W Kołobrzegu odwiedzanym przez turystów z wielu krajów, przez Polaków wypoczywających nad morzem są pomniki, monumenty także poza cmentarzem wojskowym z II wojny światowej. Napisy na nich przypominają o ,,wspólnie przelanej krwi polskiego żołnierza i Braci radzieckich z najeźdźcą hitlerowskim o wolność i niepodległość. Na dużym cmentarzu wojskowym na mogiłach, na pomnikach nazwiska żołnierzy radzieckich, daty ich urodzenia i dokładny dzień śmierci w marcu 1945 r. Na monumencie napis w języku rosyjskim i polskim. Pod nim kwiaty. Po bokach orzeł (bez korony) i gwiazda.
Zmieńmy więc napis na pomniku w Nowym Sączu i niech stoi tam gdzie stoi. Tak jak chcą członkowie Armii Krajowej Insp. Nowy Sącz (Dz.P. Nowosądecki- 25.05.11). Niech w tym samym miejscu przypomina to co wydarzyło się w 1945 roku i po; czyli wyzwolenie spod okupacji hitlerowskiej i potem zniewolenie na ponad 45 lat.
Bezczeszczenie pomnika, oblewanie farbą stojącego nad szczątkami szeregowego żołnierza- tego z pierwszej linii frontu, co niewiele albo nic, nigdy wspólnego z polityką wspólnego nie miał- co szedł na rozkaz i ginął- to szczególnie ohydny czyn.
Czy zachowanie takie nie sprowokuje sąsiadów za granicą wschodnią do rewanżu. Są tam przecież mogiły Polaków poległych, pomordowanych w 1944 roku i wcześniej. Jak skuteczny będzie wtedy sprzeciw (i czy będzie) ze strony Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie i Nowosądeckiego Klubu Gazety Polskiej?
Czy nie stać Gazety Polskiej oraz POKiN na to, by dać szansę rozumowi? Pogratulować tylko przezorności i rozsądku władzom miasta Nowego Sącza a także dotychczasowej postawy w tej sprawie i konsekwencji.
Rzecznik POKiN w Krakowie pan Jerzy Bukowski rozumie- jak pisze- że wandalizm tutaj to akt sprzeciwu wobec kultywowania przez Prezydenta Nowego Sącza- Ryszarda Nowaka, sowieckiej ideologii (Gazeta Krakowska 15.11.2011). Zachodzi w związku z tym pytanie, czy mieszkańcy N. Sącza, teraz w wolnych wyborach, wybraliby na swojego Prezydenta człowieka, który kultywuje (czyt. pielęgnuje) sowiecką ideologię- nie do wiary- to absurd.
W tym samym wydaniu GK pan Sławomir Wrona pisze ,,kolejne środowiska dołączają do protestu przeciwko pomnikowi..." O jakich tu aż kolejnych środowiskach może być mowa? Redaktor Stanisław Śmierciak (GK 12-13.11.2011) stwierdza, że usunięcia pomnika z centrum miasta żąda część działaczy sądeckiej prawicy i środowiska kombatanckie z Krakowa. Nic nie wspomina, że mające znaczenie protesty w sprawie pomnika są, i że jakieś kolejne środowiska dołączają do nich.
Niech więc pomnik (zmieńmy napis) zostanie gdzie jest i szczątki tych sześciu żołnierzy niech pod nim spoczywają w spokoju. Oni przetrwali Wielki Głód na początku lat 30-tych. Na umierających z głodu najbliższych- od oseska po starca- patrzeć musieli bezradnie. Drogi przez Sącz nie przeżyli. Zapalmy im przy okazji świeczkę pod pomnikiem.
Władysław z Kobylanki
Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię kandydatek!
Wybieramy najpiękniejszą sportsmenkę Małopolski! Weź udział w plebiscycie!
"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Władysław Stępień
38-303 Kobylanka 273
183545393
Jeżeli będzie ten list zamieszczony w GK, to bardzo proszę o zatytuowanie.
Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię kandydatek!
Wybieramy najpiękniejszą sportsmenkę Małopolski! Weź udział w plebiscycie!
"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!