawy środkiem trawobójczym to skandal, może ktoś poinformuje mieszkańców czy ten środek jest bezpieczny dla ich zdrowia i życia?

P
Podatnik

Na najbliższej sesji warto zwrócić uwagę na pkt.4. Informacja o realizacji zadań przez gminne spółki komunalne. Czas zapytać o kondycję Komax-u w sytuacji najdroższych śmieci w okolicy. Zapytać kiedy w końcu zakończy się sprawa przed WSA/NSA i kto za nią zapłaci? Czas zapytać o nagrody w tej spółce za rok 2019? Może warto zapytać o utrzymywanie czystości na kęckich ulicach, chodnikach, nekropolii?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3