MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koncerty, instalacje i wystawy w przestrzeni publicznej. 22 czerwca Kraków i Norymberga świętują 45 lat partnerstwa

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
The Afronauts
The Afronauts Materiały prasowe
Koncerty i instalacje artystyczne składają się na program obchodów 45-lecia partnerstwa Krakowa i Norymbergii. Zaplanowane na 22 czerwca wydarzenia artystyczne będą realizowane przed Domem Norymberskim przy ul. Skałecznej oraz przed Cricoteką przy ul. Nadwiślańskiej. Wstęp wolny.

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

od 7 lat

"Związki Krakowa i Norymberki, dzięki silnie rozwiniętym kontaktom handlowym, sięgają aż XIV wieku. W ślad za nimi rozwinęła się także współpraca artystyczna, której największe ożywienie przypada na czas świetności Krakowa w XV i XVI wieku, kiedy to miasto przyciągnęło niemieckich artystów m.in. rzeźbiarza Wita Stwosza czy malarza Hansa Dürera. Zapoczątkowane wtedy relacje trwają do dzisiaj i są żywym przykładem kontaktów pomiędzy dwoma miastami" - zapraszają organizatorzy.

Rocznicowe obchody w Krakowie zostały zaplanowane na 22 czerwca. W godz. 16–22 odbędzie się festyn jubileuszowy przy ul. Skałecznej, przed Domem Norymberskim, natomiast o godz. 22 przed Cricoteką (ul. Nadwiślańskiej 2-4) będzie można zobaczyć instalację Petry Krischke.

Wystąpią zespoły John Q Irritated z Norymbergi oraz The Afronauts z Krakowa (przy ul. Skałecznej).

Na fasadzie galerii Domu Norymberskiego powstał inspirowany „Studium traw” Dürera projekt „Łąka”. To instalacja artystyczna przygotowana przez Thomasa Maya (Grashalminstitut) i zrealizowana we współpracy z Arturem Wabikiem. Do współpracy przy projekcie zaproszona została także młodzież, która bierze udział w warsztatach plastycznych w pobliskim Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży

Instalacja „Fuga” autorstwa Giseli Hoffmann przywodzi na myśl formę muzyczną. W budownictwie jest to też nazwa łączenia spajającego dwa elementy, tak jak to ma miejsce w przypadku kamiennej, narożnej konstrukcji budynku Domu Norymberskiego. Wykonane z tworzywa sztucznego równoległe kolorowe linie o różnej długości przypominają także wersy wiersza, którego ważnym elementem jest rytm. Światło między wersami, fuga i muzyczny interwał to przestrzenie, którym Gisela Hoffman nadaje w swojej instalacji wizualną formę.

Na wystawie "around / along / beyond / inside" w Galerii Domu Norymberskiego zobaczymy prace Teresy Bujnowskiej, Jerzego Kałuckiego, Giseli Hoffmann, Reinharda Wöllmera oraz Olgi Ząbroń, która jest także kuratorką tego projektu. Geometria staje się tu narzędziem do konstruowania samych dzieł, jak i myślenia o ich wielowymiarowym oddziaływaniu.

Z kolei prezentowany przy Crocotece „Futurystyczny trawnik marzeń” Petry Krischke to instalacja nawiązująca do badań, których celem jest wyhodowanie roślin emitujących światło. Badacze z Massachusetts Institute of Technology (MIT) stworzyli technologię, która pozwala magazynować energię w nanocząsteczkach, a te z kolei można przenieść do liści lub łodygi i zgromadzoną w ten sposób energię uwolnić do otoczenia w formie światła. Bio-iluminacja mogłoby przełożyć się na oszczędność energii w oświetleniu ulicznym i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Taka futurystyczna wizja miejskiej zieleni nie jest wcale daleka od rzeczywistości. Petra Krische pokazuje nam, póki co za pomocą roślin z tworzywa sztucznego, jak mogłoby to wyglądać.

Podczas festynu przekąski i napoje serwuje restauracja Nolio. Znajdzie się tu także stanowisko plecenia wianków w związku z odbywającymi się w tym samym czasie Wiankami. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie internetowej Domu Norymberskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska