https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolektory słoneczne na 30 hektarach góry?

Paweł Szeliga
Maria Górka nie chce solarów na wzgórzu w Pisarzowej, bo uważa, że zniszczą piękny krajobraz
Maria Górka nie chce solarów na wzgórzu w Pisarzowej, bo uważa, że zniszczą piękny krajobraz Bożena Wojtas
Trzydzieści hektarów na wzgórzu w tzw. enklawie Płanki w Pisarzowej (gmina Limanowa) planuje wydzierżawić firma Energy Invest z Ustki. Zamierza tam zainstalować kolektory słoneczne i produkować energię elektryczną.

Prywatny inwestor rozmawiał już w tej sprawie z władzami gminy, które dały pomysłowi zielone światło. Zastrzegły jednak, że teren nie należy do samorządu lokalnego, dlatego potrzebne są negocjacje z właścicielami gruntów. To od nich zależy, czy będzie można zamontować solary na górskim stoku.

Sołtys Pisarzowej Andrzej Malinowski mówi, że ziemia, o której mowa, należy do kilkunastu osób.

- Większość gospodarzy wstępnie wyraziła gotowość wydzierżawienia bądź sprzedaży swoich działek - informuje sołtys Malinowski. - Kilku jeszcze się nad tym zastanawia.

Przedsięwzięcie nie wyszło na razie z etapu rozmów, ale już budzi kontrowersje. Część osób mówi, że solary zniszczą krajobraz. Inni wytykają, że w 2006 r. w tym samym miejscu operator sieci komórkowej chciał budować tzw. stację bazową. Wystąpił o pozwolenie do gminy, a ta wydała decyzję negatywną.

Wójt gminy Limanowa Władysław Pazdan wyjaśnia, że nie sposób porównywać obydwu tych inwestycji. Jego zdaniem, urządzenia telefonii komórkowej negatywnie wpływają na otoczenie i są szkodliwe dla ludzi mieszkających w pobliżu przekaźnika.

- Kolektory słoneczne nie niosą z sobą takiego zagrożenia - przekonuje wójt Pazdan. - Produkują ekologiczną energię i nie szkodzą środowisku. Dlatego ich montaż zwykle nie budzi kontrowersji społecznych.

Przyznaje, że oferował inwestorowi tereny w Kłodnem, ale okazało się, że solarów nie można zamontować na terenie osuwiskowym.

Z firmą zainteresowaną zagospodarowaniem 30 ha ziemi nie udało nam się skontaktować. Nie wiemy więc, kiedy i ile zainstaluje kolektorów słonecznych, jeśli właściciele gruntów zgodzą się wydzierżawić teren. Władysław Pazdan zapewnia, że na takim przedsięwzięciu prócz inwestora i mieszkańców mogłaby skorzystać także gmina. - Firma musiałaby nam odprowadzać podatek od urządzeń - zauważa wójt. Jak wysoki? - Na razie to projekt, więc za wcześnie, by o tym mówić. Nie dzielmy skóry na niedźwiedziu - dodaje Pazdan.

Damy Ci więcej!Zarejestruj się!

Wyznanie krakowskiego gangstera: Strasznie zawaliłem Przeczytaj!
 
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
 

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
goodeye
Witam
Możecie doradzić mi jakie solary są najlepsze??
G
Gość
A moze władze, przykładem szczawnicy moga postarać sie o dofinasowanie do kolektorów w gospodarstwach indywidualnych? Teraz gmina chce miec podatki - łatwe pieniadze -a co beda mieli ludzie ktorzy nie dostana kasy za wydzierzawienie i zniszczenie jednego z najpiekniejszych punktów widokowych w beskidzie wyspowym (moze tak trzeba było reklamowac ziemie do sprzedazy, a nie oddawac posrednikom szanghaju którzy zaczeli budowe fabryk kolektorów w polsce pod warunkiem, ze rozwinie sie przemysł), maja działki wokoł i na lokalizacji polega wartosc tych działek? Kto im za to zapłaci? Wojt? Ustka? Czy szanghaj. A pieniadze na dofinasowania z unii dla gospodarstw indywidualnych czekaja. Ale w tym wypadku urzednik musiałby cos zrobic...i popracowac. Propozycja do władz, moze tak jakies pomysły na rozwoj wsi bo kolektory nie zachca młodych zeby w niej zostac
p
przeciw
Niestety nie mogę sie zgodzić z Panią do końca. Oczywiście w kwesti szkodliwości dla człowieka obu inwestycji ma Pani rację. Należy pamietać o tym, iż mówiąc o zagrożeniu dla środowiska należy mieć na uwadze nie tylko człowieka, lecz równiez jego otoczenie. Po co takie inwestycje lokalizować na tak malowniczym wzgórzu? Tym bardziej iz wcześniej wydano dezycje w której jednoznacznie stwierdzono że wpłynie negatywnie na krajobraz.
A
Anna
Z takich informacji trzeba sie tylko cieszyć ;-) Gdyby tak wszyscy postawili na ekologię i energię odnawialną może nasz świat nie ulegał by takiej szybkiej zagładzie. Nie ma co porównywac inwestycji telefoni komórkowej do solarów. Zresztą co ma szkodziic jak sposób działania jest banalnie prosty h******solarco.com.pl/pl/34-jak-dziala-kolektor-sloneczny
Nie ma sie czego bać ;-)
p
przeciw
Zachęcam do przeczytania wyżej wymienonej decyzji z 2006 o odmowie budowy stacji bazowej.
h******www.ug.limanowa.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=256&catid=4%3Agmina&Itemid=1&lang=pl
A w niej między innymi "....Z racji użytkowania przedmiotowego terenu wyłącznie jako obszarów rolnych z przeznaczeniem ich pod uprawy rolne bez możliwości zarówno zabudowy jak i zalesienia, wierzchowina ta została w naturalny sposób wyeksponowana w krajobrazie. Stanowi ona wyjątkową dominantę krajobrazową widoczną w szczególności z drogi krajowej nr 28 Wadowice - Sanok jak również z innych atrakcyjnych punktów widokowych. Sama wierzchowina zaliczona została, przez zespół ekspertów tworzących opracowanie "STUDIUM uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Limanowa", do nielicznych w gminie Limanowa, atrakcyjnych punktów widokowych...." "....Pod względem fizyczno - geograficznym cała gmina Limanowa położona jest w karpackim systemie obszarów chronionych, ze względu na położenie w całości w Obszarze Chronionego Krajobrazu. Wg sieci ekologicznej ECONET i Natura 2000 gmina Limanowa znajduje się w obrębie korytarza ekologicznego rangi krajowej, pomiędzy Gorcami a Pogórzem Karpackim..."..Jednocześnie obszar przedmiotowego pogórza jest silnie eksponowany w krajobrazie gminy i oznacza się wysokimi walorami widokowo - krajobrazowymi w odniesieniu do wschodniej części Beskidu Wyspowego. Stanowi to niewątpliwy walor i element atrakcyjności, który wymaga ochrony i racjonalnego użytkowania. W strefie tej konieczne jest utrzymanie niezabudowanych przestrzeni rolnych, które zapewniają spójność przestrzeni przyrodniczej, umożliwiając funkcjonowanie korytarza ekologicznego pomiędzy węzłowymi strukturami przyrodniczymi...", '...W kontekście powyższych uwarunkowań i wymagań stwierdzono, że projektowana stacja bazowa, w ramach której przewiduje się budowę masztu antenowego o wysokości 30 metrów oraz kontenera betonowego o wysokości 2,87 m, doprowadzi do degradacji walorów środowiskowo - krajobrazowych pogórza. Ponadto lokalizacja opisanego we wniosku obiektu, w tak eksponowanym miejscu, jakim jest przedmiotowa wierzchowina stanowić będzie dysonans z istniejącym charakterem krajobrazu. W przypadku wnioskowanej inwestycji brak jest zatem powiązań środowiskowych, kulturowych oraz kompozycyjno - estetycznych z istniejącym ukształtowaniem przestrzeni..."
e
energetyk
do produkcji prądu służą panele fotowoltaiczne !! Do produkcji ciepłej wody i wspomagania co służą kolektory słoneczne!! Polecam lekturę: www.pv.ekologia24.biz i www.ekologia24.biz/kolektory/ i na podstawie tego modyfikację tego wprowadzającego w błąd artykułu. Kolektory instaluje się na dachach lub przy domach i obiektach użyteczności publicznej.. Panele montuje się albo na domach albo właśnie na polach w celu produkcji prądu!
e
energetyk
do produkcji prądu służą panele fotowoltaiczne !! Do produkcji ciepłej wody i wspomagania co służą kolektory słoneczne!! Polecam lekturę: h******www.pv.ekologia24.biz i h******www.ekologia24.biz/kolektory/ i na podstawie tego modyfikację tego wprowadzającego w błąd artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska